Szőcs Lóránt

Szőcs Lóránt

Olvasás és szövegértés

2013. január 31., 13:362013. január 31., 13:36

2013. január 31., 19:242013. január 31., 19:24

Sokszor halljuk, hogy a fiatalok egyre kevesebbet olvasnak. Ez így nem igaz, talán az a kijelentés közelebb állna a valósághoz, hogy manapság a fiatalok mást és másképp olvasnak. A kevesebb inkább a szépirodalmi, illetve szakkönyvek olvasására vonatkozhat. Elektronikus leveleket, üzeneteket, Facebook-bejegyzéseket bizonyára nap mint nap böngésznek. Sokat fórumoznak, sőt, olyat is észleltem, hogy az úgynevezett üzenőfalakon olykor ismertebb idézetekkel utalnak lelkiállapotukra.

Mondjuk, arra már kevesebb a példa, hogy nagyobb terjedelmű szövegekre hívnák fel egymás figyelmét. Ellenkezőleg, legtöbben, ha tíz mondatnál nagyobb szöveggel találkoznak, át sem futják. Szóval olvasnak, de nem azért, hogy felfedezzenek, vagyis az általuk ismert világhoz új dimenziókat kapcsoljanak. Nem a megértéséhez vagy megismeréséhez szükséges szellemi kíváncsiság vezérli őket, hanem csak a társalgást, tereferét, avagy a pletykálást viszik át a virtuális térbe. Pedig a nagyobb terjedelmű művek olvasására, ha másért nem is, de a nyitottság kialakulása és a személyiség fejlődése miatt szükség van.

Ha másokat képtelenek vagyunk megérteni, vagy magunkat másokkal képtelenek vagyunk megértetni, bizonyára sokkal nehezebben boldogulunk az életben. Általában az írók azok, akik a legjobban értenek ahhoz, hogy mások lelki és szellemi világát feltárják előttünk. Nem osztom azoknak a véleményét sem, akik azt tartják, hogy egy komolyabb művet olvasni csak kinyomtatott formában lehet. Ez szerintem helyzetfüggő. Én például ülve, az asztalra magam elé téve a könyvet nem tudok sokáig olvasni, mindig belefájdul a nyakam, de ha a számítógép képernyője szemmagasságban van, sokkal kényelmesebb számomra az olvasás. A könyveket lefeküdve, felhúzott térdekkel, fejemet párnával feltámasztva tudom a leginkább olvasni. Ezt csak azért jegyeztem meg, mert gondolom, hogy a komolyabb művek nem olvasása nem is annyira azzal függ össze, hogy a fiatalok számítógépet és okostelefont használnak, hanem leginkább a szövegértéssel van a baj. Gombos Péter, a Kaposvári Egyetem oktatója, a Magyar Olvasástársaság alelnöke is egy csíkszeredai író-olvasó találkozón ezt jelentette ki. Az anyaországi diákok körében végzett kutatásokkal igazolta, hogy egyre több az úgynevezett funkcionális analfabéta (aki olvasni tud ugyan, de a szöveget nem érti). Arra is felhívta a figyelmet, hogy a helyzetet éppen emiatt – egyáltalán – nem orvosolja, ha a nyelvet tanító pedagógus sulykolni kezdi a diákokba a házi olvasmányokat. A gyerekkel már iskolaérett kor előtt meg kell szerettetni az olvasást, tehát a legtöbbet a szülő tehet ezért.

Egyfelől úgy, hogy amikor a gyerek még kicsi, ő olvas neki mindennap mesét, másfelől meg példát is mutatva azzal, hogy ő maga is sokat olvas.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.