Bakó Zoltán
2009. november 20., 12:452009. november 20., 12:45
Fotó: Boda L. Gergely
Kezdődött valamikor azzal, hogy szobortalapzatot állítottak a Vár sétányon, amire fel akarták magasztalni egy eleddig nem rehabilitált, háborús bűnökért elítélt és kivégzett tábornok bronzba szobort büsztjét. Akkor sikerült megakadályozni a szoborállítást. De mert a talapzat nem állhat üresen, és hogy ne rontson rajta a könyörtelen idő, meg aztán azért is, mert valamiféle eleve elrendeltetés folytán egy katonai laktanya elé állíttatott, régi-új szerepet kapott. Egy másik tábornok – ha már az első nem ment – fémbe öntött képes mását akarják odabiggyeszteni, ápoljuk haladó hagyományainkat jelszóval. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ezt a második generálist nem ítélték el sem háborús, sem népellenes bűnök miatt, sem tömegmészárlás elrendelésében. Azon egyszerű okból nem, mert idejekorán elhalálozott. S a nemlétbe való átlényegülés erkölcsi alapot szolgáltat némelyeknek arra, hogy „márványba szoborják” és közszemlére tegyék dicső alakját. Hogy bűnügyi eljárást indítottak ellene pontosan a fentebb felsorolt vádak alapján? Potomság! Ha meghalt, akkor nem bűnös.
Adott egy helyzet. 1989-ben lőttek. Valaki elrendelte a tűzparancsot. És valakik végrehajtották. Következésképpen – valakik meghaltak. Marosvásárhelyen szám szerint hatan. Azóta nincsenek gyilkosok, csak áldozatok. Előbbieknek jár emlékmű, utóbbiaknak nem. Húsz év alatt Vásárhelyen nem sikerült egy méltó emlékművet állítani azoknak, akik – önhibájukon kívül – a gyilkos golyók útjába kerültek. Nem készültek hősöknek, egyszerűen csak ott voltak a golyók útjában. És meghaltak. Van nekik egy fából ácsolt, mára már megkopott, redves, eső és nap fakította emlékművük, amit ha nem cserélnek ki, lassan magától dől össze. Számtalanszor határoztak a helyi tanácsban arról, hogy új, időtálló, köbefaragott emlékművet kapnak. Nem kaptak. Ugyanaz a tanács most a gyilkosságok elrendelésével – jogi műszóval élve – alaposan gyanúsítható tábornoknak akar szobrot emeltetni. És itt van a logikai bukfenc: aki ölt, vagy öletett, annak jár az emlékezés, akit megöltek, annak nem. Ezen nincs mit vitatkozni, nincs mivel érvelni – egyszerűen nonszensz. És megengedhetetlen. Mondom, egy normális társadalomban. Nem nálunk.
Ne csodálkozzunk a dolgok ilyeténképpeni állásán. Most olvasom, hogy 2010 januárjában szobrot akarnak állítani Nicolae Ceauşescunak. Na nem Vásárhelyen. Bár ezek után már ezen sem csodálkoznék. Scorniceştien akarják. Illetve hát akarja az unokaöccs, Emil Bărbulescu. Már meg is beszélte egy francia, külhonba-szakadt-hazánkfia szobrásszal. Ott fog állni a város közepében, az emlékház előtt. Mert az is van.
Lefogadom: Scorniceştien mindenki ismeri a Ceauşescu nevet. És azt is: a vásárhelyi szoborra szavazó tanácsosok közül egy sem tudná felsorolni kapásból a hat marosvásárhelyi áldozat nevét. A Guşáét tudják. Naná, egyet könnyebb megjegyezni, mint hatot...
Csak azért, hogy emlékezetükbe idézzem, most a 20. évfordulón: Bodoni Sándor, Hidos Adrian, Hegyi Lajos, Muntean Ilie Ion, Payka Károly és Tamás Ernő. Nekik kellene az emlékmű, illetve a hozzátartozóiknak. Na meg nekünk, vásárhelyieknek.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.