Bálint Kinga Katalin
2014. március 18., 23:122014. március 18., 23:12
2014. március 20., 11:362014. március 20., 11:36
Szomorú tudomásul venni, hogy nálunk is tapasztalható már a Magyarországon természetessé vált jelenség, azaz, hogy a politikai nézetkülönbségek agresszív megnyilvánulásokat hoznak ki az első látásra normálisnak tűnő választópolgárokból, ennél is súlyosabb esetben pedig barátokat, családtagokat ugrasztanak egymásnak.
Nekem már az is magas, hogy a meggyőződéses futballszurkolók egy rétege képes nekirontani az ellenfelet biztató tábornak, de ha lehet, a politikai indíttatásból történő ellenségeskedést még értelmetlenebbnek találom, főként olyan helyzetben, amikor elvileg mindegyik Székelyudvarhelyen is jelen lévő párt egyetért az autonómiatörekvéssel, és elismeri, összefogásra van szükség jogaink érvényesítéséhez.
Egy Romániában és Magyarországon is élt ismerősöm az anyaországi magyarok egy rétegének túlzásba vitt politizálásáról, a nézetkülönbségeknek a személyes kapcsolatok elé történő helyezéséről folytatott beszélgetés alkalmával megjegyezte: ha Erdélyben a magyarok nem lennének kisebbségben és nem kellene alkotmányos jogaikért harcolniuk, itt is ugyanaz lenne a helyzet, mint a határ túlsó felén. Egynéhány éve még szerencsésnek éreztem magam, hogy itt élek, ahol, úgy véltem, csak a szavazófülkében számít, kinek milyen párt szimpatikus vagy antipatikus.
Veszekedések persze mindig is voltak, s néhány pohár ital elfogyasztása után mindenki politológussá vált, de régiónkban vérre menő politikai vitákról mindeddig nem igazán hallottam. Mindössze nemrég ütötték meg a fülem ilyen-olyan hírek közéleti szerepet vállalt udvarhelyszékiekről, akik feláldozták baráti kapcsolatukat a politika oltárán – tüneteként annak, hogy a mi kis tömbmagyar közösségünk is elkapta a nyugati ragályt.
Az idei március 15-i ünnepsége(ke)n Székelyudvarhely nem csak azt bizonyította be, hogy eltanulta a nagy testvértől, hogyan lehet tönkretenni a csupán megemlékezni vágyók nemzeti ünnepét, hanem azt is, hogy az autonómiáért folyó harc kellős közepén is helyt ad a megosztó magatartásnak – talán nem teljesen mindegy, kivel vállvetve harcolunk a közösnek kikiáltott célért, s az sem, hogy milyen módszerekkel, de akkor ne hirdessék a tömegek előtt, hogy összefogásra van szükség. Ne hirdessék mindaddig, amíg a negyvennyolcból egy pillanatra sem engednek annak érdekében, hogy az olykor egymás közt is ellenségeskedő közösséget megpróbálják összetartani. Harcoljanak külön, ha annyira akarnak, de akkor ne hirdessék, hogy közös a cél – ne mímeljék, hogy egy autonómiáért harcolnak.
Ennyi erővel harcolhatnának háromért, négyért, ötért, Erdélyt pedig akár el is különíthetnék annyi önálló részre, ahány párt van. A szimpatizánsok pedig a kedveltjeik által vezetett régióban élnének, s nem ellenségeskednének senkivel politikai indíttatásból. De mivel ellenfeleik nélkül egy idő után bizonyára értelmetlenné válna szerepük, kitermelnének maguk közül egy-két-háromtagú ellenzéket, akik egy idő után egymás közt szintén nem tudnának megegyezni, s további autonómiatörekvésekkel még kisebb részekre osztanák a régiót, mígnem minden lakás – családok esetében akár minden szoba – különálló közigazgatási egységet képezne. Nem kell nekünk ellenség, ha ilyen barátai vagyunk egymásnak.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!