Koszta István
2012. május 28., 14:112012. május 28., 14:11
2012. május 28., 18:282012. május 28., 18:28
Előrebocsátom, hogy nem kívánok belehuhogni a helykereső kampányba, de az éppen aktuális megyei statisztikai párbajban – sportnyelven szólva – vissza kell léptetnem a „feleket\". Az adatolást el is viselném, bár komoly érveléshez nem illik egy civil forrásra (Econtext.ro) hivatkozni, azok értelmezésével „szakmailag\" van dolgom.
A múlt héten megjelent „fizetett politikai közleményben\" olvasom, hogy az „átlagbér tekintetében Hargita megye a legutóbbi, 2011-es esztendőre a 33., de fontosnak tartjuk kiemelni\", hogy a statisztikákkal csak óvatosan, mert ahol az „ország köztudottan\" egyik legfejlettebb meg egy másik fejlett megyéjét – és megnevezi Bihar és Szatmár megyét –, „ott érdemes a sommás megállapítások helyett a számok mögé nézni\". A következő mondatban a közlemény leküld egy kimutatáshoz, amely az átlagbér alakulását példázná, rangsorolva a megyéket. A „kimutatásra rápillantva, könnyűszerrel megállapítható – így tovább a kommüniké –, hogy azokban a zömében erdélyi megyékben, amelyek kiterjedt kisvállalkozói, illetve gazdaszektorral rendelkeznek (...), ott a statisztikai kimutatások torzítják a valós jövedelmi viszonyokat, ugyanis a kedvezőbb adózási feltételek miatt a vállalkozók nem fizetésben, hanem osztalékban veszik ki cégeikből a nyereséget\". Bevallom, hogy eltévedtem a sűrű fogalomzavarban. Hadd ne részletezzem azt, hogy a „csatolt\" táblázatra „rápillantva\" könnyűszerrel milyen megállapításra jutottam. Megpróbálom inkább értelmezni az idézett szentenciában kiemelt fogalmakat.
Mindjárt az elején tisztázandó, hogy az átlagbér a „béralkalmazottak\" borítékjában lévő pénzt átlagolja, a jövedelmünk, tehát a béralkalmazottaké is, több forrásból csordogál. Nyilván, vannak sokan a kivételek között. Így hát a két fogalom mögött lévő tartalom egymással összevethetetlen, bármennyire igyekszem a számok mögé nézni. A bérátlag egyébként természetszerűen a kiemelt szektorokban (telekommunikáció, IT, bányaipar, kőolaj- és gázkitermelés és feldolgozás, dohányipar, légi szállítás), illetve az állami (legalább 250 alkalmazottat foglalkoztató) nagyvállalatok némelyikében és a multinacionális vállalkozásokban magas vagy magasabb az átlagnál (kb. kétszerese volt 2011-ben). Nyilvánvaló, hogy ezekben a megyékben több a vállalkozási lehetőség is, illetve a kis- és középszintű vállalkozások felcsatlakozási lehetősége. Az összevethetőség kedvéért: 2011 decemberében a tíz legjobban fizető ágazat közül az utolsóban (kiadói tevékenység) a nettó átlagbér 3101 lej volt, tehát a csatolt példatáblázat 33. helyének megfelelő átlag 2,6-szorosa.
Nagyobb vállalat Hargita megyében kettő van, mind a kettő textilipari, ahol köztudomásúan a mindenkori legalacsonyabbak a bérek. Nincs tehát oka a rátartiságnak semmiképp. A megye szegényes gazdasági struktúrájára utalhat az is, hogy az összes alkalmazott között 60 százalék körüli (hónaponként, évszakonként változó az arány) a kimondottan béralkalmazottak száma. Igen vegyes társaságra lehetne érvényes, hogy a „kedvezőbb adózási feltételek\" miatt sumákol. Nem is értem, hogy mit jelent ebben az összefüggésben a kedvezőbb, és az mihez képest. Az „adottságban\" lévő lehetőség ráadásul nem is igaz, mert a példaként említett „vállalkozások\" nem profitképző társaságok, hanem nyereségre számolók, osztalék pedig csak profitból osztható nem is egyszerű számviteli feltételek között. A sumákolás az lehet, hogy „zsebből fizetnek\" meg ilyesmi, s ez az, ami nem kerül a hivatalos bérstatisztikába, de ezt ki merné felelősen állítani?
Ha ezek után mégis elfogadhatnám a csatolt (civil) adatolásból a vitát kiváltó „jobb létre\" való következtetést, akkor sem lennék túl vidám, mert a felértékelt 33. hely is kieső helyezés. Egyébként a központi statisztikai hivatal adatai szerint a 2011. évi nettó átlagbér Hargita megyében 982 lej, és ezzel tényleg az utolsó a sorban!
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!