Szüszer Róbert
2015. október 30., 14:002015. október 30., 14:00
2015. október 30., 18:192015. október 30., 18:19
Több mint egy hete habzik a motoros rendőr halála miatt kitört bukaresti botrány, ám ennyi idő sem volt elég ahhoz, hogy az ügy becsületbeli része mindenki számára egyértelművé váljon.
A történet röviden annyi, hogy a belügyminisztert, Gabriel Opreát felvezető rendőrkonvoj egyik tagja, egy motoros rendőr belezuhant egy munkaárokba, amit valamelyik gázszolgáltató megrendelése alapján ástak az út kellős közepére. A szerencsétlen rendőr szörnyethalt. A baleset körülményei még nem egészen tiszták, az viszont világosnak tűnik, hogy a belügyminiszter visszaélt a konvojozgatással.
A balesetet követően a fővárosi rendőrség, majd a belügyminisztérium vészüzemmódra kapcsolt, vagyis fanyelvű hárító nyilatkozatokat gyártott, az igazán komoly részletekről pedig cinkosan hallgatott. Azt például nem is jelentették be egyből, hogy a motoros rendőr konvojban haladt. Jellemző suttyóság volt az is, amikor a rendőrség azzal utasította el a részletes közlést, hogy vizsgálat alatt álló ügyről van szó, ezért törvénytelen lenne, ha több adatot hoznának nyilvánosságra.
Mielőtt továbbmennénk, le kell szögeznünk, Gabriel Oprea nem felelős azért, mert egy motoros rendőr halálos balesetet szenvedett. Ez esetben az a kérdés, hogy a belügyminiszter miért használt rendőri felvezetést, amire csak rendkívüli esetekben lehet jogosult. Vagyis azért felelős, ha a jogosultságot és a visszaélést összekeveri.
Mind a rendőrség, mind pedig a belügyminisztérium, sőt maga Gabriel Oprea is napokig makacs hallgatással próbált kibújni a kérdések elől. A belügyminiszter a balesetet követő hatodik napon, az államfő unszolására állt először mikrofon elé, de nem sajtótájékoztatót tartott, hanem sajtónyilatkozatot tett. A kettő között a lényeges különbség, hogy az utóbbi esetében nincs lehetőség újságírói kérdések felvetésére. Gabriel Oprea természetesen a részleteket homályban hagyva elmondta a nagy semmit. És ahogy az lenni szokott, ezzel még inkább ráerősített arra, hogy valami tényleg nem tiszta a konvojozgatásai körül. Néhány nappal később az ügyészség kiszivárogtatta, hogy a baleset akkor történt, amikor a belügyminiszter a hírszerző szolgálat épületében tartott ülésről hazaindult. Vagyis egy motoros rendőr és egy rendőautó azért szirénázott Gabriel Oprea szolgálati autója előtt, hogy a belügyminiszter gyorsan hazaérhessen. Ezért illett volna lemondania.
Amennyiben viszont kiderülne, hogy teljesen jogszerűen, teljesen tisztán élvezte a rendőri kísérgetést, akkor sem maradhatna hivatalában. Becsületből mennie kellene, amiért annyira érzéketlen tapló volt a beosztottja halálával kapcsolatosan, hogy csak hat nap után, az elnöktől kapott felszólítást követően nyögött ki valamit.
Gabriel Oprea párttársai és egyéb csicskásai keményen támadják mindazokat, akik szót emelnek a főnök ellen. Szerintük akik az áldott jó embert támadják, azok mind bérkommentelők, lefizetett újságírók, álcivilek. Ha a fenti két ok nem lett volna elég, akkor Gabriel Opreának már csak azért is el kellene tűnnie a színről, mert ilyen kreténeket szabadított az országra.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!