Bakó Zoltán
2010. január 31., 15:552010. január 31., 15:55
Abban az országban, ahol az állott, dohos kukoricaliszttől százezrek kaptak pellagrát a két világháború között, most magyar máléból főzik a puliszkát.
Fotó: Boda L. Gergely
Elnézegetem szűkebb pátriámat, Marosvásárhelyt. A vegyipari kombinát török kézen döglődik. A hajdani híres bútorgyár pang, jobbára csak a csókák járnak bele, s azok sem dolgozni. Pedig bútorfánk – még – van. A textilgépeket gyártó nagyüzem leradírozott helyén szupermarket áll. A másik gépgyár német kézen pang. A hajdani nagyhírű cukorgyár utolsó törmelékeit most seprik össze. A bőr- és kesztyűgyár helyén kialakított szállóban és vendéglőben eurómilliókat kaszálnak az új tulajdonosok abból, hogy altatnak, etetnek. Apropó evés: most bontják az egykori „kaláka\", a konzervgyár utolsó maradványait. Valamikor a teljes kubai nemzeti hadsereget elláta paszulykonzervvel, a honi pórnép meg innen szerezte be a mindennapi zöldség- és gyümölcskonzerveket, kiváló minőségben és emberbarát áron. Az ipari park sem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
Közismert tény, hogy termelni csak arra hivatott termelőegységekben lehet. Ilyen pedig nincsen. Manapság építeni pedig nem lehet, mert maga az építkezés annyiba kerül, amennyi pénze ennek az országnak nincs. Ezt odafönn, körmányfői szinten is tudják. Ezért van aztán az, hogy szemfüles és kevésbé füles vállalkozók szolgáltatnak, itatnak, etetnek, csak hogy pénzhez jussanak.
A dolog másik vetülete a már csaknem teljesen megfojtott mezőgazdaság. A magángazda halódik, eladja tehenét, juhát, ökrét, szamarát, csak hogy kisebb legyen a kiadása. Mert a bevétel... az a 45–50 bani a tej literéért... Ha egyáltalán még megveszi valaki. Mert olcsóbb Lengyelországból tejet hozni, mint az itteni kisgazdától felvásárolni. Kevesebb a vesződség a szállítással, összegyűjtéssel.
Igaz, meg kellett volna alakítani a termelői csoportokat, társulásokat, termékpályás szövetkezeteket, s akkor a termelő diktálna a felvásárlónak, vagy legalábbis úgy tűnne neki. De erre biztatni kellett volna a parasztot, meg főként segíteni. Szervezni és okítani. Ez kimaradt a húsz év állampolitikájából.
Most ott tartunk, hogy francia, olasz, szicíliai bort kínálnak az üzletek olcsó áron, a küküllőmenti gazdára meg rápimpósodik a sajátja, mert nem tudja eladni. A boltban bolgár szalámit veszünk, mert olcsóbb, mint a mienk. Arab, olasz, tunéziai paradicsommal dícsérjük a napot, görög sajt mellé aprítunk olasz hagymát, s már oda is eljutottunk, hogy abban az országban, ahol a dohos kukoricaliszttől százezrek kaptak pellagrát egykor, most magyar máléból főzik a puliszkát. A székelyek pedig maholnap talján krumpliból etetik majd a csekát.
Félreértés ne essék – a paraszt nem hülye, csak eltájolódott, megfélelmlített. Ő is nagyon jól tudja, legalább annyira, mint a fogyasztó, hogy a külföldi almánál, paradicsomnál jobb a minek. És olcsóbb. Ha hagyják termelni, ha segítenek átvészelni a kritikus időszakot meg is termeli. De már húsz éve nam hagyják.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!