Rédai Botond

Rédai Botond

Kockázati tényezők volnánk?

2010. december 06., 14:102010. december 06., 14:10

2010. december 22., 15:342010. december 22., 15:34

Noha az ezzel kapcsolatos vihar csitulni látszik egyelőre, a tény marad: ez év júniusától a Legfelső Védelmi Tanács állambiztonsági kockázattá nyilvánította a médiát. Az országos védelmi stratégia keretében megfogalmazottak még a nyáron hatalmas botrányt robbantottak ki, az újságírók érdekvédelmi szervezetei több ízben is kifejezték felháborodásukat ezzel kapcsolatban.

A történetnek egy újabb fejezete játszódott le pár nappal ezelőtt az Európai Parlament Petíciós Bizottságában, ahol két romániai újságírói szakszervezet által benyújtott, az LVT döntését kritizáló dokumentumot tárgyalták és nyilvánították lezártnak. Ez az újabb momentum ismét felkavarta a kedélyeket, a bizottsági ülésen rendesen egymásnak estek a hazai pártokat képviselők.

Hatalmi részről az a magyarázat hangzott el, hogy ez a döntés csupán az úgynevezett médiamogulokra vonatkozik, hiszen ezek a személyek igencsak nagy befolyással bírnak, emberek sorsain képesek változtatni. Bizonyítékul egy ilyen tulajdonos és alattvaló újságírók közötti telefonbeszélgetés írásos változatát is benyújtották, amelyben állítólag bizonyos személyek lejáratására vonatkozó utasítások hangzottak el. Nem mellékes ebben az esetben, hogy éppen folyamatban levő nyomozati anyagról van szó.

Arról, hogy a médiában ki mennyire és milyen mértékben korrumpálható, nem tudok véleményt nyilvánítani. Egyik fővárosi vállalkozó ismerősöm mesélte viszont a minap, hogy egy általa szervezett rendezvényre hívott meg tollforgatókat nem is olyan régen. Ezek a személyek ezer eurót kértek a cikk megírásáért, és nem garantálták a megjelenést. Ha igaz ez a történet, márpedig miért ne hinnék kedves ismerősömnek, akkor számomra azt jelenti, vannak olyan újságírók, akik pénzért bármit megtesznek. És ezek azok, akik lejáratják a szakma becsületét. Ugyanakkor vannak olyan médiumtulajdonosok, akik hatalmi eszközként használják az általuk birtokolt lapokat, tévéadókat.

Ha ezek jelentik az állambiztonsági kockázatot, akkor bizony elfogadom a védelmi tanács döntését. A probléma viszont az, hogy szerintem nem a pártkatonák kerülnek nagyító alá ez esetben, nem ők a „terroristák”, nem ők jelentik a veszélyforrást. Hanem azok az újságírók, médiavállalkozások, akik-amelyek nem nézik tétlenül a csalásokat, sikkasztásokat, törvénytelen üzleteléseket, legyen az éppen hatalmon levők vagy ellenzékiek részéről. Azok, akik nem hunyászkodnak meg, és nem lesznek bértollnokok, hanem a szakma valódi szellemiségének megfelelően dolgoznak, tájékoztatnak és nyomoznak. Más szóval, akiket nem lehet korrumpálni, lefizetni, megvesztegetni. Akik küszködnek azért, hogy megtartsák az oly könnyen elveszíthető olvasói bizalmat. Akik nap mint nap szembesülnek a mások miatt kialakult előítéletekkel.

Tehát most már a legtitkosabb biztonsági szervezetek figyelik munkánkat, értékelik minden egyes leírt szavunkat, jegyzik elhangzott beszélgetéseinket. Mondjuk, tették ezt eddig is, de immár törvényesen is végezhetik ezt a tevékenységet, hiszen veszélyt jelentünk az állambiztonságra. Vagy netán az állam pénzén élősködőkre?

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.