Simó Márton
2013. augusztus 07., 11:382013. augusztus 07., 11:38
Ez a cím egy képzőművész barátomtól származik, aki ugyan székelyföldi illetőségű, de évtizedek óta többnyire Budapesten és Egerben él, hiszen arrafelé dolgozik. Bekerült a képzőművészet nemzetközi körforgásába, úgyhogy sok időt tölt egzotikusnak tekinthető országokban, Nigériában, Indiában, Japánban, újabban Albániában is. Legyen bármennyire is elfoglalt, hívják bár a legtávolabbi országokba dolgozni és előadni, arra törekszik, hogy – gyermekeivel együtt – telente és nyaranta is egy-egy hónapot idehaza töltsön Erdélyben, illetve a Székelyföldön. Egyrészt azért, mert a szülei, a testvérei idehaza élnek, s ildomos velük is valamennyi időt közös ünnepléssel és munkában eltölteni, másrészt pedig azon egyszerű oknál fogva, hogy ezeket a helyeket soha nem lehet megunni, mindig ezernyi új arccal mutatkoznak meg a szülőföld tájai, amelyeket fel kell dolgozni az alkotásokban, meg kell mutatni a lemenőknek, hogy ők se csak a pesti aszfalthoz gyökeredzve, hanem némiképp itt (is) szocializálódjanak.
Örvendetes, hogy négy gyermeke közül háromnak már ide vonzó honvágya keletkezett az évek során, a negyedik pedig – ébredező értelmével – biztos, hogy tudatosan ide fogja majd lelke és kötődései egy részét honosítani. Ezek a kezdemények némiképp már mutatkoznak. Az „ejszét” általános kötőszóként, indulatszóként használja, mint valami biztos izét.
Ennek az embernek, akiről nyugodtan kijelenthetem, hogy barátom, hiszen a külön időkből és külön helyekről egymáshoz visszavetődve is talál a szó, éppolyan közvetlenek vagyunk egymáshoz, mint ifjúságunkban voltunk. A munkái közt mindig megjelenik egy „Kijelölt hely” nevű sorozat valamelyik darabja, most már a sokadik. Ezek a képek – hol figuratív, hol elvont elemekkel – mindig a hazai tájat, az itteni impressziót hordozzák magukban. „Egyébként a többiek is – mondja a művész–, lehetek Alma-Atában vagy Fokvárosban, átgyűrűzik, belibeg az ottani festményekbe is a Hargita valamelyik szeglete, a Maros, az Olt, a Küküllő, a Csíkszereda fölött lebegő pára, a Somostető aranyló októbere. Csak nem mondom, nem kötöm az orrára senkinek. Nem rájuk tartozik. Akinek „olyan” a szeme, az látja. Mások számára pedig egyszerűen csak szépség, ami átdereng. És ez a legfontosabb a képzőművészetben: az átadott üzenet.
A „Kijelölt hely” sokszor egy térképszelvény töredéke is lehet, egy Udvarhelyszéket, Marosszéket, Csíkot, Gyergyót ábrázoló részlet a műben. Madárlátta táj-távlat. Haza a magasból. Egyik munkáján éppenséggel a székelyudvarhelyi Patkó rémlik, s a hajlatban, fent, amely legközelebb esik a Jézus-szoborhoz, hatalmas zászlórúdon egy zászló lobban a szélben. A mozdulatlanra kimerevített pillanat őrzi a Hold és a csillagok képét, a kék és az arany sávokat. A műalkotáson levő zászló a miénk.
Nézem ezt az alkotást és odaképzelem arra a szakrális helyre a tíz-tizenkét méteres magasban a lobogót. Azt, amely körül annyi a botrány, a dac és a meghunyászkodás. És nézem a szürke funkcionalitással felújított teret, amely még inkább szerep nélkül való, mint ennek előtte. Félig-meddig elkészült, de még nem teljesen. Torzó lesz mindaddig, amíg szét nem robban a magunkra erőltetett szűkkeblűség, s rá nem ébredünk arra, hogy a virtuálisan létező székelyek honának itt van a valóságos közepe, ha meg merjük nevezni, ha fel merjük vonni azt a lobogót, amelyre vasszékely-elődeink is büszkék lehetnének a doberdói és szibériai tömegsírjaikban, mert nem volt hiábavaló az áldozat, az ország megmaradt. Egy ilyen szakrálisan kijelölt hely látványosságként is működhetne és gerincet egyengető tett lenne, amelyet az elkövetkezők is jónéven vennének, ha méltósággal szocializálódnak, hogyha haza lesz itt, amelyen e zászlórúdba kapaszkodva akár meg is vethetik egy életre szólóan a lábukat a kijelölt helyen.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!