Dénes László
2012. június 13., 11:552012. június 13., 11:55
Egy-két érvényesnek tűnő, objektívnek szánt általános megállapítást csak érdemes tenni a vasárnap lezajlott romániai önkormányzati választások kapcsán azzal a rizikóval is, hogy az elmúlt két napban már sokan sokmindent elmondtak, leírtak, kinyilatkoztak. Az mindenképpen újból beigazolódott, hogy Románia továbbra is egy balkáni ország, uniós tagság ide vagy oda. A régi demokráciákban, de a legtöbb közép- és kelet-európai országban sem fordulhat elő annyi disznóság valamely népszavazáskor, mint ami itt a voksolást megelőző kampányban, annak napján, majd pedig a szavazatok megszámlálásakor nálunk előfordult. Ezekről sokat hallhattunk-olvashattunk, sajnos a magyarok lakta vidékek, a mi közösségeink, nemzettársaink is szolgáltak számos kirívó példával. Már az is paródia, ahogy viszonyultak a hatóságok, a megyei és helyi közigazgatás illetékesei a választási procedúrához: képtelenek volt naprakész, érvényes, pontos, a csalásokat, manipulációkat és szavazatlopásokat megnehezítő választói névjegyzékeket készíteni.
A pár hete kormányzó balliberális pártszövetség túlgyőzte magát, aligha tévednek azok, akik szerint ezzel az előző koalíciót büntették a választók. Kérdés, hogy az USL nevű politikai-ideológiai szörnyszülött meddig lesz képes egyben maradni s ekként is működni. No és milyen hatékonysággal, mennyire közmegelégedésre. Az RMDSZ is győzelmet ünnepel a két rivális magyar párt fölött, de kár előre inniuk a medve bőrére a tulipánosoknak, mert a központi hatalomból való kiszorulással elzáródtak azok a csapok, amelyek a helyi pártközpontokba áramoltatták a közösségnek szánt, de nem mindig odajutott pénzeket. Az RMDSZ nagyjából annyit nyert a réven, amennyit veszített a vámon, ám abban a tudatban kell készülnie a kényszerű együttműködésre vetélytársaival, hogy immár tény: az erdélyi magyarok jelentős hányada akkor sem fog többé a tulipánra pecsételni, ha netán megindul valamilyen megtisztulási folyamat ebben a balkáni beágyazódottságú „szövetségben”.
Sőt, az urnáktól távol maradók tömegeit nézve kimondható, a romániai magyarok szinte felét már nem érdeklik a politikai játszmák, az iszapbirkózás, a korrupcióval mélyen átszőtt közélet. (Akárki nyert, mind a mi vérünket fogja szívni – mondta hétfő reggel a munkába induló szomszéd.)
A helyenként agresszív és merőben hatásvadász kampányt folytató Magyar Polgári Párt lejtmenete senkit sem lepett meg, érvényesült a bumerángeffektus, s úgy látszik, az emberek mégiscsak pragmatikusabbak, mint szentimentálisak, ha közigazgatásról van szó. Az Erdélyi Magyar Néppárt talán jobban számított az eddigi közpolitizálásban csalódottak támogatására, de nincs miért szégyenkeznie, hiszen a semmiből vált tényezővé a honi politikai porondon.
Marad az örök tanulság: csak a népet nem lehet leváltani. De ideillik a régi bölcsesség is: minden nép megérdemli azokat, akiket önként a saját nyakába ültet.
Amúgy pedig az újabb választási kampány vasárnap este 9 órakor már el is kezdődött...
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!