Szőke László
2017. február 07., 11:332017. február 07., 11:33
Már rég gyanús nekem, hogy miért is kullog Udvarhelyszék, Hargita megye az országos átlagfizetések toplistájának végén. Miközben a megye jó adófizető, fegyelmezett a Kárpátokon túliakhoz képest, valami mégsem stimmel: odalesz ez a fegyelem és fizetési hajlandóság, amikor a Hargita megyei, székelyföldi munkaadóknak saját alkalmazottaikat kellene kifizetniük. Az államot, az adókat, ha fogcsikorgatva is, de csak-csak kifizetik, ám valami egészen szélsőséges faszariság vesz erőt a helyi magyar vállalkozókon, ha saját munkavállalóiknak kell fizetést adniuk.
Az, hogy ebben a megyében mindenki (a többség) minimálbéren tengődik, nem lehet véletlen. Miként az sem, hogy rendkívül furamód a hasonló munkakörökben ígért juttatások szinte banira azonosak, függetlenül attól, hogy hányadik hasonló profilú cégnél keres valaki jobban fizető állást. A munkahelyváltás ugyan megtörténhet, de valamiért mindenki ugyanannyit fizet. Mintha kiegyeztek volna. Igen, pontosan! Kartellgyanú esete forog fenn, csak épp nem a termékek vagy szolgáltatások árait fésülik össze, hanem a fizetéseket. A kisokosok.
Anélkül hogy az udvarhelyszéki vállalatok kultúráját ostoroznám, halkan felteszem a kérdést, hogy mi a francért nem tudunk úgy tekinteni a fizetésre, mint a rezsire. Utóbbit a maga legtermészetesebb módján fizetjük, a fizetésekkel/emberekkel viszont rögtön ügyeskedni kezdünk, s van, akinek ez még jól is esik. Mármint az, hogy havonta sulykolja: a fizetés holmi munkaadói kegy, sőt sokak szerint ajándék, amiért minden alkalommal hálálkodniuk kell(ene) azoknak, akik egyébként előző hónapban megdolgoztak érte.
Tudom, Székelyföld valamiféle munkapiaci enklávéként is működik, hiszen véges azoknak a vállalatoknak a száma, ahová a nyelvazonosság miatt vándorolhat egy munkavállaló. És ezzel a helyzettel szépen vissza is élnek a munkaadók. Ha nem tetszik, mehetsz, úgysem kapsz ennél jobbat – hangzik el nemegyszer. Így nyomatékosítanak.
Véget kellene ennek vetni. Hogy hazudunk magunknak, mindenféle sötét molochot hibáztatunk (például a mindenkori román kormányt), aztán kiderül, nemcsak közünk van hozzá, hanem mi idézzük elő a nagyon alacsony átlagfizetéseket. Csak ezzel hallgatunk, ugye?
Nos, hogy változzon a helyzet, lapunk minden olyan vállalkozónak reklámkedvezményt ad, aki bizonyítani tudja, hogy az ő átlagfizetései meghaladják a minimálbért. Ahány százalékkal nagyobb az eltérés, annál nagyobb kedvezményt adunk. Persze a közép- és felső vezetők fizetésével nem számolunk, ők köszönik szépen, jól elvannak...
Kozán István
Hargita Megye Tanácsa már soha nem lesz olyan, mint volt: tizenhat év után elhagyja az elnöki kabinetet Borboly Csaba. Na és innentől több oldalon keresztül kellene a leköszönő elnök érdemeit sorolnunk – pedig a valóságban csak egy van.
Kozán István
A csíkszeredai kórház egyik főorvosának nyilvános internetes meglincselése rávilágított arra, hogy milyen lehetőségeket és veszélyeket rejt magában a közösségi médián végigfutó ügyek egyoldalú tálalása.
Kozán István
Teljes zavart okozott bennünk Borboly Csaba leköszönő tanácselnök leépítésekkel kapcsolatos kérdéseinkre adott válasza. Nem tudtuk eldönteni, hogy az általa felpumpált intézményről, vagy általában a romániai közintézményekről mondja-e el a véleményét.
Kocsis Károly
A baj akkor kezdődik, amikor valaki önként, amolyan hályogkovács-módra közszereplést vállal, és a közösségi oldalán (hol máshol?) kiütköző stílusából az anyanyelve iránti ijesztő igénytelenség köszön vissza.
Szüszer Róbert
Miért nincs tej és kifli a Hargita megyei iskolákban? Mert kormány, mert kiírás, mert tavalyi program, APIA és elszámolás, mert na. Mi nem világos?
Kozán István
Hiába adta el bombasztikus sikerként Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata a megyei önkormányzat 2024-es büdzséjét, nagy a gyanúnk, hogy a múlt héten elfogadott költségvetés fogja a legnagyobb fejfájást okozni Hargita megyének.
Kozán István
Jottányit sem csorbult volna Csíkszereda jelenlegi városvezetésének érdeme attól, ha Korodi Attila polgármester megemlíti elődjének, Ráduly Róbert Kálmánnak a nevét a hídavatón.
szóljon hozzá!