Kozán István
2016. május 20., 12:332016. május 20., 12:33
A 2015-ből származó 115-ös számú választási törvény keményen meghúzta a vonalakat: a jelöltek már nem tehetnek azt, amit szeretnének, be kell tartaniuk a vonatkozó előírásokat. Többek között ezzel magyarázható, hogy a helyhatósági választások napra pontosan két hete zajló kampánya szinte észrevehetetlen. Legalábbis Csíkszéken.
Talán sokan emlékeznek az elmúlt évek kampányidőszakaira, amikor tömbházak oldaláról óriásplakátokon ránk mosolygó, kerítésekről a tekintetünket fürkésző vagy a megyei és községi besorolású utak fölül ránk néző – lenéző – jelöltek boldog, szép és új világot hirdettek. Aztán a választások után már magát a jelöltet sem érdekelte, hogy ki fogja letakarítani a nagy jelszavakat, leoldozni a molinókat, szóval ki fogja eltüntetni a nyomokat.
Idén mindez másként van. A jelöltek csak az erre a célra kijelölt helyekre plakátolhatják ki a legtöbb 50 centiméter magas és 35 centiméter széles plakátjaikat. Nagy vonalakban ennyi maradt számukra, ennyit enged az előírás.
Na de ilyen drákói szigor mellett mit tehetnek a jelöltek? Hogyan juttathatják célba üzeneteiket? Két lehetőségük maradt, egy klasszikus és egy kényelmes. Nézzük ezeket.
A klasszikus a házalás. A jelölt veszi szépen a fáradtságot és a rendelkezésére álló egy hónap alatt bekopog a választópolgárokhoz, akiknek elmagyarázza, hogy miért ő a jó választás. Távozás előtt azonban nem hagy ajándékot, mert ezt is tiltja a törvény.
A kényelmes módszer a média felületein – televíziókban, rádiókban, nyomtatott és internetes lapokban – való kampányolás. Ezek viszont ugyebár pénzbe kerülnek, ezért a jelöltek továbbmentek, és elárasztották üzeneteikkel a közösségi oldalakat, főként a Facebookot. Ott minden jelölt létrehozhatta saját felületét, amelyen azt ír, amit éppen jónak lát. És persze örül, hogy a magvas gondolataira érkeznek a visszajelzések: hajrá, veled vagyunk, sok sikert, te vagy a legjobb, neked kell győznöd. Ezek a visszajelzések természetesen jólesnek, és elhitetik a jelölttel, hogy valóban neki kell megvédenie a közösséget, neki kell munkahelyeket teremtenie, neki kell újjáépítenie a falut, a várost, a térséget.
Egy dolgot azonban elfelejtenek: olyan felületen nyomulnak, ahol az üzeneteiket a barátaik, ismerőseik, rokonaik, munkatársaik kapják meg. Ezek a személyek pedig nyilván nem fogalmaznak meg kritikát, nem kérdőjelezik meg a világmegváltó gondolatokat, mindössze sok sikert kívánnak, és táplálják bennük azt a hitet – esetenként tévhitet –, hogy valóban ők lehetnek a közösség igazi vezetői. A Facebook tehát egy olyan célcsoporthoz juttatja el az üzeneteket, amely aztán vagy elmegy szavazni vagy nem, akár ismerős, akár közeli barát.
A választók viszont nem csak barátokból, ismerősökből, rokonokból állnak. Remélhetőleg nem mondunk azzal meglepőt, hogy a biztos szavazók jelentős része az interneten elérhetetlen, nem is facebookozik. A tapasztalat szerint a választás napján többnyire azok veszik a fáradtságot és mennek el szavazni, akik azt sem tudják, hogy mi az a Facebook. Ők fogják eldönteni a választásokat, ezért itt az ideje, hogy a jelöltek rájuk is időt szakítsanak. Talán nem fognak annyi like-ot kapni, mint a virtuális térben, de hát nem a Facebbokon, hanem az urnáknál kell győzni.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!