Pinti Attila
2016. május 11., 11:422016. május 11., 11:42
Átutazó kerékpártolvajok: bár ritkán kerülnek rendőrkézre, legtöbbször ők az évente, ismétlődő hullámokban történő bűncselekményeknek az elkövetői. Számtalan felhívás, figyelmeztetés jelent már meg a hatóságok és kerékpár-kereskedők részéről, hogy az egyszerű lezáró- és biztosítórendszerek hatástalanok a kitanult, egy-egy bringát másodpercek alatt meglovasító tolvajokkal szemben.
Ezért – talán közhelynek tűnő, mégis megfontolandó – tanácsaikat a sajtón keresztül gyakran ismertetik és ismétlik: a kétkerekűt soha ne hagyjuk a lépcsőházak korlátjához biztosítva, még akkor sem, ha a tömbházba jutó idegeneknek kaputelefon „áll az útjába”. A társasházak előtti kerítésnél „leparkolt” bringát sem fogja megóvni az egész nap az ablakban leselkedő „térfigyelő szomszéd”.
Tulajdonképpen egy biztos és néhány bizonytalan megoldás maradt: a legjobb lopásgátló értelemszerűen az, ha a lakrészen belül, zárt ajtók mögött tartjuk a kerékpárt. Nyugodtabban alhat az is, aki szárítóban, pincében, esetleg garázsban tárolja a biciklit – bár több olyan esetről tudunk, amikor ilyen helyekről veszett nyoma a gyakran több ezer lej értékű járgánynak.
No de miért nem akadnak horogra szinte soha a sok bosszúságot okozó tolvajok? Elsősorban azért, mert az elkövetők rendszerint nem helyiek. Jellemzően két csapatra osztott kis bűnbandák ügyködnek: az első csapatnak „felderítő” szerep jut, a másodiknak pedig a „piszkos munka”. Az ellopott kerékpárok azonnal egy zárt rakterű autóba kerülnek, és szállítják is tovább őket – az ország valamelyik távoli pontjára. Abba senki ne fektessen nagy reményt, hogy hirdetőportálokon szembetalálkozik szeretett kétkerekűjével – a tolvajok más módon értékesítik a zsákmányt.
A lopás módszere onnan ismert, hogy több nagyvárosban is sikerült már tetten érni egy-két átutazó tolvajbandát, illetve a bűncselekményt látva időben értesíteni a hatóságokat. Nálunk is csak a civil éberség – esetleg egy „csalibringa” – hozhat eredményt. Ezért fontos, hogy ha valaki látja is a „fosztogatókat”, de nem mer közbelépni, szorgalmasan jegyzetelje le a tolvajok használta autó színét, típusát, rendszámát, az elkövetők öltözékét, valamint a távozásuk irányát – és azonnal tárcsázza a sürgősségi hívószámot.
Kozán István
A csíkszeredai kórház egyik főorvosának nyilvános internetes meglincselése rávilágított arra, hogy milyen lehetőségeket és veszélyeket rejt magában a közösségi médián végigfutó ügyek egyoldalú tálalása.
Kozán István
Teljes zavart okozott bennünk Borboly Csaba leköszönő tanácselnök leépítésekkel kapcsolatos kérdéseinkre adott válasza. Nem tudtuk eldönteni, hogy az általa felpumpált intézményről, vagy általában a romániai közintézményekről mondja-e el a véleményét.
Kocsis Károly
A baj akkor kezdődik, amikor valaki önként, amolyan hályogkovács-módra közszereplést vállal, és a közösségi oldalán (hol máshol?) kiütköző stílusából az anyanyelve iránti ijesztő igénytelenség köszön vissza.
Szüszer Róbert
Miért nincs tej és kifli a Hargita megyei iskolákban? Mert kormány, mert kiírás, mert tavalyi program, APIA és elszámolás, mert na. Mi nem világos?
Kozán István
Hiába adta el bombasztikus sikerként Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata a megyei önkormányzat 2024-es büdzséjét, nagy a gyanúnk, hogy a múlt héten elfogadott költségvetés fogja a legnagyobb fejfájást okozni Hargita megyének.
Kozán István
Jottányit sem csorbult volna Csíkszereda jelenlegi városvezetésének érdeme attól, ha Korodi Attila polgármester megemlíti elődjének, Ráduly Róbert Kálmánnak a nevét a hídavatón.
Kozán István
Csak idő kérdése, hogy mikor következik be egy katasztrofális közlekedési baleset a „tarzani” gyorshajtók miatt. Lengyel rendszámú autókkal közlekedőkről van szó, akik lakott területen évek óta olyan tempóban róják a kilométereket, aminek sosem jó a vége.
szóljon hozzá!