Fancsali Attila
2011. október 26., 12:372011. október 26., 12:37
Valakinek mindig ki kell lógnia a sorból. Ilyen az MPP Marosvásárhelyen. Miközben két alakulat (hátuk mögött tucatnyi civil szervezettel) megegyezik, hogy ki legyen a polgármesterjelölt, a polgáriak az utolsó utáni pillanatban kihátrálnak. Mert az nekik nem fekszik.
Több hónappal ezelőtt tárgyalóasztalhoz ültek a magyar politikai szervezetek képviselői, hogy végre egységesen hozzanak egy olyan döntést, amelynek köszönhetően újra magyar polgármestere lehet Marosvásárhelynek. Akárhogyan is nézzük, ez egy nagyon nehéz feladat. A jelenleg uralkodó városvezetőnek ugyanis hosszúak a karjai, sok pénztárca van a közelében, amelyekből futja az itteni személyik gyors elkészítésére. Szóval a feladat adott, kell egy megfelelő jelölt, és a szervezetek csak reménykedhetnek, hogy a magyarságot sikerül annyira mozgósítani a megegyezéssel, hogy az egyfordulós választást követően 12 év után együtt ünnepelhetnek.
Tavasszal még a polgáriak is tárgyaltak, aztán lassan elmaradoztak (legalábbis úgy tűnt, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy tényleg így történt). Még mielőtt az EMNP-EMNT és az RMDSZ kihirdette volna a hosszas tárgyalások végeredményét egy független magyar jelölt is bejelentette (inkább csak megemlítette), hogy ő bizony megméretkezik. Ezt követően a polgáriak rögtön mellé álltak. Miért? Értékrend, meg ehhez hasonló hangzatos szavakat mormoltak, meg, hogy itt az idő (sajnos a Maros megyei polgáriaknak már régen le is járt az idő). Nehéz lett volna kivárni, amíg a másik kettő megegyezésre jut?
Értem én, hogy le kell maradni – bocsánat, le kell szakadni az előrehaladóktól, és új, járható utat kell mutatni a megfáradt szavazóknak. Ezt azonban nem Marosvásárhelyen, nem Maros megyében kell kezdeni, hanem Székelyudvarhelyen, Hargita megyében, Kovászna megyében. Ott ahol nincs akkora tétje a választásoknak, mint a fele-fele Marosvásárhelynek, illetve a kevesebb, mint negyven százalékban magyarok lakta Maros megyének. Ki lesz a felelős azért, ha a magyarság 12 év után is polgármester nélkül marad? Ki meri vállalni a felelősséget? A polgáriak vezetője? Nem hiszem. Ki lesz a felelős azért, ha a nehezen megszerzett megyei tanácselnöki tisztséget elveszíti a magyarság? Ki vállalja majd a felelősséget azért, ha a Maros megyei kisebbség harmad, vagy negyedrangú állampolgár lesz egy év múlva? Tény, hogy a polgáriak nem igazán tettek semmit a megyében – most rombolni szeretnének, amikor összefog a jobb- és baloldal? Nélkülük? Miért érdeke egy politikai alakulatnak ellehetetleníteni azok életét, akik esetleg Gyulakután, vagy éppen Nyárádszeredában a jele mellé ütötte a pecsétet? Önzésből?
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!