Tamás Attila

Tamás Attila

Gyász vagy képmutatás?

2015. november 17., 15:252015. november 17., 15:25

Nemcsak a szörnyülködés, a megdöbbenés és a tehetetlenség, hanem a megosztottság, a késhegyre menő viták és a nézetkülönbségek kiütközései is járulékos érzelmi lecsapódásai a péntek esti, Párizsban történt terrortámadásnak.

A Facebook közösségi oldal ugyanis felajánlotta a terrortámadások áldozatai iránti részvét kifejezését azzal, hogy egy beállítás révén ideiglenesen bárki áttetsző francia lobogót tehetett a profilképére. És ebből indult el a lavina, aminek következtében sokan szégyenkezve cserélték vissza az eredetire profilképüket, nem tartva ki következetesen a jelképes szolidaritásban.

Először is a profilképet cserélőket, majd magát a közösségi oldalt kezdték kettős mércével vádolni. A leggyakrabban elhangzott számonkérések között volt, hogy a párizsi merénylet előtti napon a Libanon fővárosában, Bejrútban 43 ember életét kioltó kettős merénylet kapcsán miért nem ajánlották fel a libanoni lobogóra való profilkép-cserét, a szolidaritást kifejezőket pedig azzal szekálták, hogy az Egyiptomban lezuhant orosz utasszállító gép vagy éppen a Colectiv-tragédia áldozatait miért nem „gyászolták” a közösségi oldalon történő jelképes megnyilvánulással.

Egyesek még ennél is tovább mentek: melldöngető posztokban adták ismerőseik tudtára, hogy ők márpedig nem tesznek francia lobogót a profilképükre, mert a trianoni eseményeknél Franciaország sem volt tekintettel az akkori magyarságra.

Ezekből a megnyilvánulásokból indult a virtuális térben az egymás torkának ugrás, és a szivárványos profilképek (amik a melegházasság melletti szolidaritást jelképezték) esetéhez hasonlóan itt is szekértáborok alakultak ki. A tragédia ténye elhalványult, a vélemények és a saját nézőponthoz való ragaszkodás lett fontos sokaknak az eset kapcsán. És mindez csak egy apró részlete a párizsi tragédia körüli közösségi megnyilvánulásoknak.

A székelyek többsége a Colectiv-tragédiánál döbbenten hallgatott, nem adva semmilyen megnyilvánulást közösségi oldalon a tragédia kapcsán. „(…) olyanra cserélik a gyászprofilt az emberek, akikkel tudnak azonosulni” – fejezte ki véleményét valaki a hisztéria kapcsán.

Egyszóval: a mi mércénk is kettős.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.