Rédai Attila
2013. augusztus 16., 12:582013. augusztus 16., 12:58
Több mint tizenkét évvel ezelőtt, 2001 májusában Románia akkori államelnöke, Ion Iliescu tett látogatást Székelyföldön, Hargita megyében. Az archívum segítségével emlékeztetem magam: kétnapos volt a látogatás, első nap megérkezett Csíkszeredába, megjárta gyárlátogatással Udvarhelyt, Szentegyházát, néptánc-előadásokkal, sóval, kenyérrel fogadták-vendégelték, nyilatkozott ezt-azt, együttélésről, „szegregációról”, „szeparatizmusról”, „viszályról”, „gyűlöletről”, „politikai egymásnak feszülésről” beszélt. Udvarhelyen „pluszban”, „meglepetésszerűen” még felkereste a csereháti apácákat is. Este Csíkban sajtóértekezleten hivatásszerűen nyomta a szöveget a békés együttélésről és a szeparatizmusról, amíg valaki – a történelmi hűség kedvéért e sorok írója – fel nem tett neki egy érzékenyebb kérdést.
A kérdés a „meglepetésszerű” zárdalátogatásról szólt, azt firtattam, hogy a kiadott programtól eltérően miért tartotta fontosnak az apácák felkeresését. Megdöbbentő volt az a stílus, az a modor, ahogyan az állam első embere rendreutasította, móresre tanította az újságírót. Hogy mit képzelek, ez itten Románia, miképpen kérdezhetem az ország elnökétől azt, amit. Meg különben is ő az ország elnöke, oda megy, ahova akar, s ebben az országban nem kell engedélyt kérjen ő senkitől, ha meg akar látogatni valamit. Éreztem, hogy a kollégákban, a jelen levő hallgatóságban, románokban, magyarokban egyaránt megfagyott a vér, a hangulat mérhetően feszültté vált – így derült ki számomra, hogy kérdésem érzékeny húrokat pengetett. A helyzet is mai szemmel nézve elég fura volt – miután átestünk egy rendkívül szigorú biztonsági ellenőrzésen (fémdetektoros kapun kellett átmenni, megmotoztak, megnézték a táskánk tartalmát, be kellett kapcsolni a biztonsági őrnek a diktafont, szóval megvolt már néhány hónappal a szeptember 11-ei terrortámadások előtt az egész mostani repülőtéri macera), a megyeháza tanácstermében valahol a fal mellé szorítva álltunk, s kérdéseinkkel egy állványon álló mikrofonhoz kellett vonuljunk, és a választ is ott kellett persze megvárjuk. Iliescu dörgedelmeit végighallgatva újabb kérdést feltenni nem volt lehetőség, úgyhogy bólintottam, jegyzeteltem, majd eltettem a tanulságokat magamnak. Rövid távú pozitív fejleménye az ügynek mindössze annyi volt, hogy másnap a biztonságiak már annyira ismertek, hogy gyakorlatilag szabadon mozoghattam autóval az elnöki konvojban, bejutottam a maroshévízi kolostorba, sőt, még együtt is ebédelhettem az állam első emberével és a házigazda Selejan püspökkel, igaz, talán nem ugyanazon asztalnál. Az előző napi kérdésemnek azonban megvolt az ebédkor is a visszhangja, kíváncsi bukaresti sajtós próbált még kiszedni belőlem az asztalnál ezt-azt, de már igazán „barátságos” hangulatban.
Olvasom, hogy Traian Băsescunak, a caracali autonómia hívének, az ország mai első emberének a minapi marosfői látogatásán egy újságíró szinte szóról szóra ugyanúgy járt, mint én tizenkét évvel ezelőtt: ráförmedtek, hogy miképpen merészelte azt kérdezni, amit, különben is ez Románia, s ha nem tetszik, mehet Magyarországra. A különbség az volt, hogy nem maga az elnök inzultálta az újságírót, hanem egy „szervező” feliratú kitűzővel és „Besszarábia az Románia” trikóval rendelkező illető. S az érzékeny kérdést pedig nem egy magyar, hanem egy román újságíró tette fel. Hogy miket mondott aztán maga az államelnök, jól tudjuk. Az a fajta mentalitás, amelyet 2001-ben Iliescunál érhettünk tetten, láthatóan még ma is uralkodó Romániában. „Iliescu szerint az egyszerű emberek jól megvannak egymással, a viszályt csak a magyar és román szélsőségesek szítják. Arra kérdésre, hogy kiket tart magyar szélsőségeseknek, Iliescu kifejtette, azokat, akik a kisebbségi problémát eltúlozzák, ennek állandó hangsúlyozása maga az extrémizmus. A szélsőségesek a túlzott szeparatizmus, az iskolák különválasztásának hívei.” Ezek a gondolatok még az exelnöknek az 1993-ban tett székelyföldi látogatásából származnak (Udvardy Frigyes: A romániai magyar kisebbség történeti kronológiája 1990-2006): a hasonlóság a manapság hangoztatott politikai nyilatkozatokkal biztosan nem a véletlen műve. S bizonyítéka annak, hogy az elmúlt húsz évben a nemzeti önrendelkezés tekintetében Romániában egy tapodtat sem haladtunk előre. Éltünk, igen, egymás mellett, mint „egyszerű emberek\". A román nemzeti államhatalom szemében azonban az „egyszerű ember” nem „szeparatista”, nem „szélsőséges”, nem szítja a „feszültséget”, a „gyűlöletet”. S lehetőleg románul beszél. A mi jövőnk ebben a világképben egyszerű, és benne van már magában az elnevezésben, ahogy szeretnek illetni bennünket: mi vagyunk a magyar származású románok. Hiszen ez Románia, nem?
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!