Kozán István
2015. szeptember 25., 16:472015. szeptember 25., 16:47
Miközben Hargita sörét kortyolgatta, arról értekezett hallgatóságának, hogy ő bármikor kész lenne bevonulni a kelet-ukrajnai frontra, hogy ott jól fenéken billentsen valakiket. A szó elszállt, a sör elfogyott. Rá egy évre kibontakozott a migránskérdés, a televízióból ömlöttek ki a szerb-magyar határon beözönlő tömegről készült riportok, ismerősünk pedig ismét gurította – a sör mellett – a szavakat: ha most hívnák a magyarok, hagyna mindent és rohanna a határra, hogy védje a hazát.
A napokban meg is jöttek a behívók, igaz, nem a magyarok küldték, hanem a románok, és nem a frontra hívtak, hanem a megjelölt katonai egységhez. Nem tudjuk, hogy barátunkat is megtisztelték-e egy értesítővel. Az viszont bizonyos, hogy a korábban sorkatonai szolgálatot teljesített férfiak közül sokan felszisszentek az elmúlt napokban, amikor behívóparancsot kaptak, amelynek értelmében meg kellett jelenniük az adott katonai egységnél.
Sokan rögtön előkotorászták a vesekövükről, magas vagy alacsony vérnyomásukról, lúdtalpukról, migrénjeikről kiállított régi orvosi papírjaikat, hogy azokat bemutatva bizonyíthassák, ők teljesen alkalmatlanok az ország védelmére.
Igen, elegendő egy úgynevezett rutinellenőrzés ahhoz, hogy rögtön kiderüljön, ebben az országban más jelentéssel bírnak a szavak. Mert mit is takar egy romániai magyar, egy székely számára a haza, a katonaság, a besorozás, az ellenőrzés, a védelem szó? Semmiképp sem azt, amit egy romániai román számára. A haza – bármennyire is felfoghatatlan a többségnek – a kisebbség számára sosem fogja azt az országot jelenteni, amelyben lakik. Egy székely számára Románia nem több, mint lakhely, Székelyföld viszont szülőföld, Magyarország pedig a szétszakított haza.
Ugyanez a helyzet a katonasággal, a rendőrséggel, a csendőrséggel is. Nem hiába maradnak betöltetlenül a kisebbségek számára fenntartott helyek a rendőrakadémiákon, hiszen a közösség tulajdonképpen megvetéssel viszonyul azok felé, akik kisebbségiként felesküdnek arra, hogy védik az országot. Ezért is vannak szép számmal azok, akik többszörösen megalázottnak érzik, ha romániai magyar rendőrtől, csendőrtől kapnak bírságot.
A létező ellentét feloldása lehetetlen. Marad tehát az elfogadás, egymás tiszteletben tartása. És persze annak bebizonyítása, hogy ilyen magas vérnyomással, ilyen visszeres lábakkal lehetetlen megvédeni a hazát. Bocsánat, az országot.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!