Rédai Attila

Rédai Attila

Baleset, lincselés és következményei

2014. augusztus 22., 14:062014. augusztus 22., 14:06

A kézdiszentléleki, egy szovátai fiatal halálát okozó motoros baleset és az azt követő események igencsak felpaprikázták Székelyföld-szerte a kedélyeket. Mondhatnánk, joggal – az ilyen ügyek akkor használnának a társadalomnak, ha tulajdonképpen meg se történnének. Az események láncolatában azonban van néhány láncszem, amelyre szükséges rávilágítanunk – s amelyek nem válnak senki dicsőségére, aki itt, ebben a Székelyföldnek nevezett térben él.

Mert hogy létezik Székelyföld, az most is bebizonyosodott. A mai Romániának Maros, Hargita és Kovászna megyékre keresztelt közigazgatási egységeiben kapták fel a fejüket sokan a történtek hallatán, tanúbizonyságát adva a szervesen működő, közös székelyföldi nyilvánosságnak. Marosvásárhelytől Sepsiszentgyörgyig keringtek a hírek, pezsegtek a közösségi oldalak, terjedt a felháborodás hulláma. Kohézió alakult ki a közösség tagjai között. A baleset, haláleset okán megemlékező megmozdulást szerveztek, adománygyűjtési akció indult.

Ha csak ennyit látunk, akár azt is mondhatnánk: nincs ebben semmi probléma. A gond az, hogy ez a társadalmi kohézió valójában nem egy ügy mellett alakult ki, hanem valami ellen. S ha megnézzük, hogy mi ellen fogta össze a motorosok és a velük szimpatizálók, akkor már nem lehetünk ennyire büszkék erre a székelyföldi jelenségre.

Nem lehet meglepetés senki számára, hogy a székelyföldi társadalomban jól tapintható módon növekvőben van a cigányellenesség. A kézdiszentléleki motorosbalesetet követő lincselésszerű események pedig kitűnő alkalmat szolgáltattak, hogy a társadalom nagy hányada „büntetlenül” hangot adhasson cigányellenességének.

Persze a székelyföldi cigányellenesség nem elszigetelt jelenség. Valójában Európa-szerte növekvőben van a rasszizmus, amit a kutatók általában az adott társadalom tagjaiban tetten érhető, növekvő létbizonytalansággal, veszélyérzettel szoktak magyarázni. Persze a rasszisták soha nem magukban keresik gyűlöletük okát, hanem gyűlöletük tárgyában. Tulajdonképpen azonban teljesen mellékes, hogy pontosan mi az idegengyűlölet vagy a másság gyűlöletének tárgya, mert a jelenség szinte ugyanúgy nyilvánul meg Franciaországban, az újvilágban vagy éppen Székelyföldön, teljesen más célcsoportokkal szemben. Jellemzője az ellenségkép-keresés, a démonizálás. A közös ellenség beazonosításában, esetünkben a cigánysággal kapcsolatos rémtörténetek terjesztésével és a cigányok kipellengérezésével közösségi élmény élhető meg, amely visszaigazolást is ad egy adott értékrend vélt helyességéről.

Kár, hogy ennek a jelenségnek a célkeresztjében egy egész etnikum áll, amelyeknek tagjai közül sokan joggal kérhetik ki maguknak az általánosítást. A kézdiszentléleki cigány közösség szemszögére pedig már szinte senki nem kíváncsi.

Leszögezném: az önbíráskodást semmilyen kultúrában, semmilyen körülmények között, semmilyen előzményekre hivatkozva nem lehet helyeselni. Ugyanúgy elítélendő, mint az eseményeket követő székelyföldi rasszista hullám. De míg – nem lévén a közösségük tagja – vajmi keveset tehettem a kézdiszentléleki cigányok önbíráskodó akciójának megállításért, a székelyföldi nyilvánosságban néha szót emelő íróemberként azonban elmondhatom, sőt, el kell mondanom: elborzaszt társadalmam a kézdiszentléleki események kapcsán megnyilvánuló rasszizmusa. Elborzaszt és elszomorít, hogy önmagukat a székelyföldi nyilvánosság mérvadó véleményvezéreként is számon tartó polgártársaink is hogyan adták fel mértéktartásukat, objektivitásukat. S az már egyenesen ijesztő, hogy a magukat a sajtó részének tekintő orgánumok tekintélyes része is hogyan sodortatta magát a rasszista hullámmal, hogyan adott helyet a démonizálásnak, a rémhírterjesztésnek, ápolta a cigány ellenségképet.

Mindez a székelyföldi társadalom kórképe is lehetett a figyelmes szemlélőnek. S a páciens betegnek tűnik, nagyon betegnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

Amíg nem késő

Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?

Kozán István

Kozán István

Mars helyett inkább tényeket

Megyeitanács-elnökként gyöngyözte ki magából Biró Barna Botond a parajdi betonhiány hallatán, hogy az érintett „cégnek nincs mit keresnie Parajdon, szakmai arrogancia jellemzi őket”, meg egyébként is „Mars!”. Ennél azért többet várunk.

Kozán István

Kozán István

Ünneprontás

Minden kudarc egy esély is lehetne valami jobb kezdetére – valahogy így gondoltuk, miután végigszenvedtük a televízió képernyőjén keresztül a Sepsi OSK fociklub utolsó meccsét az első osztályban. Naivak voltunk.

Szüszer Róbert

Szüszer Róbert

Helló, ez már az új világ!

Ezt csinálja utánunk a hanyatló nyugat és a feltörekvő kelet: egy matekzseni próbálja bizonygatni igazát egy Facebook/TikTok-sztárral szemben!

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.