Pinti Attila
2016. január 02., 10:122016. január 02., 10:12
2016. január 05., 21:412016. január 05., 21:41
Valószínűleg pusztán a segíteni akarás vezérli azokat, akik az úton-útfélen, földön, szórakozóhelyen, kocsmában talált személyi igazolványokat, gépjárművezetői engedélyeket lefényképezik, majd feltöltik a Facebook közösségi oldalra olyan kísérőszöveggel, mint „keresem a gazdáját, segítsetek megtalálni”.
Egy-egy ilyen felvétel percek alatt „szárnyra kel”, nem ritkán több száz megosztással bukkan újra meg újra fel a felhasználók üzenőfalain. Csakhogy az efféle „közösségi összefogásnak” számos hátránya van.
A képszerkesztésben kevésbé jártasak ugyanis „nyersen”, módosítás nélkül publikálnak egy-egy személyes iratot, jó minőségben, rajta fényképpel, teljes névvel, személyi és szériaszámmal, címmel. Már önmagában ez a törvénytelenség határát súrolja, arról nem is beszélve, hogy vannak, akik szándékosan az ilyen jellegű képekre „vadásznak” – és az információkat felhasználva olyan bajba sodorják az irat tulajdonosát, amelyre legvadabb álmában sem gondolna.
Tavaly volt egy átfogó, több erdélyi megyére kiterjedő rendőrségi akció, amely során „fülön csíptek” egy több százezer eurós „haszont” szerző bűnbandát: külföldi munkát kínáltak, előleget vettek el, majd köddé váltak. A hatósági vizsgálatok alatt a nyomozók célkeresztjébe került egy olyan nő is, akinek a nevére nyitott bankszámlákra futottak be az átverésből származó összegek.
„Bandatagsága” annyira egyértelműnek tűnt, hogy a különleges egységek egy reggel megérkeztek tömbháza elé, készen arra, hogy az ajtót rátörve őrizetbe vegyék. Az utolsó előtti pillanatban kapcsolt az illetékes ügyész, lefújta az akciót, mivel kiderült, a „gyanúsított” korábban elvesztette személyi igazolványát, így illetéktelenek visszaéltek adataival. Igen, egy Facebook-megosztás került „rossz kezek közé”. Persze a számlanyitási, netán hitelfelvételi folyamat nem ennyire egyszerű, többek között korrupt köz- vagy pénzintézeti alkalmazottak közreműködése is szükséges hozzá, de a procedúra a közösségi oldalra vezethető vissza.
Ijesztő, hogy manapság igazából nem is az iratok elvesztését követő időigényes utánajárás miatt kell jobban aggódni, hanem azért, nehogy egy óvatlan megtaláló miatt egyszer csak felbukkanjanak a rendőrök, végrehajtók, neadjisten uzsorás verőlegények. Holott két egyszerű megoldással könnyen megelőzhető a „katasztrófa”: egyrészt Photoshop-ismeretek sem kellenek ahhoz, hogy bármilyen alapszintű képszerkesztőben letakarjuk azokat az információkat, amelyek személyi jogvédelem alá tartoznak, másrészt éppen maga a Facebook az, amelynek keresőjébe beütve a megtalált iraton szereplő nevet nagy valószínűséggel másodpercek alatt rábukkanunk a tulajdonosra.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!