Lőrincz György
2013. szeptember 23., 15:262013. szeptember 23., 15:26
Újabban egyre többet gondolok a politikusok eskütételére. Arra, hogy vajon érvényes-e még a Bibliára esküdni? Én, az egyszerű, laikus polgár komolyan vehetem-e azt az ünnepélyes aktust, amely a választásokat követi vagy egy-egy kormányváltás után bekövetkezik? És ezalatt nemcsak Románia vagy az Amerikai Egyesült Államok elnökének eskütételére gondolok, hanem például liberális politikusok eskütételére is. Akik a többi politikushoz hasonlóan kezüket a Bibliára téve esküsznek.
Miért írom ezt?
Azért, kedves olvasóim, mert ha a Bibliát egyfajta alaptörvényként fogadják el, ha tanúságtételnek hívják Istent, hogy ők az állam törvényeit a Biblia törvényeinek szigorával tartják be – hisz az eskütétel aktusa is ezt szimbolizálja –, akkor mivel magyarázható annak a sok ember-, család- és vallásellenes törvénynek az elfogadása? Mivel magyarázható a bibliai alaptörvények elvetése vagy tagadása, a perverzió már-már törvényre emelése? Például az, hogy az Európai Parlamentben a román, illetve magyar szocialista és liberális politikusok olyankor is alávetik magukat a pártcsalád szavazati egységének, amikor arra nem kapnak felhatalmazást, például Európa keresztény gyökereinek tagadása során. Azt, hogy Tabajdi Csaba és Göncz Kinga erre szavaz, még el is tudnánk fogadni, de hogy a román szocialista és liberális politikusok is ezt teszik, az több mint érthetetlen. Talán a vallásos román nép felhatalmazta őket Európa keresztény gyökereinek tagadására? Egyáltalán felhatalmazzuk mi ezeket a politikusokat erre? Hisz én, az egyszerű polgár – s gondolom, nem csak én vagyok így – valósággal átszellemülök, hiszem és vallom az eskütétel aktusát is. Pontosabban hinni szeretném. Vagy talán megtévesztésként találták ki a laikusok és hiszékenyek számára? Vajon a politikusok már az eskütétel pillanatában tudják, hogy sosem tartják majd be azt? Már attól a pillanattól, ahogy kezüket a Bibliára téve esküsznek? Szeretném hinni, hogy ez nem így van. Miként azt is szeretném hinni, hogy amikor a választások során felhatalmazom az illető politikust érdekeim védelmére, arra, hogy védje erkölcsi integritásomat és mások szabadságjogának védelme során az én szabadságomat is, ő betartja, komolyan veszi majd azt. Vagyis ha hinni akarok, hihessek Európa keresztény gyökereiben, s ha akarok, és számomra megnyugtató és fontos, magában az Istenben.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!