Fancsali Attila
2011. április 21., 12:032011. április 21., 12:03
2011. április 21., 15:272011. április 21., 15:27
Jó néhány évvel ezelőtt kisgyerekként mindig vártam a húsvétot. Nem csak a locsolkodásért, a tojásért, és – ne tagadjuk – a kis zsebpénzért. A nagyszüleimnél még éltek, élnek a régi hagyományok, szokások.
A kortársaimmal néhány nappal nagyszombat előtt kisétáltunk a közeli fenyvesbe – kis baltával, fűrésszel – fenyőágat vágni. Már önmagában ez is kaland volt. A zöldellő ágakat hazavittük kis szekéren, biciklin, rosszabb esetben a hátunkon, betettük a fészerbe, és rájuk sem néztünk nagyszombat estig. Akkor elővettük őket, kicsit lefaragtunk belőlük, és ráírtuk a nevünket – nagybátyám asztalos lévén, mindig volt nála asztalosceruza, és akkoriban már az is érdekes volt számomra. Szóval ráírtuk a nevünket, majd vártuk a sötétedést.
Nyolc-kilenc óra környékén hátunkra vettük az ágakat, és elindultunk, hogy oda „dobjuk” annak a lánynak, akiről úgy gondoltuk, hogy megérdemli. Az utca végén lepakoltuk a terhünket, majd egy ággal suttyomban megközelítettük a lányos házat. Szívünk majd kiugrott a helyéből. A faágat nekidobtuk az ajtónak, majd usgyi, el onnan. Másnap reggel büszkén sétálgattunk a faluban, néztük, kinek hány – időközben feldíszített – fenyőága van. Meg is kaptuk a fizetségünket hétfőn, amikor locsolni mentünk. Akinek „fát” dobtunk, az gesztusunkat egy zsebkendővel – bocsánat, keszkenővel – díjazta. Hazaérve nagymamám mindig megkérdezte, hány keszkenőt gyűjtöttél? Én meg büszkén mutogattam neki, közben magyarázva, hogy ezt-azt kitől.
Időközben kinőttem a faágdobálásból, és belenőttem a kapulopásba. Legényekként vártuk a nagyszombat estéjét. Miután „utódaink” végeztek a faágdobálással, elindultunk a lányos házakhoz kaput lopni. Néhány szülő bizony megkeserítette az életünket – volt, aki lánccal kötötte oda a kaput a félfához, mások oda hegesztették, míg megint mások csavarozták. A lánccal, a csavarral meg tudtunk birkózni, de a hegesztéssel nem.
Szerencsére így is volt elég kapu, amit el lehett lopni – ha nem a kicsi, akkor a nagy. Miután „elemeltük” a kaput, izzadva, nyögve vittük, minél messzebbre, minél jobb rejtekhelyre. Másnap reggel aztán büszkén sétáltunk a faluban, néztük, hogy ki találta meg az övét, ki mennyire ideges – volt, aki egyáltalán nem, és volt, aki nagyon. Persze azt mindenki tudta, hogy kin kell keresni a tulajdonát – üdítőért, később meg borért szolgáltattuk vissza.
Néhány alkalommal a falu fiatal házasemberei megpróbálták felélénkíteni a még régebbi hagyományokat. Traktorokkal mentek ki a fenyvesbe, ott levágtak néhány fenyőágat. Nagyszombat éjszakáján ezeket felszegezték minden egyes kapura. Másnap reggel mindenki arra ébredt, hogy ott fújja a szél a bejáratnál az örökzöldet. Húsvéthétfőn aztán a „tettesek” csoportban indultak locsolkodni. Ki tojást, ki kolbászt, ki bort, ki pálinkát adott nekik. A csoport előtt futott a maskara. Kezében egy bot, amelynek a végén egy zokni volt, tele hamuval. Azzal paskolta meg azokat, akik nem akartak adni valamit a házasembereknek. A „szerzeményeket” aztán este egy rögtönzött „bál” keretében elfogyasztották. Amikor láttam a locsolókat, arra gondoltam, hogy ezt én is akarom. Sajnos mire „belenőttem”, már nem locsoltak így a faluban.
Az idő eltelt, de így is várom a húsvétot – már csak azért is, mert ez az egyik olyan ünnep, amikor összeül a család.
Kozán István
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Kozán István
Megyeitanács-elnökként gyöngyözte ki magából Biró Barna Botond a parajdi betonhiány hallatán, hogy az érintett „cégnek nincs mit keresnie Parajdon, szakmai arrogancia jellemzi őket”, meg egyébként is „Mars!”. Ennél azért többet várunk.
Kozán István
Minden kudarc egy esély is lehetne valami jobb kezdetére – valahogy így gondoltuk, miután végigszenvedtük a televízió képernyőjén keresztül a Sepsi OSK fociklub utolsó meccsét az első osztályban. Naivak voltunk.
Szüszer Róbert
Ezt csinálja utánunk a hanyatló nyugat és a feltörekvő kelet: egy matekzseni próbálja bizonygatni igazát egy Facebook/TikTok-sztárral szemben!
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
szóljon hozzá!