Oláh-Gál Elvira
2015. január 05., 10:572015. január 05., 10:57
Sokszor felcsendült az utóbbi hónapban nemzeti imánk, tartalmában azzal a többlettel, amivel megterhelte a háromszéki prefektus. Ő maga sem nagyon tudott saját ostobaságából kikeveredni, így magyarázkodásából már nem derült ki pontosan, az zavarta-e, hogy a magyar himnuszt énekelték, vagy az, hogy a román nem csendült fel.
Az 1989-es eseményekre emlékezve, Csíkszeredában példamutatóan megmutatta a közönség, hogyan kell megoldani a helyzetet, méltósággal és kellő tiszteletadással. „Felcsendült” a román himnusz, amit a tömeg végighallgatott, majd közösen elénekelték himnuszainkat. Egyiket megtisztelték, ahogyan a történelmi tényeket elfogadó, a demokratikus játékszabályokat és törvényeket tiszteletben tartó polgárok teszik, a másikat megélték.
A himnusz tisztelete, bármely népé legyen is, kötelező, akkor is, ha ismerjük annak történelmi-kulturális hátterét, akkor is, ha nem. Mondják, hogy a holland szurkolók zöme nem ismeri a himnusz szövegét, annak ellenére, hogy az egyik legrégebbi történelmi ének, és bizony kevesen tudják, hogy mit is keres Orániai Vilmos a hollandok 16. századi himnuszában. „Nevem Nassaui Vilmos, német vérből vagyok, /szeretve szép hazámhoz /holtig hű maradok.” Nem így a lengyelek, akik között aligha akad, aki ne ismerné a „Nincs még veszve Lengyelország, /Míg mi meg nem haltunk” kezdetű régi forradalmi éneket, a lengyel nép nemzet- és történelemtudatának elengedhetetlen elemét. Feljegyezték róla, oly népszerű volt a Monarchiában, hogy mint népdalt énekelte a nép.
Az amerikaiak a szívük fölé teszik jobb kezüket, tenyérrel befelé fordítva, ezt törvénybe is foglalták, miután annak korábbi változatát, a karlendítést az európai náci uralom alaposan lejáratta. Időközönként politikusok megpróbálják belopni az európai kultúrába is ezt, kevés sikerrel. Klaus Johannis államelnökként szintén a szívére tette a kezét a román himnusz éneklése közben. A román sajtó egy része ki is találta a magyarázatot: Johannis szabadkőműves. A népszerű europer újságíró, Emil Hurezeanu magyarázata azonban valószínűbb: euroatlanti kényszerből, önkéntelenül tette, miként tesz a kínai elnök is arcán „amerikai mosollyal”. Megjegyzi azt is, nem kell feltétlenül utánozni az amerikaiakat, minden nép élje át saját vérmérséklete és kulturális hagyományai szerint himnuszának üzenetét.
Az „Ébredj román” a románok forradalmi éneke 1848-ból, ezt választották, mindenkinek el kell fogadni, aki ebben az országban él, anélkül hogy tartalmát, történelmi igazságát vitatnánk. Ám az már nem elfogadható, hogy a román hatalom a törvény erejével szeretné kicsikarni a himnuszéneklést, kötelezővé teszi az iskolákban (bár nem alkalmazzák) a reggeli himnuszéneklést. Az sincs rendjén, hogy újabban bírságolnak a magyar himnusz éneklése miatt. Jobban tenné a hatalom, ha a népek himnuszának tiszteletére nevelne, és a magyar nép, beleértve az itt élő magyar nemzeti közösség himnuszát is tiszteletben tartaná. A tisztelet pedig legyen kölcsönös. Románia himnusza csendüljön fel, és hallgattassék meg! A szívből, lélekből jövő nemzeti ima pedig éljen az emberi hangban!
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!