2011. január 19., 11:232011. január 19., 11:23
Valóságshow-t játszanak a 8–9 éves gyerekek. Ezt minap vettem észre, amikor hazafelé megálltam a lépcsőházban, megnézni az érkezett számlákat.
Arra lettem figyelmes, hogy néhány kisgyerek felosztotta a lépcsőház első és hátsó bejáratát, kijelölték, hogy melyik ajtó nyílik az utcára és melyik a „villába”. A továbbiakban az esti főműsoridőben sugárzott valóságshow hőseinek magatartását vették föl és játszotta el ki-ki a számára kijelölt szerepet. Meg kell, hogy mondjam, valósághűen adták vissza a minősíthetetlen hangnemben és minősíthetetlen szavakkal elhangzott párbeszédeket, játszották el a különböző jeleneteket. Felvették a szereplők attitűdjét, beleélték magukat a helyzetbe, és látni lehetett, hogy véresen komoly játék folyik, melynek fődíja a tömbház előtt álló egyik autó, valamint egy utazás a szomszédos játszótérre, wellness-kirándulás gyanánt.
Azt gondolom, nem az a baj, hogy a gyerek a látottakat így reagálja le, eljátszva a közvetített és általa látott műsort, hanem az, amit pár éve dr. Csernus fogalmazott meg. Véleménye szerint a gond az, amikor 9–10 éves kislányok pandorák akarnak lenni, és elkezdődik bennük a magatartászavar, és negatív mintát állítanak maguk elé.
Felmerül bennem a kérdés, hogy egy bizonyos életkorból fakadóan egy befogadó, képlékeny személyiség számára milyen következményekkel járhat, ha Misi mókus és a magyar népmesék helyett a mai showműsorokból nyer erkölcsi útmutatást? Szomorú, hogy tíz gyerekből kilenc nem az állatvilág életét vagy történelmi nagyjaink példamutató tetteit követi nyomon a televízióban (igen, ilyen műsorok is vannak), hanem a kereskedelmi szennycsatornák által nyomott, „celeb” becenevet viselő senkiháziak mindennapjaira kíváncsiak. Ebben persze nagy szerepe és felelőssége van a médiának is, de még nagyobb a szülőknek. Merem remélni, hogy kis városomban mégiscsak nagyobb azon családoknak az aránya, ahol nem celebkultusz él, akik nem a luxusbörtönnézők, és szerkesztők által generált műbalhékra kíváncsiak, hanem megtalálják a szép meséket, gyerekdalokat, és a valóságshow-t számukra egy-egy dokumentumfilm jelenti. Én mindenesetre nem akarom, hogy kislányom Pandorává váljék.
Kozán István
Megyeitanács-elnökként gyöngyözte ki magából Biró Barna Botond a parajdi betonhiány hallatán, hogy az érintett „cégnek nincs mit keresnie Parajdon, szakmai arrogancia jellemzi őket”, meg egyébként is „Mars!”. Ennél azért többet várunk.
Kozán István
Minden kudarc egy esély is lehetne valami jobb kezdetére – valahogy így gondoltuk, miután végigszenvedtük a televízió képernyőjén keresztül a Sepsi OSK fociklub utolsó meccsét az első osztályban. Naivak voltunk.
Szüszer Róbert
Ezt csinálja utánunk a hanyatló nyugat és a feltörekvő kelet: egy matekzseni próbálja bizonygatni igazát egy Facebook/TikTok-sztárral szemben!
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
szóljon hozzá!