Kovács Attila
2016. január 30., 12:532016. január 30., 12:53
Van már ilyen is nálunk, bár nem ez a hivatalos neve, mert M4 Sportként ismerik inkább, és létrehozása óta gyakorlatilag kizárólagos közvetítője a legjelentősebb magyarországi és a magyar kommentárral követhető nemzetközi sporteseményeknek. Nem kis meglepetést okozott a múltkoriban, hogy az egyik kábeltévé-szolgáltató kínálatában váratlanul megjelent. Aztán a stúdióbeszélgetés és egy-két riport után, amikor egy sportközvetítés következett, az események helyett a már jól ismert feliratot láthattuk a képernyőn, amely arról értesíti a kedves nézőt, hogy szerzői jogi korlátozás miatt a műsor kizárólag Magyarország területén látható. Még vagy négyszer volt ilyen aznap, kitöltve az adásidő jelentős részét. De mivel a kódolt feliratot adó csatorna eléggé statikus, vagyis nincs benne semmilyen mozgás, animáció, így meg sem közelíti a télen kandallóban égő tüzet, havazást, nyáron tengerparti pillanatokat, tavasszal és ősszel erdőből, mezőről patakcsobogást közvetítő adó kínálatát. De azért van.
Mintha folytonosan emlékeztetni akarnának arra, hogy a határok nélküli, a közös fizetőeszköz és a szabad munkavállalás Európájában a közvetítési jogok jelentik azt a rendszert, amely a schengeninél sokkal könyörtelenebb, pontosabb és hatékonyabb módon felülvigyázza az államhatárok sérthetetlenségét – legalábbis ebből a szempontból. Járhatunk át bármilyen, könnyen nemlétezőnek tekintett országhatárokon, lehetünk földrészre kiterjedő szolgáltatást biztosító multinacionális cégek ügyfelei, ha megkezdődik egy mérkőzés, eldördül a rajtpisztoly egy versenyen, és mi a határnak a rossz oldalán vagyunk, láthatatlan falak emelkednek fel, virtuális sorompók zárulnak, és közvetítés helyett jelen esetben egy kétnyelvű feliratot tanulmányozhatunk akár több órán keresztül. És hiába próbálunk nekifutni a falnak, szeretnénk megszüntetni a sorompót, mert a felirat megállít.
Kozán István
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Kozán István
Megyeitanács-elnökként gyöngyözte ki magából Biró Barna Botond a parajdi betonhiány hallatán, hogy az érintett „cégnek nincs mit keresnie Parajdon, szakmai arrogancia jellemzi őket”, meg egyébként is „Mars!”. Ennél azért többet várunk.
Kozán István
Minden kudarc egy esély is lehetne valami jobb kezdetére – valahogy így gondoltuk, miután végigszenvedtük a televízió képernyőjén keresztül a Sepsi OSK fociklub utolsó meccsét az első osztályban. Naivak voltunk.
Szüszer Róbert
Ezt csinálja utánunk a hanyatló nyugat és a feltörekvő kelet: egy matekzseni próbálja bizonygatni igazát egy Facebook/TikTok-sztárral szemben!
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
szóljon hozzá!