Bemutatták szombaton este a G. Nagy István Ilián által írt rockoperát, amelyben magyarországi és székelyföldi énekes-színészek elevenítették fel a legendás időket. A szárhegyi Lázár-kastély terebélyes udvara megtelt lelkes nézőkkel.
2011. augusztus 21., 12:062011. augusztus 21., 12:06
2011. szeptember 22., 14:212011. szeptember 22., 14:21
A díszlet a színpadon kívülre is kiterjedt, mivel több jelenet azon kívül játszódott. A színpad mellé felállították a több mint két méter magas fából faragott hét vezér alakját. A tánccsoport és a kórus bevonulása után elsőként Rudán Joe jellegzetes hangja harsant fel, aki Látód szerepében összeadta Attila királyt választott párjával, Mikolttal. Majd Csaba és Aladár köszöntötték apjukat. Ezután Krimhilda gúnyos, irigy hangja is felcsendült Csaba ellen. A rockos akkordokat opera és néptánc váltotta fel.
Attila és Mikolt kettesben marad, kihasználva a helyszín adta lehetőségeket, távol a színpadtól, a zöld bokrok körül játszanak szerelmesen. Majd alakjuk a várban veszik el, ahonnan nem sokkal azután hátborzongató sikoly üvölt bele az esti csendbe: Attila meghalt. „Testének fészkéből a lélek madár kirepült” – kezdte a gyászolást, Rudán Joe. A gyász után elkezdődik Csaba és Aladár versenyfutása a hatalomért, sőt egy testvérverekedésre is sor kerül. A germán származású Krimhilda fiát, Aladárt akarja hatalomra juttatni, hogy véget vessen a „Csaba-kultusznak”. Hun hun ellen fordul, ami Csabát megrázza és eldönti, visszatér Erdélybe, ahol melegséggel fogadták, ünnepelték. De onnan is el kell mennie, Attila kardját a székely népre bízza. Egy várfal tetejéről, megvilágítva, mint egy csillag, megesküdött, hogy visszatér. A székelyek is megígérték, hogy várni fogják. Több száz év eltelik, és generációkon át várják hadvezérüket. Barbárok is megtámadták a népet, amit villódzó fények, kardos katonák, csattogó ostorok jelenítettek meg. Asszonyokat raboltak, gyerekeket öltek.
A székelyek szenvedtek, de nem adták fel a reményt. Nemhiába, mert Csaba ükunokája, Álmos visszatért fiával, Árpáddal és a hét vezérrel. Ekkor a székelyek visszaadták a kardot, de Álmos Árpádnak adta, mert immár az ő dolga megvédeni a népet. A záró dal refrénje „Védd magyar nemzeted, mert ez a te küldetésed”. Az előadást közös ének zárta, a színészek, táncosok benépesítették a színpadot.
A közönség elégedettségét a végén felharsanó taps is jelezte. A színészek mellett a stáb többi tagját is felszólították a színpadra. Nekik is tapssal köszönték meg a fáradságos munkát. Utolsóként G. Nagy István Ilián ment fel a színpadra, ahol gratulált kollégáinak.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!