A gyergyói népzenei hagyományok felelevenítése és továbbörökítése céljából került megszervezésre a Gyergyói Népzenészek Találkozója. A rendezvény második kiadásának a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Ház adott otthont. A gálaműsorral koronázott találkozóra vasárnap este került sor.
2011. november 14., 17:402011. november 14., 17:40
2011. november 14., 18:132011. november 14., 18:13
A Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ 2009-ben hagyományteremtő céllal szervezte meg a Gyergyói Népzenészek Találkozóját; az akkori tervek szerint évi rendszerességet kívántak teremteni a helyi zenei kultúrát bemutató programnak, ennek ellenére a találkozó második kiadására csak idén került sor. A gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Ház, Gyergyóremete Önkormányzata és a Tolvajos Remetei Ifjúsági Szervezet vasárnap esti közös rendezvényén citera- és népi zenekarok mutatkoztak be a nagyközönség előtt.
„Gyergyó a népzenészek, illetve a népi kultúra vonatkozásában kicsit csendesebben cseng, mint a Mezőség, mint Kalotaszeg, vagy akár Csík vidéke, de ebből a csendes hangzásból szerencsénkre van lehetőség kilépni” – fogalmazott a rendezvény megnyitóján Laczkó Albert Elemér remetei polgármester. Arra biztatta a nagyszámú közönséget, hogy tudatosan és felelősségteljesen viszonyuljon a népi kultúrához, a gyerekeket tanítsák, taníttassák arra a népi örökségre, amit a polgárosodás már-már szinte kitörölt az emberek tudatából.
„Érdekes jelenség, hogy addig, amíg a társasági vagy a modern táncra a szülők fizetnek, hogy gyerekeik oda járhassanak, mi itt Remetén a néptáncoktatókat kifizetjük, és szinte kérjük a tanulókat, hogy jöjjenek, szüleiket, hogy engedjék gyermekeiket néptáncolni. Ezen a mentalitáson kellene változtassunk” – hívta fel a figyelmet az elöljáró.
Hogy van, mit továbbörökíteni, arról a fellépő öt citerazenekar, ugyanennyi népi zenekar és a helyi Sirülő Néptánccsoport tett bizonyságot. Az is bebizonyosodott, hogy van, kitől tanulni és a fiatalokból sem halt ki a fogékonyság a népzene iránt. A gyergyóújfalvi Balla Júliánna néni gyermekkora óta citerázik, mint mondja, kilenc testvére közül ő egyedül érdeklődött komolyabban a népzene iránt, és kisebb-nagyobb kihagyásokkal egész életét „átciterázta”. Most a településén működő citerazenekar aktív tagja, és vallja, a citerázás igen kellemes dolog, ezért szeretné, ha minél több fiatal megtanulna játszani a népi hangszeren.
Danguly Tünde 13 éves, ő a szárhegyi Cika néptánccsoport tagja és a vasárnapi találkozóra összeverbuvált népi zenekar prímása. Már 7 éve foglalkozik a zenével: négy év furulyázás után három éve hegedülni tanul. Klasszikus műveket gyakorol, de mint mondja, népzenét is szívesen játszik, és ezt a jövőben sem szeretné hanyagolni.
Szerencsére nem csak Tünde, de vele egykorúak és nála kisebbek is bizonyították vasárnap: jó ideig biztosan lesz még, ki megszólaltassa Gyergyó vidékén is a hegedűt, citerát, brácsát, nagybőgőt, harmonikát, cimbalmot.
II. Gyergyói Népzenészek Találkozójának fellépői:
Balás Gábor Művelődési Ház Citerazenekara, Balás Gábor Művelődési Ház ifjú Vonószenekara, Gyergyószentmiklósi Csereklye Citerazenekar, Balás Gábor Művelődési Ház Népizenekara, Gyergyóújfalvi Pünkösdi Rózsa Citerazenekar, Gál Imre és zenekara – Gyergyóditró, Gyergyóremetei Sirülő Néptánccsoport, Domokos Pál Péter Hagyományőrző Egyesület Citerazenekara – Gyergyóalfalu, Danguly Ervin és zenekara, Gyergyócsomafalvi Citeraegyüttes, Szabó József és zenekara.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
szóljon hozzá!