A gyergyói népzenei hagyományok felelevenítése és továbbörökítése céljából került megszervezésre a Gyergyói Népzenészek Találkozója. A rendezvény második kiadásának a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Ház adott otthont. A gálaműsorral koronázott találkozóra vasárnap este került sor.
2011. november 14., 17:402011. november 14., 17:40
2011. november 14., 18:132011. november 14., 18:13
A Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ 2009-ben hagyományteremtő céllal szervezte meg a Gyergyói Népzenészek Találkozóját; az akkori tervek szerint évi rendszerességet kívántak teremteni a helyi zenei kultúrát bemutató programnak, ennek ellenére a találkozó második kiadására csak idén került sor. A gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Ház, Gyergyóremete Önkormányzata és a Tolvajos Remetei Ifjúsági Szervezet vasárnap esti közös rendezvényén citera- és népi zenekarok mutatkoztak be a nagyközönség előtt.
„Gyergyó a népzenészek, illetve a népi kultúra vonatkozásában kicsit csendesebben cseng, mint a Mezőség, mint Kalotaszeg, vagy akár Csík vidéke, de ebből a csendes hangzásból szerencsénkre van lehetőség kilépni” – fogalmazott a rendezvény megnyitóján Laczkó Albert Elemér remetei polgármester. Arra biztatta a nagyszámú közönséget, hogy tudatosan és felelősségteljesen viszonyuljon a népi kultúrához, a gyerekeket tanítsák, taníttassák arra a népi örökségre, amit a polgárosodás már-már szinte kitörölt az emberek tudatából.
„Érdekes jelenség, hogy addig, amíg a társasági vagy a modern táncra a szülők fizetnek, hogy gyerekeik oda járhassanak, mi itt Remetén a néptáncoktatókat kifizetjük, és szinte kérjük a tanulókat, hogy jöjjenek, szüleiket, hogy engedjék gyermekeiket néptáncolni. Ezen a mentalitáson kellene változtassunk” – hívta fel a figyelmet az elöljáró.
Hogy van, mit továbbörökíteni, arról a fellépő öt citerazenekar, ugyanennyi népi zenekar és a helyi Sirülő Néptánccsoport tett bizonyságot. Az is bebizonyosodott, hogy van, kitől tanulni és a fiatalokból sem halt ki a fogékonyság a népzene iránt. A gyergyóújfalvi Balla Júliánna néni gyermekkora óta citerázik, mint mondja, kilenc testvére közül ő egyedül érdeklődött komolyabban a népzene iránt, és kisebb-nagyobb kihagyásokkal egész életét „átciterázta”. Most a településén működő citerazenekar aktív tagja, és vallja, a citerázás igen kellemes dolog, ezért szeretné, ha minél több fiatal megtanulna játszani a népi hangszeren.
Danguly Tünde 13 éves, ő a szárhegyi Cika néptánccsoport tagja és a vasárnapi találkozóra összeverbuvált népi zenekar prímása. Már 7 éve foglalkozik a zenével: négy év furulyázás után három éve hegedülni tanul. Klasszikus műveket gyakorol, de mint mondja, népzenét is szívesen játszik, és ezt a jövőben sem szeretné hanyagolni.
Szerencsére nem csak Tünde, de vele egykorúak és nála kisebbek is bizonyították vasárnap: jó ideig biztosan lesz még, ki megszólaltassa Gyergyó vidékén is a hegedűt, citerát, brácsát, nagybőgőt, harmonikát, cimbalmot.
II. Gyergyói Népzenészek Találkozójának fellépői:
Balás Gábor Művelődési Ház Citerazenekara, Balás Gábor Művelődési Ház ifjú Vonószenekara, Gyergyószentmiklósi Csereklye Citerazenekar, Balás Gábor Művelődési Ház Népizenekara, Gyergyóújfalvi Pünkösdi Rózsa Citerazenekar, Gál Imre és zenekara – Gyergyóditró, Gyergyóremetei Sirülő Néptánccsoport, Domokos Pál Péter Hagyományőrző Egyesület Citerazenekara – Gyergyóalfalu, Danguly Ervin és zenekara, Gyergyócsomafalvi Citeraegyüttes, Szabó József és zenekara.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
szóljon hozzá!