Péntektől Udvarhelyen a Fekete leves

•  Fotó: Sándor-Nagy Tünde

Fotó: Sándor-Nagy Tünde

Pénteken, március 4-én délután 5 órától kerül sor a Fekete leves című kávétörténeti kiállítás megnyitójára a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban. A tárlat „gondviselője”, Saly Noémi, Miklós Zoltán múzeumigazgatóval és Nagy Györggyel, a Gondűző étterem tulajdonosával tartott közös sajtótájékoztatóján számolt be az eseményről.

Kovács Eszter

2011. március 01., 16:192011. március 01., 16:19

2011. március 01., 18:302011. március 01., 18:30

A világon szinte egyedülálló gyűjtemény több mint kétszáz, kávéfőzésre és tálalásra használt tárgyat és bútort foglal magában, melynek egy része két magángyűjtő, illetve a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum, valamint a Nemzeti Múzeum jóvoltából áll össze. „A tárlat a törökkori kávékannáktól a mai modern háztartási kávéfőzőkig mutatja be a kávépreparálás és -fogyasztás történetét” – mondta el Saly. Többek között megtekinthető lesz Burszán Sándor székelyudvarhelyi származású kávégépkonstrüktőr egyik gépe, de a múzeum egyik saját, nemrégiben restaurált, 19. századi ipari kávépörkölője is. A Csíkszeredában már bemutatott tárlat az udvarhelyi kiállítás után Gyergyószentmiklósra, Sepsiszentgyörgyre, majd Marosvásárhelyre vándorol.

A kiállítás megnyitójával egy időben, melyet Szakács István Péter író, tanár méltat, a Kossuth utcai intézménnyel szembeni múzeumkávézó is megnyílt. A kis kávéház a kávékiállítás időtartama alatt, a múzeum nyitvatartási óráiban lesz látogatható. A különböző kávétermékek mellett a múzeumkávézóban teák és a Székelygyümölcs termékcsalád mindenféle készítményei is kaphatók lesznek, kedvezményes áron, tudtuk meg a kiállítást támogató Gondűző étterem tulajdonosától, Nagy Györgytől. Az igényesen berendezett lokál második emeletén egy, szintén a témával kapcsolatos kávécukor-gyűjtemény kapott helyet.

„A magángyűjteményben vannak afrikai és külföldi cukrok is. Továbbá múzeumi belépőért cserében szívesen fogadunk olyan cukorcsomagokat, amelyek még hiányoznak a gyűjteményből” – magyarázta Miklós Zoltán. Megtudtuk, két hónapos nyitva tartása alatt a kis kávéház különböző kulturális rendezvényeknek ad majd otthont, lesz itt könyvbemutató, kávéreklámokat felsorakoztató esemény, de kávézaccolvasás is. „Széles szegmenst próbálunk kiszolgálni ezzel a kiállítással és az azt kísérő programokkal, nem csak a művészetek iránt érdeklődőket. Március második felére a helyi vendéglátóipari egységek vezetőivel is tervezünk egy zártkörű megbeszélést” – mondta el a múzeumigazgató.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei