A május 13-dikán megnyitott, A fekete leves elnevezésű vándorkiállítás pénteken összepakolt és elköltözött a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumból, hogy a kávé történetét tovább vigye a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumba, ahol jövő pénteken nyitják meg a kapukat az ottani látogatók előtt. Gyergyóban a kiállítás alatt megközelítőleg két ezer látogató fordult meg a kávé világában.
2011. július 08., 19:542011. július 08., 19:54
A kiállított tárgyakat alaposan be kellett csomagolni, mert nagyrészük törékeny
A fekete leves nevet viselő, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum és a Fazekas & Kimmel Gyűjtemény közös időszaki kiállítása a Székelyföldön összesen öt városban volt, illetve lesz látható. Csíkszeredát, Székelyudvarhelyet és Gyergyószentmiklóst követően Sepsiszentgyörgyön és Marosvásárhelyen – és ráadásként valószínű Szatmárnémetiben is – lesz megtekinthető.
A kiállítás fő kurátorai Saly Noémi és Török Róbert, akik minden alkalommal elmennek fölállítani, lebontani a kiállítást. Saly Noémi elmondta, hogy fantasztikus csapat van itt Erdélyben, mind az öt múzeum nagyon sokat segített a kiállítások létrehozásában.
A kiállítás gyergyószentmiklósi állomása – annak ellenére, hogy kisebb település révén gyenge piacot jelent – nagy sikernek örvendet mind a helyiek, mind a Székelyföldre, Gyergyóba látogatók körében is. A kiállítás ideje alatt 1600 fizetős, és 250-300 protokolláris, ingyenes látogatót fogadott be. A helyi látogatókon kívül magyarországi és más országból érkező turisták is ellátogattak a kávé kiállításra. A Tarisznyás Márton Múzeum életébe az utóbbi évek egyik legütősebb kiállításának számít, ami nem csak kiállításként, hanem interaktív, sok más tevékenységhez kapcsolódó érdekességként szerepelt. Hisz a kiállítás ideje alatt a múzeum hátsó részében kialakítottak egy Múzeum Caffe-t, ahol nemcsak minőségi kávék megkóstolására, hanem különböző koncertek, író-olvasótalálkozók és könyv bemutatókra is sor került. Ezen kívül nemcsak megismerni lehetett a kávé történetét, hagyományát, fajtáját, de a kávé különböző módszerrel pörkölt változatait is megkóstolhatták a kísérletezni vágyók. Kávéról szóló film megtekintésére és a kiállításból készült katalógus (magyar és angol nyelvű) megvásárlására is adott volt a lehetőség.
Csergő Tibor András, a múzeum igazgatója elmondta, hogy az idelátogatók elégedetten távozotak, legtöbbjük a múzeum mögötti kávézóba igyekezett, hisz ennyi kávé láttán megkívánták. A magyar kultúrtörténetnek egy fontos részét képezik a kávéházak, neves íróink itt alkottak, találtak rá múzsájukra, sőt sorsformáló volt a magyar történelem tekintetében (például Pilvax kávéház) – tette hozzá az igazgató. Azt is elmondta, hogy a látogatók olyan tájékoztatási csomagot kaptak, amiből ki tudják következtetni ezután, ha kávét isznak, mi az, hogy jó kávé, tudni fogják, hogyan alakult a kávé története, milyen úton terjedt el a kávé fogyasztás divatja, igénye. Milyen a kávé maga, hányféle pörkölési módja van, milyen ízek vannak, milyen hatása van az ember egészségére, rövid gazdaság földrajzot is láthattak. Megismerkedhet egy olyan budapesti műhellyel, ahol év tízedeken keresztül a kommunizmus időszaka alatt, egy Székelyudvarhelyről elszármazott ember saját kis kávéfőző gyártó műhelyt készített magának. Sok kávéfőzési módszerrel találkozhattak, a töröktől elkezdve a krémkávé főzéséig. Amikor kávét isznak majd ezután, jobban fogják értékelni. A reggeli kávézások nem megszokott reggeli rutin feladatok lesznek, hanem kávé kultúra ismeretében elvégzett ceremóniák.
A vándorkiállítás szervezői 10-12 ezer fős látogatottságot szerettek volna elérni Székelyföldön, amiből Csíkszereda, Udvarhely és Gyergyó után hétezer látogatót már megmozgatott a kiállítás. A kiállítás gyűjteményes kiállítás, több helyről válogatták össze a kiállított anyagot. A legnagyobb része magántulajdonból, Fazekas & Kimmel ügyvédi család gyűjteményből származik. Ezt válogatott anyagok egészítik ki, amelyek a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum birtokában vannak, ezen kívül kölcsönkért tárgyak is vannak az iparművészeti szakmúzeumból, a közlekedési múzeumból, illetve a Nemzeti Múzeumból is. Erdélyben kiegészítették helyi anyagokkal is, ilyen például az udvarhelyiektől származó nagyméretű kávépörkölő.
A következő helyszín tehát a sepsiszengyörgyi Székely Nemzeti Múzeum lesz, ahol jövő pénteken kerül sor a megnyitóra.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!