Fotó: Boda L. Gergely
Kimondottan a marosvásárhelyiekről és marosvásárhelyi közönségnek készült a Yorick Stúdió 20/20 című előadása, ennek ellenére igazi fesztivál- és díjnyertes előadás lett. Így nem csoda, hogy felújítják, augusztus 27-én már játsszák is a „fekete március” eseményeit feldolgozó darabot.
2010. augusztus 25., 15:372010. augusztus 25., 15:37
2010. augusztus 25., 17:492010. augusztus 25., 17:49
Fotó: Boda L. Gergely
26 előadás, csaknem 3000 néző – ezt mondhatjuk el számokban a Yorick Stúdió és a bukaresti dramAcum közös előadásáról, a 20/20-ról. Ez pedig nem kevés, főként ha figyelembe vesszük azt is, hogy a marosvásárhelyi és bukaresti színészek programjához kellett igazítani a produkciót.
A darab címe – 20/20 – 1990. március 20-át és az azóta eltelt húsz évet jelöli. A színészek azt gondolták, hogy a marosvásárhelyi román és magyar összecsapásokat megörökítő darab főként a marosvásárhelyieket érdekli. Ennek ellenére az előadás ugyanolyan sikert ért el az ország román lakta területein, mint Magyarországon vagy Újvidéken, a színészek pedig nem győztek eleget tenni a sok fesztivál meghívásnak., a csapat pedig számos díjat és elismerést hozott haza.
„Mivel ez a darab alapvetően a marosvásárhelyi közönségnek készült, nem voltak elvárásaink a különböző fesztiválokon. Mégis úgy tűnik, ez a tabu téma tetszett mindenhol a közönségnek” – mondja a Sebestyén Aba, a Yorick Stúdió vezetője, aki elmondta: Magyarország volt köztársasági elnöke, Sólyom László is megnézte a darabot.
A felújított darab az idei évadban is műsoron lesz, legközelebb augusztus 27-én 17, majd 20 órától láthatjuk a Yorick Stúdióban.
Miközben egyre csak épülnek Marosvásárhelyen a tömbházak, az évek során vidékre költözött családok közül többen azon morfondíroznak, hogy talán jó lenne visszaköltözni a városba. Mert nem éri meg naponta többször autóval bejönniük a gyerekekkel iskolába.
Hiába hívtak mentőhelikoptert is, már nem tudták megmenteni annak az embernek az életét, aki egy traktor és egy fa közé szorult hétfőn délután Erdőszentgyörgy környékén – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Húsvét szombatján a falu magyar legényei friss fenyőágakkal díszítik fel a lányos házak kapuit, hogy a hajadon tudja, hány locsolóra számíthat. A városról falura költözöttek is megélik ezt a hagyományt, és ilyenkor érzik: a közösség befogadta őket.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.
A hegyimentők kötelező módon medveriasztó spray-t kell vigyenek az éjszakai bevetéseikre és nappal sípot, petárdát, hogy elriasszák a nagyvadakat – döntötték el a hegyimentők országos konferenciáján, Szovátán.
Kézilabda, kosárlabda, röplabda, küzdősportok, asztalitenisz és tenisz meccsek játszására is alkalmas lesz az a multifunkcionális sportpálya, amely a korszerű jégpálya mellett épül Marosvásárhelyen.
A textilhulladék kezelése továbbra is gyerekcipőben jár itthon. Az önkormányzatok felelőssége azok begyűjtése, de sok helyen hiányzik még az infrastruktúra. Marosvásárhelyen a tavaszi lomtalanítással kötik össze a textilhulladék begyűjtését.
Bizonyítottan sertéspestis miatt pusztultak el az állatok egy Dózsa György községi magángazdaságban, Maros megyében. A hatóságok korlátozásokat rendeltek el.
Helyi kézművesek és termelők várják a városlakókat és minden érdeklődőt Marosvásárhely főterére a kedden nyílt húsvéti vásárban. Délutánonként gyermekfoglalkozásokat is tartanak, kedden például tojás alakú mézes pogácsákat díszítettek a kisebbek.
Véradókra van szükség Maros megyében is, ezért arra bátorítanak mindenkit, aki egészséges, adjon vért.
szóljon hozzá!