Fotó: Gergely Imre
Közel száz feliratos falvédőt állítanak ki a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban. A tárlat a közelmúlt, mára kultúrtörténetté vált kézimunkáit teszi közszemlére.
2010. szeptember 28., 20:462010. szeptember 28., 20:46
2010. szeptember 29., 15:252010. szeptember 29., 15:25
Fotó: Gergely Imre
Mindenki látott már nagymamáink konyháiban feliratos falvédőket. A háziasszonyok divatlapokból kimásolt minták közé hímeztek háziáldást vagy különböző humoros idézeteteket, verssorokat. Ezek a falvédők még a nyolcvanas években is divatosak voltak, mára azonban szinte teljesen eltűntek. A népszerű kézimunkákból mára kultúrtörténeti emlékek lettek.
Fotó: Gergely Imre
A Tarisznyás Márton Múzeumban szerda délután kiállításra kerülő feliratos falvédőket a Marosvásárhelyen élő idegsebész, amatőr gyűjtő, dr. Madaras Sándor mentette meg az eltűnéstől. Madaras doktor csaknem kétezer darabos gyűjteményéből közel százat láthatnak a gyergyószentmiklósi múzeumlátogatók, azokat, amelyek a legszebb, illetve legérdekesebb üzeneteket hordozzák, olyanokat, amelyek a népművészeti kutatóval a legtöbb mondanivalót közlik.
Fotó: Gergely Imre
A kiállítóteremben látható falvédők a rájuk hímzett tartalomtól függően három csoportra oszthatók. Vannak itt vallásos tárgyú, háziáldás és humoros feliratú darabok is. A XIX. század hetvenes éveiben bécsi divatlapokból terjedtek el a sokáig népszerű minták, csaknem minden háziasszony hímzett ilyeneket. A Tarisznyás Márton Múzeumba kerültek olyanok, amelyek több mint száz esztendeje, 1903-ban készültek, a legújabbon pedig az 1975-ös évszám olvasható.
Fotó: Gergely Imre
A szerdán délután hattól kezdődő kiállításmegnyítón Vajda András néprajzkutató, a népi írásbeliség szakértője fordítja le a nézőknek a falvédők mondanivalóit. A kiállítás egy hónapig lesz látható Gyergyószentmiklóson.
Főleg ingatlanok jogi helyzetéről szóló határozattervezetek kerültek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület áprilisi rendes ülésének napirendjére. Emellett új projektekkel kapcsolatban is előreléptek, másokról azonban lemondtak.
Gyergyószék egyik legmélyebb gyökerű húsvéti hagyománya a határkerülés. Ezt idén is megszervezik húsvét vasárnapján. Elsősorban lovas rendezvény ez, de szívesen látnak bárkit, érkezzen bármilyen közlekedési eszközzel is a határkeresztekhez.
Kigyulladt egy tömbház tetőzete vasárnap délután Maroshévízen. A tűzoltók időben kimenekítették a lakókat, és sikerült megakadályozniuk a lángok továbbterjedését.
Folyamatosan gyarapodó hagyomány, hogy húsvét közeledtével tojásfa díszíti Gyergyószentmiklós főterét. Idén már 2642 darabot akasztottak az ágakra.
Gyergyóalfaluban és Borzonton a víz- és szennyvízhálózat bővítését és korszerűsítését kezdték el, egyidőben több helyszínen zajlik a munka. Az üdülőövezetben legalább 250 ingatlanhoz jut el a közművesítés, de Alfalu csatornarendszere is korszerűbb lesz.
Gyergyószentmiklóson több utcában is felszólítást kaptak a lakók, hogy legkésőbb június 30-ig csatlakozzanak az új vízhálózatra. A szolgáltató ugyanis fokozatosan lezárja a régi, nagy veszteséggel működő rendszert.
Több teherautó is vesztegel a Libánon, a havazás következtében ugyanis nehezen járható az ott átvezető 138-as megyei út.
Visszavonták a múlt héten elfogadott költségvetést Gyergyószentmiklóson, ezért szerdán ismét szavaztak a büdzséről. A nem mindennapi lépés oka technikai jellegű volt.
Egy 87 éves idős néni került bajba hétfőn, aki lakásában lett rosszul, ahol egyedül él. A gyergyószentmiklósi hivatásos tűzoltók gyors beavatkozásukkal megmentették.
Félsávos, illetve a teljes útlezárások is lesznek az elkövetkező napokban a Gyergyóremetén található vasútátkelőknél – közli a polgármesteri hivatal.