Fotó: Gergely Imre
Közel száz feliratos falvédőt állítanak ki a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban. A tárlat a közelmúlt, mára kultúrtörténetté vált kézimunkáit teszi közszemlére.
2010. szeptember 28., 20:462010. szeptember 28., 20:46
2010. szeptember 29., 15:252010. szeptember 29., 15:25
Fotó: Gergely Imre
Mindenki látott már nagymamáink konyháiban feliratos falvédőket. A háziasszonyok divatlapokból kimásolt minták közé hímeztek háziáldást vagy különböző humoros idézeteteket, verssorokat. Ezek a falvédők még a nyolcvanas években is divatosak voltak, mára azonban szinte teljesen eltűntek. A népszerű kézimunkákból mára kultúrtörténeti emlékek lettek.
Fotó: Gergely Imre
A Tarisznyás Márton Múzeumban szerda délután kiállításra kerülő feliratos falvédőket a Marosvásárhelyen élő idegsebész, amatőr gyűjtő, dr. Madaras Sándor mentette meg az eltűnéstől. Madaras doktor csaknem kétezer darabos gyűjteményéből közel százat láthatnak a gyergyószentmiklósi múzeumlátogatók, azokat, amelyek a legszebb, illetve legérdekesebb üzeneteket hordozzák, olyanokat, amelyek a népművészeti kutatóval a legtöbb mondanivalót közlik.
Fotó: Gergely Imre
A kiállítóteremben látható falvédők a rájuk hímzett tartalomtól függően három csoportra oszthatók. Vannak itt vallásos tárgyú, háziáldás és humoros feliratú darabok is. A XIX. század hetvenes éveiben bécsi divatlapokból terjedtek el a sokáig népszerű minták, csaknem minden háziasszony hímzett ilyeneket. A Tarisznyás Márton Múzeumba kerültek olyanok, amelyek több mint száz esztendeje, 1903-ban készültek, a legújabbon pedig az 1975-ös évszám olvasható.
Fotó: Gergely Imre
A szerdán délután hattól kezdődő kiállításmegnyítón Vajda András néprajzkutató, a népi írásbeliség szakértője fordítja le a nézőknek a falvédők mondanivalóit. A kiállítás egy hónapig lesz látható Gyergyószentmiklóson.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.