Az Udvarhelyszéki Népművészek Egyesülete tizenötödik alkalommal rendezte meg a Szejke Szépteremtő Kaláka népművészeti alkotótábort fiataloknak. Az alkotótábor július 18-án, hétfőn a munkákból rendezett kiállítás megnyitójával zárul.
2011. július 13., 15:042011. július 13., 15:04
2011. július 13., 15:412011. július 13., 15:41
Idén körülbelül ötven, tíz és tizennyolc év közötti fiatal vesz részt a július 11–17. között zajló szejkei alkotótáborban – tudtuk meg Tifán Irénke szervezőtől, az Udvarhelyszéki Népművészek Egyesületének elnökétől. A táborozók főként Udvarhelyszékről, Keményfalváról, Máréfalváról, Lövétéről és Székelyudvarhelyről valók, de szerdán Maros megyéből is érkezett egy csoport „faragó fiú”. A meghirdetett szakágak (népi hímzés, fafaragás, bútorfestés, csomózás, nemezelés, gyöngyfűzés, csuhé- és vesszőfonás, viseletkészítés, csipkeverés, szövés-fonás) mellett újabb népi mesterségekkel bővült a kínálat, tájékoztatott a szervező, a résztvevők a fajátékkészítés, a fonókerékkel való fonás és vesszőfonás technikájával is megismerkedhettek.
Ottjártunkkor, az ebédidőt megelőzően, hat csoportba tömörültek a gyerekek, ki-ki bútorfestéssel, faragással, gyöngyfűzéssel, csomózással, népi hímzéssel vagy kosárfonással foglalatoskodott. Csíki Róbert kérésünkre elárulta: először jött el az alkotótáborba, és elsőként a bútorfestést próbálta ki, de mindegyik szakágba bele szeretne kóstolni. A fafaragók első néhány napja népi motívumokkal ellátott állólámpák és gyertyatartók készítésével telt – tudtuk meg a vésővel és kalapáccsal dolgozó fiúktól. „Legnépszerűbb a bútorfestés, varrás és gyöngyfűzés szokott lenni, de az az általános tapasztalat, hogy a gyerekek mindent kipróbálnak az egy hét alatt” – avatott be Tifán Irénke.
András Gábor Róbert másodszorra vesz részt a szépteremtő kalákán, a „lövétei legény” két lánytestvérének szeretett volna valami szépet, hímzett terítőket hazavinni a táborból. „Nem először próbáltam ki a népi hímzést, de amíg itt vagyok, szeretnék nemezelni, bútort festeni és szőni is” – mondta el a táborozó.
A részt vevő gyerekek és az oktatók napja reggel nyolckor indul, az alkotómunka pedig délelőtt (9 és 13 óra között), illetve délután (15 és 19 óra között) szakcsoportokban zajlik, este pedig szórakoztató programok várják az táborozókat. „Az első nap ismerkedéssel zajlott: a gyerekek nyolc, öt-hat fős csoportot alkottak, és csapatnevet választottak. Választásukat plakáton kellett bemutatni társaiknak” – magyarázta a szervező. Az immár tizenöt éves hagyományra visszatekintő alkotótáborba nemcsak a diákok, de a volt táborozók is visszatérnek résztvevőkként, vagy, mint idén Lukács Andrea, oktatókként. „Andrea népi hímzést tanít a fiataloknak, de van olyan résztvevőnk, aki már gyerekével érkezett a táborba” – mesélte Tifán Irénke.
A XV. Szejke Szépteremtő Kaláka népművészeti alkotótáborban készült munkákból kiállítást rendeznek a szervezők, a tárlat megnyitója július 18-án, hétfőn 18 órától lesz a székelyudvarhelyi Művelődési Házban. Az alkotótábor Hargita megye tanácsának, Székelyudvarhely városi tanácsának és polgármesteri hivatalának, a Communitas Alapítványnak, a Cimbora Háznak, a Móra Ferenc Általános Iskolának, a székelyudvarhelyi Művelődési Háznak, valamint a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítványnak a támogatásával jöhetett létre.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
Hétfőn reggel 8 és délután 17.30 között teljes útlezárás lesz Székelyudvarhelyen a Tamási Áron utca Dózsa György és Varga Katalin utcák közötti szakaszán. A korlátozásra munkálatok miatt van szükség.
Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.
szóljon hozzá!