A Maros Megyei Tanács és a megyei múzeum által szervezett rendezvény minden igényt kielégített. Szombaton délután három órától vasárnap hajnali 2 óráig volt lehetőség arra, hogy a három helyszínen, a várbeli történelmi múzeumban, a főtéri Toldalagi palotában működő néprajzi és népművészeti múzeumban, valamint a Baross Gábor utcai természetrajzi múzeumban mindenki megtalálja az őt érdeklő kiállítást, foglalkozást.
2011. május 15., 00:092011. május 15., 00:09
2011. május 17., 11:422011. május 17., 11:42
1800 éves római gyűrű. Római helyőrségi tiszt viselhette a II. vagy III. században
A várbeli Történeti és Régészeti Múzeum épületében állították ki azt az idén talált gyűrűt, amelyet a nagyközönség most és itt láthatott először. A II. vagy III. századból származó római ékszerre Dédabisztrán találtak rá az idén. Soós Zoltán régész, a múzeum igazgatója szerint ezen a helyen egy római helyőrség őrtornya állhatott, s a helyőrség valamelyik tisztje viselhette az ékszert. Maga a gyűrű különleges: kalapálással-csiszolással készült, a kalcedon foglalat művészi igényességgel vésett, Herkules és Antaeus mítikus harcát ábrázolja. A 28,33 grammos, 24 karátos ékszer a történelmi múzeum egyik legértékesebb darabja.
Képen a Kálvária
Szabó Zoltán festőművész és Bozsó János özvegye
Ugyancsak a Várban nyílt meg Bozsó János (1922–1998) Munkácsy-díjas kecskeméti expresszionista festő, műgyűjtő, múzeumalapító 31 festményéből álló kiállítás. Szabó Zoltán festőművész méltatta a művész munkásságát az alkotó özvegye, Lóránt Klára jelenlétében. A tárlatnak marosvásárhelyi vonatkozásai is vannak. Bozsó János a negyvenes évek elején marosvásárhelyi alkotótáborokban vett részt, s az egyik festmény ennek emlékét őrzi – a kép az akkori Kálvária utcát ábrázolja három Krisztus-kereszttel.
Múltbéli képeslapok
Pepita kabát, óralánc, keménykalap, cvikker, sétabot – ilyen egy korhű tárlatvezető
A Toldalagi palotában sajátos kiállítás várta a képeslapokkal való utazás kedvelőit. A múzeum gyűjteményéből származó, jobbára üdülőhelyeket ábrázoló képeslapokat igen érdekes környezetben állították ki. Köztük van annak az 1500 lapos gyűjtemény is, amelyet a múlt évben vásárolt meg a múzeum. A hazaiak mellett sok korabeli külföldit is láthattunk, Dél-Afrikától Ausztráliáig. A teremben a képeslapok mellett számos XIX-XX. századi, kapcsolódó használati tárgy (gyógy- és ásványvizes palackok, sétapálcák, zsebórák, fényképező masinák, női öltözékek) teszi gazdagabbá a tárlatot. Novák József képzőművész korhű öltözetben – pepita kabát, óralánc, keménykalap, cvikker – vezette a publikumot körbe a képeslapok életrekeltette világban.
Századok kerámiái
XVII-XVIII. századi kerámiaedények, meg egy jól konzervált, csodálatos kályha
Ugyanitt került sor a közép-erdélyi 17-19. századi kerámiák kiállítására. A nagyérdemű láthatta a két-háromszáz évvel ezelőtti habán és poszthabán, szászkézdi, homoróddaróci, tordai, besztercei, makfalvi, szolokmai, küsmödi kerámiaközpontok, -műhelyek csodálatos termékeit, de a Várból előkerült 14-17. századi kerámialeleteket is megcsodálhatta.
Így formálódik az agyagból a fazék a gyerekek szeme láttára
A gyerekek a korongolás művészetébe pillanthattak bele, sőt, ki is próbálhatták ügyességüket – a palota udvarán korongoltak, az emeleti helyiségek egyikében a kerámia-festéssel ismerkedtek.
Egyébként az egész rendezvény jó részét a gyerekeknek szánták – a Várudvaron a papírmerítéssel, a régészeti feltárás titkaival, a római manufaktúrák tevékenységével, az arcfestés technikáival, a palotában préselt virágok készítésével, korongolással, a Baross Gábor (Horea) utcai múzeumépületben foltvarrással ismerkedhettek interaktív módon.
Sérülésekkel úszták meg az utasok, miután autójukkal árokba borultak szombaton este Nyárádmagyaróson. A helyszínre a nyárádszeredai tűzoltóságot riasztották, de nem volt szükség arra, hogy az utasokat kimentsék a járműből.
Halálra gázolt a vonat egy személyt szombaton este Marosvásárhelyen, a Rozmaring utca közelében.
A marosvásárhelyi játszótereket jártuk körbe, hogy megnézzük, milyen állapotban vannak. Íme, a tapasztalataink, és ahogy az ottlévők látják.
Közzétette a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia május 27-i, 29-i és 30-i hangversenyek programját. Többek között zongoraestre és szimfonikus hangversenyre várják az érdeklődőket.
Tünetmentesen is ajánlják a bőrgyógyászok az évi egyszeri anyajegyvizsgálatot, hiszen az időben felfedezett elváltozás életet menthet. Marosvásárhelyen ingyenes a melanomaszűrés a bőrgyógyászaton, Csíkszeredában idén nem szervezik meg ezt.
Hét helyszínen szerveztek állásbörzét pénteken Maros megyében, amelyen 258 munkanélkülit alkalmaztak.
Motoros szivattyúkkal kellett közbelépnie a Maros megyei tűzoltóságnak péntekre virradó éjjel Mezőpagocsán, hogy kiszivattyúzzák a vizet a heves esőzések nyomán elárasztott udvarokból.
Nemcsak a helyi, hanem a más településekről, más megyéből érkező koldusokkal is gondok vannak. A koldulás ellen indít kampányt a marosvásárhelyi városháza, arra kérve a városlakókat, hogy ne adjanak pénz a kéregetőknek.
Még az aranyat érő májusi eső sem szegte kedvüket azoknak a marosvásárhelyi iskolásoknak, akik a lábbuszprogram keretében közösen gyalogolnak péntekenként az iskoláig. A Marosszéki Közösségi Alapítvány programjához mintegy kilencven iskolás csatlakozott.
Két magyarlakta településnek lett hivatalos címere és zászlaja: az RMDSZ javaslatára a kormány a csütörtöki ülésen úgy döntött, hogy Sóvárad hivatalos zászlót, míg a Bihar megyei Nagyszalonta címert kap.
szóljon hozzá!