Fotó: Gergely Imre
A gyergyócsomafalvi származású Borsos Miklós éremművészre, grafikusra, szobrászra emlékeztek Gyergyószentmiklóson. Az emlékestet a nagyérdemű művész halálának 20. évfordulója alkalmából tartották.
2010. január 28., 20:382010. január 28., 20:38
2010. január 29., 15:082010. január 29., 15:08
Fotó: Gergely Imre
A Szent István templomban kegyeleti szentmise keretében, majd a Pro Art galériában, illetve a Nosztalgia kávéházban kiállításmegnyitón emlékeztek a modern magyar szobrászat nagy jelentőségű mesterére, a XX. századi éremművészet és köztéri szobrászat egyik megújítójára, számtalan irodalmi alkotás illusztrátorára. A szervezők a csomafalvi Emlékházban őrzött grafikák egy részét tárták a gyergyói közönség elé. Borsos Miklós életútját, munkásságát Balázs József, alfalvi festőművész ismertette.
Bár édesapja gyergyócsomafalvi székely ember volt, Borsos Miklós Nagyszebenben született, 1906. augusztus 13-án. Ifjúkorát Győrben töltötte, mint festő, itt mutatkozott be elsőként egy kiállításon. Oktatott, de mellette mindvégig cselekvő egyénisége maradt a kor művészeti életének. 1966-ban a Velencei Biennálén képviselte szobraival, domborításaival a magyar művészetet. Több száz könyvet illusztrált rézkarcaival, rajzaival. Rendre megkapta a művészeti díjakat: Munkácsy-díj (1954), Kossuth-díj (1957), Érdemes Művész (1962), Kiváló Művész (1972). Carrarában ezüstérmet, Sopronban érmeivel az első biennálén nagydíjat (Ferenczy Béni-díj, 1977) nyert.
Szálka, tus, víz, esetleg egy ecset – azzal azt rajzolt, amit éppen érzett. Olyan egyszerűséggel, amire más talán nem is képes – fogalmazott Balázs József. A Borsos Miklós alkotások Gyergyószentmiklóson február 10-éig tekinthetők meg, de az érdeklődők a csomafalvi Emlékházban, állandó kiállításon is megnézhetik majd azokat.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
szóljon hozzá!