Legobjektívebb mesélők mindig is a fotók. A Budapesti Tavaszi Fesztivál programjaként szereplő XXVIII. Magyar Sajtófotó Kiállítás, amely a Magyar Nemzeti Múzeumban látogatható 2010. március 19. és április 25. között, megdöbbentő erővel fogalmazza meg az elmúlt év legfontosabb történéseit.
2010. március 24., 08:292010. március 24., 08:29
2010. április 08., 22:062010. április 08., 22:06
Nem véletlen ez a hatás egyre erősebb színvonal, hiszen évről-évre több fotós nyújtja be pályázatát. A január 5-i határidővel záruló versenypályázat kiírására 535 szerző küldött be több mint 12000 felvételt. A legnépszerűbbnek az emberábrázolás-portré, a természet és tudomány, a társadalomábrázolás, a dokumentarista fotográfia, a hír-eseményfotó, valamint a művészet kategóriák bizonyultak.
Romagyilkosság, magyar gárda tüntetések, miniszterelnök csere, letartóztatás, MSZP elleni megnyilvánulások az anyaországban, új influenza cirkusz Kárpátalján, talán ezek az események örvendtek a legnagyobb médianyilvánosságnak magyar nyelvterületen a tavaly. A sajtófotó kiállítás első termébe érve zömmel az ilyenfajta, a társadalmi állapotokat tükröző képek fogadják a látogatót. A díjazottak közül (melyeket a http://www.sajto-foto.hu/2009/dijazottak linken láthatnak) két sorozatot említenék az egyik éppen a MÚOSZ Nagydíját kapta. Szandelszky Béla (Associated Press) Roma gyász című sorozatáról van szó, mely a romagyilkosságot követő temetésen készült. Látható, hogy a gyászszertartáshoz kapcsolódó felvételek fekete-fehérek. Talán a legjobban színek nélkül és lecsupaszítva, az egyszerűség letaglózó eszközével, közölhető a fájdalom és a történtek feletti emberi értetlenkedés is így vág a legmélyebben az elevenünkbe.
A Képriport (sorozat) 3. helyezettje Kálló Péter (Metropol) Kockázatok és mellékhatások című sorozata már az utcán látható szociális állapotokat és tiltakozó eseményeket örökíti meg. Érdekes, hogy a nem szokványos vágások, milyen hatással tudnak mesélni. Egy átlagos történetből is nem mindennapi mondanivaló keletkezhet, ami egy értékes – addigi – mögöttes tartalmat tár fel.
André Kertész Nagydíjat, a legjobb emberközpontú dokumentarista fotográfiáért, Sopronyi Gyula
(szabadúszó) Árvaház a Havadtőn sorozata kapta. A gyerekek arca mindent elárul, de ha netalán meg kellene őrizni az anonimitást, akkor is találnánk megfelelő képeket (gondolok itt a két ugráló lányra). Riporteri szemmel nézve fantasztikusak ezek a képek, nem is kell hozzájuk szavak, fogalmak, címek formájában mankót, kapaszkodót nyújtani, hisz önmaguktól mesélnek. Pontosan ez a lényegisége a sajtófotónak.
Nem mindig, csak a mondanivaló a fontos. Főleg a portrék területén kezd kialakulni az eddigi trendeket felrúgó felfogás. Manapság, amikor is millió ember kezében elfogadható minőségű képeket készítenek a kisegítő eszközök, a masinák, és ha a média szempontjából rendkívüli figyelmet kikövetelő eseményen, ahol már íratlan szabályoknak kell engedelmeskedni, hogy elférjen incidensek nélkül a többtucatnyi hivatásos fotós, már nem érdemes szokványosan, vagyis szemtől-szembe portrét készíteni. Kísérletezni kell, például a tea felszíne is lehet megfelelő tükör, de a az asztal is a fényviszonyokat megfelelően ismerő tapasztalt fotós számára használható fényíró segédeszközként. Az elsőre az Emberábrázolás-portré kategóriában Fazekas István (HVG) Három cukorral című (1. helyezett) alkotása a példa, a másikra pedig a legjobb hírképnek minősített, Escher Károly különdíjjal jutalmazott Túry Gergely (HVG) Ítélet a lincselés ügyében című képe szolgáltathat alapot.
Ezek lennének a társadalom pulzusát lemérő képek, persze rajtuk kívül a sajtófotó-kiállítás a természet, művészet és sport kategóriában, vagy külföldi háborús helyzetekről beszámoló rengeteg különlegességet találhatunk.
Ha egy múzeum kiállítást fogad akkor az is természetes, hogy a hagyaték is előkerül. A Magyar Sajtófotó Kiállítás kísérőrendezvénye 2010-ben A divat világa a fotográfiában – tegnap és ma címet kapta. Azoknak a magyar fotográfusoknak a munkáiból mutat be válogatást, akik a múlt századtól napjainkig a divatfotózás mestereivé váltak Magyarországon és külföldön. Ezeknek az alkotásoknak tükrében bizonyos szempontból lemérhető, hogy mi változott az idők során.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
Mesebeli tájon mesebeli kastély: a Holt-Tisza partján épült tiszadobi Andrássy-kastély a magyarországi historizáló építészet egyik legimpozánsabb műemlék épülete.
Két hét leforgása alatt két fiatal rezidens orvos halt meg Moldvában; mindketten a gasztroenterológiai osztályon teljesítettek ügyeletet, egyikük a iași -i Sf. Spiridon kórházban, a másik Bârladon.
89 éves korában, limai családi házában elhunyt korunk egyik legnagyobb írója, a Nobel-díjas Mario Vargas Llosa. A halálhírt fia, Álvaro Vargas Llosa tette közzé.
Ferenc pápa megjelent a Szent Péter téren bemutatott virágvasárnapi mise végén, és áldott nagyhetet kívánt a jelen lévő több mint húszezres tömegnek.
A spanyol hatóságok állítása szerint Romániában hoztak létre egy olyan emberkereskedelemmel foglalkozó „logisztikai központot”, ahol elrejtették a marokkóiakat, mielőtt Spanyolországba vitték volna őket.
Rendkívül ritka eseményt filmeztek le Ausztrália partjainál: öt gyilkosbálna-család együttes erővel támadt rá egy kék bálnára. Az esetről készült képeket és felvételt a Naturaliste Charters Whale Watching bálnaleső Facebook-oldalán tették közzé.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos tanácsa megbízta a párt főtitkárságát és választási kampányának vezetőjét az Elena Lasconi pártelnök népszerűsítésére kötött szerződések felbontásával – jelentette be Ionuț Moșteanu.
A környezetvédelmi miniszter bejelentette a medvék elleni beavatkozásra vonatkozó jogszabályok módosítását. „Javasolni fogom, hogy a polgármesterek szabadon dönthessenek az általuk helyesnek ítélt módon” – jelentette be.
Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban, „abszolút helyes”.
szóljon hozzá!