Mivel nem talált olyan manikűröst, akinek tetszett volna a munkája, ő maga is kipróbálta a szakmát. A csíkszeredai Hankó Tímea hetedik éve dolgozik manikűrösként, közel egy éve pedig műkörömépítőként is. Szerinte egy szép manikűr a nőiesség része, és bár ő maga a hosszú körmöket részesíti előnyben, a lényeg mégis csak az, hogy rendezett és ápolt legyen a köröm.
2011. szeptember 13., 16:572011. szeptember 13., 16:57
2011. szeptember 13., 17:092011. szeptember 13., 17:09
– Mi szükséges ahhoz, hogy valaki jó műkörömépítő legyen?
– Elsősorban ismernie kell az anyagot, annak a tulajdonságait, és ebből a kettőből kihozni a saját tudása szerint a technikailag helyes műkörmöt, ahhoz, hogy szép legyen ez. Hogy az esztétikumot elérd, ahhoz főleg technikai tudás szükséges. Szerintem a szakmának egyik alapvető titka, hogy megállapodjunk egy jó minőségű vagy legalább középkategóriájú anyagnál, annak ismerjük a kémiai, fizikai tulajdonságait, mire képes az építőanyagunk, és minél többféle építőanyagot használjunk mind a szalonmunkában, mind pedig egy versenymunkában.
– A nyár folyamán két műkörömépítő versenyen is részt vett. Egyikről első díjjal tért haza. Meséljen ezekről a versenyekről!
– A hét év munka után éreztem annyi bátorságot, hogy kipróbáljam magam egy versenyen. Nekem ez volt az első próbálkozásom, és nagyon sikeresnek bizonyult. Az egyik műköröm-alapanyag kereskedő cég keretében hirdették meg ezt a versenyt, ide bárki jelentkezhetett, gyakorlattól, tudástól függetlenül. Volt egy internetes válogatás, amely ez év márciusától júniusig tartott. A szakemberek tíz munkát választottak ki, öt pedig közönségszavazat alapján jutott tovább. A verseny témája: egy technikailag helyes körmöt kellett készíteni, a körömforma teljesen ránk volt bízva, jobb kézen egy sima francia körmöt, a bal kézen pedig egy menyasszonyi körömdíszítést. Mivel ezen a versenyen sikeresen első helyezett lettem, lehetőséget kaptam, hogy részt vegyek egy nemzetközi versenyen. A nemzetközi versenyeknél fontos az, hogy valaki a saját országában első, második vagy harmadik helyezett legyen. A Crystal European Nail Cup Budapesten volt megszervezve, és több ország képviseltette magát. A verseny szabályainak megfelelően egy drámaian ívelt francia körmöt, a másik kézen pirosra lakkozott clear alapkörmöt kellett készíteni. Ezen a versenyen 81 százalékot teljesítettem, viszont sokkal jobban örülök ennek a versenyzésnek, mint az itthoni első helyezésnek, mivel nemzetközi mesteroktatókkal versenyezhettem. Sajnos a felkészülési idő túlságosan kevés volt egy ilyen nevezetes versenyhez. Általában hónapokkal előtte készülni kell ezekre. Mivel a romániai első helyezésre nem számítottam, ezért szűk egy hónapom volt a nemzetközi versenyre való felkészülésre. Túlságosan kicsinek éreztem magam, mikor meghallottam, hogy mesteroktatókkal versenyzek, kicsit bizonytalan is voltam. Ez a verseny elsősorban egy tükröt állított önmagammal szemben, aminek nagyon örvendek.
– Miből áll egy ilyen versenyre a felkészülés?
– Minden egyes versenynek szabályai vannak, amelyeket ismernünk kell. Általában túlságosan rövidek a versenyidők, csupán két és fél óra áll a rendelkezésünkre, ami azt jelenti, hogy majdnem lehetetlen tökéletesen elkészíteni a körmöt. Fontos, hogy a tíz köröm arányos legyen, ezért ezt itthon mindenképpen ki kell próbálni, mivel egy átmeneti alátéttel készül a műköröm, ami egy fix papírsablon. Ezt alakítani kell minden egyes természetes köröm formája után, ezért bizonyos sablonokból többet kivágunk, másokból kevesebbet, és ez az ami nehéz, az arányok kiszámolása. A versenyen már nincs idő kiszámolni, vonalzóval méricskélni, hanem itthon kell begyakorolnunk azt, hogy az anyag meddig fog kiérni ezen a sablonon.
– A mindennapi munkája során a szalonban mennyi időbe telik egy műkörmös manikűr elkészítése?
– Körülbelül két órát vesz igénybe, amíg maga a műköröm elkészül a vendégnek, és innentől lehet számítani a díszítésre szánt időt, ami 20 perctől akár 4–5 órát is tarthat. Függ a vendég igényeitől. De én úgy gondolom, hogy ha ékszerként viselnénk a műkörmöt, akkor tudnánk a díszítésnek igazán örvendeni és több időt szánni rá. De mivel itt még nem ékszerként viselik a nők, elsősorban a vendégnek a tartósság a legfontosabb, és hogy minél gyorsabban elkészüljön a manikűr.
– Mennyi ideig tart a műköröm?
– Itt nagyban függ, hogy mit visel a vendég. Ha egy megerősítő anyag van a vendég körmén, az 4 és 6 hét között tart. Most van egy új anyag, a lakkzselé. Ezt természetes körömre használjuk, azoknak ajánlott inkább, akik szeretik a természetes manikűrt. A lakkzselét a körömlakkhoz hasonlítanám, vékony rétegben megy fel a körömre, és nem mosható le. Szakmai tudást igényel, és garantáltan 3 hétig szép a vendég manikűrje. Én szeretném, ha kedvelnék a nők a lakkzselét, a különbség a lakkzselé és a hagyományos lakkozás közt az, hogy a lakkozott köröm nem tart el 3–4 napnál többet, egyébként időben is ugyanannyi elkészíteni.
– Milyen volt az idei nyár műkörömtrendje?
– Európa nyugati felében a természetes köröm, illetve az olivazöld árnyalatai voltak igazán nyerők, ha Közép-Európáról beszélünk, akkor itt még egy kicsit visszafogottak vagyunk, itt inkább a francia manikűr, a rózsaszínes árnyalatok a kedveltek. Keleten például az a felfogás él, hogy a műköröm külön ékszer, így ennek megfelelően nagyon színes, nagyon extrém formákat viselnek a nők.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!