Régi álmunk az iskolabusz – hangzott el azon alcsíki iskolaigazgatók részéről, akik a napokban átvehették a gyerekek szállítására alkalmas járműveket. A korábban leadott igénylések szerint a megyének küldött négy mikrobuszokból a csíkszentgyörgyi Gál Sándor Általános Iskola, illetve a csíkszentkirályi Vitos Mózes Általános Iskolához is került egy-egy. Az említett két tanintézményben egyébként az előkészítő osztályok létrehozásával vannak elfoglalva, a létszámokkal egyik településen sem lesznek gondok.
2012. január 26., 19:072012. január 26., 19:07
2012. január 26., 19:352012. január 26., 19:35
Bevetésre készen a csíkszentgyörgyi iskola új mikróbusza. Már csak a forgalomba íratás van hátra.
Örülünk a mikrobusznak, ugyanis a falu igen nagy kiterjedésű, így nagy szükség volt rá – fogalmazott kérdésünkre Szabó Mező László. A csíkszentkirályi iskolaigazgató elmondta, a jármű segítségével a kincseszegi, poklonfalvi, tivai és bakaljai gyerekek szállítását tudják megoldani. „Hosszú a falu, sok gyerekünk van. A községben veszélyes és forgalmas útszakaszok is vannak, amit a diákoknak használniuk kellett, a szülők is panaszkodtak emiatt. Főleg téli időszakban elég komoly erőfeszítés bejutni az iskoláig” – részletezte az intézményvezető, aki szerint az autóbusszal ez a probléma megszűnik. „Ahány gyerek lakik ezeken a falurészeken, mind beszállítjuk” – ígérte Szabó.
Van gyerek az előkészítő osztályra
Az iskolaigazgatóval folytatott beszélgetésünk során az is kiderült, Csíkszentkirályon 171 iskolás és 104 óvodás gyerek van. „Büszkén mondhatjuk, nálunk nem érvényesül az az országos tendencia, miszerint csökken a gyereklétszám. Sőt, növekvőben van” – állapította meg az intézményvezető. Hozzátette, ugyancsak pozitívum, hogy szeptembertől 23-as létszámú első, illetve 21-es létszámú előkészítő osztály indul. Utóbbival kapcsolatban elmondta, a helyszín az iskolába épületében rendelkezésre áll, már csak a speciális berendezést kell kialakítani, hiszen játékos környezetet kell biztosítani a gyerekeknek. Az igazgató szerint azonban van egy probléma, amelyre még nem találtak megoldást: „A napköziben ugyebár délután is foglalkoztunk a gyerekekkel, ez a tevékenység az előkészítő csoportban egyelőre megszűnik.”
Bővítenék az iskolát
Az intézményvezetőtől megtudtuk, tervezik az iskola bővítését. „Jövőre új szárnyat kell építenünk, hiszen hamarosan a kilencedik osztály is helyben marad” – magyarázta Szabó, hozzátéve, a munkálatokhoz a megyei és helyi önkormányzat is ad finanszírozást. „Igyekszünk minél hamarabb kivitelezni a projektet. Ez számunkra prioritás, hiszen célunk az, hogy gyerekeink helyben tudjanak tanulni, iskolába járni” – mondta befejezésül a csíkszentkirályi iskola vezetője.
Csíkszentgyörgyön sincsenek problémák
„Az autóbuszt a pottyandi, menasági és újfalvi gyerekek ingázására használjuk” – tudtuk meg Tamás Sándortól. A csíkszentgyörgyi Gál Sándor Általános Iskola igazgatója kifejtette, az említett három faluban összesen tíz ötödikes gyerek van, akik a csíkszentgyörgyi iskolában látogatják az órákat. Szállításukat eddig egy buszvállalattal kötött szerződés révén oldották meg, az új mikrobusz forgalomba íratása után már nincs szükségük a szolgáltatásra.
Az igazgatótól megtudtuk, a menasági iskolában az alacsony gyereklétszám miatt nincs jelenleg ötödik osztály, szeptembertől viszont ez változik, hiszen a mostani negyedik osztályba 15 tanuló jár, Csíkszentgyörgyön pedig 16, így nincs ok az újabb összevonásra. Ugyancsak jó hírként újságolta el, hogy mind a két oktatási helyszínen különösebb probléma nélkül el tudják indítani az előkészítő osztályokat. Menaságon 12, míg Csíkszentgyörgyön 29 gyerek kezdi el az oktatási formát, a szükséges felületek mindenhol rendelkezésre állnak. Gondot jelent viszont az oktatók száma, hiszen több mint valószínű, további két pedagógusra lesz szükség. „Konkrétumokat ezzel kapcsolatban csak az iratkozások kezdetekor tudunk mondani” – ecsetelte Tamás Sándor.
szóljon hozzá!