Útépítés kommunikációs zavarokkal

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Több tulajdonos kereste fel szerkesztőségünket azzal a panasszal, hogy a tulajdonukban lévő erdős területen, az ő beleegyezésük nélkül utat akarnak építeni, erdőkitermelési céljával. A panaszos gazdák elmondták: petíciót fogalmaztak meg, melyet az illetékes Csíkszentgyörgyi Polgármesteri Hivatalhoz is benyújtottak. Azért fordultak a nyilvánossághoz – jegyezték meg –, mert úgy érzik, hogy tulajdonjogukat semmibe veszik. Elmesélték, egy erőgép már a helyszínen hozzá is látott a munkálathoz, és csak meghibásodásának „köszönhetik”, hogy nem kész tények előtt állnak.

Daczó Dénes

2011. február 23., 15:512011. február 23., 15:51

2011. március 04., 11:572011. március 04., 11:57

András Csaba sajnálja a fiatal fákat. Nézze meg videónkat!

A panaszosokkal való beszélgetés után, a helyszínen néztük meg, mi is történik. András Csaba tulajdonos társaságában indultunk a tulajdonát képező 2,85 hektár erdős terület irányába, a Fiság-feje nevű részre. Menaságújfalut elhagyva, még egy ideig autóval, aztán gyalogosan vágtunk neki az erdőnek. Az út, amelyen haladunk, Csíkszentgyörgy község ügykezelésében van, és ezt az utat akarják kiszélesíteni az alsóbb szakaszokon. Nem kellett túl sokat mennünk, hogy az első lebélyegzett fákat megpillantsuk. Kiderült, kísérőnk is segédkezett a fák kijelölésénél. Közel kétórás gyaloglás után egyre feljebb kapaszkodunk a hegygerinc felé, és mint a nyomokból jól kivehető volt, előző napokban is járt valaki erre. András Csaba úgy tudja, más tulajdonosok is dokumentálták a jelenlegi állapotokat. A Fiság-feje nevű részen, ahol András Csaba birtoka is van, már a leendő út kicövekeléseit is látjuk. A tulajdonos megmutatta a 217-es számmal ellátott fát, az ő területéről ennyi fát bélyegeztek le, hivatalosan ennyit kellene kivágni ahhoz, hogy megépülhessen az út.

Négysávos „autópálya”

A tulajdonos közben megmutatta a területén áthaladó eddigi utakat. Mostanig három út haladt végig az erdőjén, de a mostani kanyargózva szelné át az erdőt. Lassan úgy néz ki itt, mint egy négysávos autópálya – jegyezte meg. Amint mondta, nem egyezhet bele abba, hogy ez az út megépüljön, hiszen az erdőjét örökre elveszíti. Az útépítéssel járó károk mellett a tulajdonos attól is tart, hogy az út közelsége a fatolvajok munkáját is megkönnyítené.

A tulajdonos területéről ered a Fiság vize. András Csaba büszkén mutatta a forrást, s megjegyezte, a vadak rendszeresen felkeresik ezt, környékét az ősszel tisztították meg, nyesték fel a fákat. Van egy hétéves fiam, van időm arra, hogy kivárjam, amíg ezek a fák vágásérettek lesznek. Nem tudom miért kellene elsietni – tette hozzá András Csaba, a harmincéves, lebélyegzett fák tucatjaira mutatva. A fiatal fák mellett ott vannak a derékmagasságban kivágott fák – ezek a fatolvajok munkái.

Az erdő tulajdonosa több pontról is újra és újra megmutatta a területet átszelő utakat, s minden alkalommal megjegyezte, ha még egy utat vágnak ide, szerpentinekkel, akkor ebből az erdőből semmi sem marad. Közben a terület – s egyben Bákó megye – határa felé közeledtünk, amikor kiderült, hogy itt már az erőgép nyomai látszanak, a tulajdonos engedélye nélkül „harapott” bele az erdőbe a gép. A közelben pedig ott állt, részben felcsutakolva, egy lánctalpas monstrum. Most ezt is belepte a hó, javításra vár. Ezért álltak le a munkálatok. Ahogy beszélgettünk a tulajdonossal, egyre többet tudtunk meg ebből a történetből, s úgy éreztem, nem csak a hóba, de a témába is egyre mélyebbre jutunk.



Az utat már kicövekelték

Már a szerkesztőségi beszélgetés alatt, de itt az erdei szemle során is többször elhangzott, hogy a „patron” 25 lejt ígért a kibélyegzett fa köbméteréért, amennyiben a tulajdonosok nem akarják vagy nem tudják kitermelni. András Csaba szerint éppen ez háborította fel őket, hiszen ez az ár jóval a piaci értéken alul van. A tulajdonosok úgy tudják, valaki jelentős területet akar kitermeli a bákói részen, azért építenek utat, de reménykednek, a tulajdon sérthetetlen, és akaratuk ellenére nem fog megépülni az út.

Mire visszaértünk Fiság-fejéből, már jól előreszaladt az idő, így másnap próbáltuk a hivatalosságoknál kinyomozni, ki is épít utat.

 

Az útra szükség van, de nem mindenáron

György József, Csíkszentgyörgy polgármesterének asztalára került a huszonnégy kézjeggyel ellátott beadvány. A polgármester mindjárt az elején leszögezi: a közbirtokosságok összefogásával épül az út, azonban az egyéni területek tulajdonosainak igazuk van, és csakis az írásbeli beleegyezés esetén lehet nekikezdeni a munkának. Ha ez nem így történik, akkor én leszek az első, aki felfüggesztem a munkálatokat – szögezte le a polgármester. Véleménye szerint az útra szükség van, de nem mindenáron. A beadványt aláíró huszonöt személlyel pedig mielőbbi megbeszélés összehívását látja szükségesnek.

György József elmondta: az út építésével szemben néhány alapvető kikötése volt, így erre nem tesznek sorompót, nem kérhetnek érte úthasználati díjat, ugyanakkor tiszteletben tartják a tulajdonjogot.



Bedöglött a gépmonstrum, egyelőre ezért állt le a munkálat. Tekintse meg galériánkat!

Az útépítésben a csíkszentgyörgyi közbirtokosság is érdekelt. Kézdi József elnököt felkeresve, újabb részletek derültek ki az útépítés kapcsán. Mindjárt az elején az elnök elismerte: kommunikációs hiba történt, ugyanakkor vannak, akik túllépték hatáskörüket, így ezzel csak nagyobb zűrzavart idéztek elő.

Az útépítés története

Még 2005-ben készült egy terv az út építésére, azonban nem volt nyertes a benyújtott pályázat, így a kivitelezés elmaradt. Az elnök rámutatott: az út hiányában Bákó felé kellett a fát kitermelni, így a költségek is nagyok, ugyanakkor Csobányos szádánál fegyveres őrök útadót szednek, és „lassan már nehezebb volt ott átjönni fával, mint a határon egy kamion cigarettával” – jegyezte meg. Ezt az állapotot akarják megszüntetni az út építésével. Így nyolc közbirtokosság: a csíkszentgyörgyi, a menasági, a csekefalvi, a szentléleki, a csomortáni, a bánkfalvi, a pálfalvi és a mindszenti összefogva, egy megállapodást írtak alá egy máréfalvi céggel. Ebben a közbirtokosságok vállalják, hogy az út felújításának, építésének fejében, a cégnek prioritása lesz a fa felvásárlására az út menti, közeli területekről. A megállapodásban az is benne van, hogy az piaci áron vásárolja fel a fát. Öt év alatt a közbirtokosságok összesen 125 ezer köbméter fát adnak el a cégnek.

A közbirtokossági elnök szerint szó sem lehet itt tulajdonjogok sértéséről, szerinte csak kommunikációs hibák történtek. Meglátása szerint négy-öt tulajdonos van, akit nagyobb mértékben érint az útépítés, ezért úgy véli, ezekkel a gazdákkal meg kell állapodni. Nyíltan és egyenesen kell beszélni – mondja, így szerinte nem lesz semmilyen akadálya a megegyezésnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei