Továbbra is fejtörést okoz az erdei utak tisztázatlan tulajdonjoga, emiatt nem is lehet pályázni uniós pénzekre. Hargita megye tanácsa felajánlotta közvetítői szerepét, de az udvarhelyszéki helyzet sok esetben jóval bonyolultabb, mint az első látásra tűnik.
2011. május 02., 16:172011. május 02., 16:17
2011. május 02., 16:262011. május 02., 16:26
A megyeközpontban április végén tartottak megbeszélést az erdei utak témakörében, ekkor hangzott el, hogy a legtöbb esetben nem történt meg az erdészet és a helyi önkormányzatok között a hivatalos átadás, ennek következményeként jó néhány településen, mint például Gyergyócsomafalva, Csíkmadaras, Homoródalmás, Székelyvarság, patthelyzet alakult ki a helyi önkormányzat és az erdészet között.
„Ezért Hargita Megyei Tanácsa, a prefektusi hivatal bevonásával, közvetítő szerepet vállal az erdészet és a helyi önkormányzatok között, hogy mihamarabb megoldás születhessen a problémákra, ugyanis az európai uniós kiírás határideje május 31-én lejár, és az érintett települések a tulajdonjog igazolása nélkül nem tudnak részt venni az erdei utak modernizálását és karbantartását célzó pályázaton” – nyilatkozta a megbeszélést kezdeményező Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke.
Én alul, te felül
Székelyvarságon 42 km erdei út van, még mindig az erdészet tulajdonában, de mint megtudjuk, húsz éve egy követ sem mozdítottak rajtuk. A helyi közbirtokosság pályázna, de a tulajdonjog hiánya kizáró jellegű. „Mi azt szeretnénk, hogy az erdei út jogos tulajdonosához, a közbirtokossághoz kerüljön, módosítani kellene a törvényt, hogy az állami erdészet egyből átadhassa az utakat a közbirtokosságnak” – mondja Tamás Ernő varsági polgármester. Kissé fura helyzet adódik abból, hogy a tulajdonjog a földterületről szól, ami alul van, viszont a felette található pár centis kőtöltés külön építkezésként (construcţii) van nyilvántartva. „A törvény szövegébe kellene belefoglalni, hogy átadásnál a területtel együtt jár az út is, ebben segíthetne nekünk a megyei tanács. Ugyanez a helyzet Oroszhegyen is, de mivel ott nem akarnak pályázni, a jogi helyzet tisztázása számukra nem annyira égető. Nekünk viszont nagyon fontos, hogy pályázhassunk ezekre a pénzekre” – mondja Tamás Ernő.
Két helyen nyilvántartva
Kissé más, de hasonlóan bonyolult a helyzet Homoródalmáson. Rigó Mihály polgármestertől megtudjuk, hogy az erdei utak területének tulajdonjoga már visszakerült a közbirtokossághoz, de maga az út, ami „építkezésként” van nyilvántartva, még mindig az erdészet leltárán szerepel. Tehát két helyen is nyilvántartják. Ráadásul a homoródalmási közbirtokosság sikerrel próbálkozott, és el is nyert egy másfél millió eurós értékű pályázatot. „Lehetséges, hogy törvénymódosítás szükséges, a hivatal ugyanis nem veheti át az erdei utakat, ha megtennénk, akkor elveszne a pályázat. A másik gond, hogy a megye nem is nagyon tud nálunk közvetíteni, mert ezek az utak a Kovászna megyei erdészethez tartoztak. Remélem, kapunk egy kiskaput valahol, fontos számunkra ez a beruházás, haladni kellene vele előre, nemhogy elveszíteni” – vélekedik Rigó Mihály homoródalmási polgármester.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
A Korond-patak ideiglenes elterelését biztosító vezetékrendszer építésének legnehezebb részéhez értek a parajdi sóbányánál. A kivitelezőnek most különösen precízen kell dolgoznia egy kanyar miatt. A munkálatok befejezése legalább tíz napot késik.
A villanypásztor és az őrzőkutyák sem állították meg a jól megtermett hím medvét, amely öt juhot ölt meg az elmúlt két hétben egy ivói gazdaságban. Többször elkergették a hatóságok a problémás példányt, mégis visszatért, így végül ki kellett lőni.
Egyenként félmillió forintos – 6400 lejes – támogatást kapnak a Salrom és a Sal Sind alkalmazottai, valamint a beszakadt bányafödémnél kialakított veszélyzónából kiköltöztetett családok – jelentette be szerdán Parajdon az Ökumenikus Segélyszervezet.
szóljon hozzá!