Fotó: Kristó Róbert
Csíkmadaras utcáit június 24-én már reggel hat órakor csoportosan vonuló gyermekek és lombsátrak, azaz „kalibák” mellett várakozó asszonyok töltötték be. Ők azok, akik évről évre éltetik az angyalozás szokását a faluban.
2013. június 24., 16:032013. június 24., 16:03
2013. június 24., 18:182013. június 24., 18:18
Csíkmadarason a Szent János-napi angyalozás hagyományának megfelelően a falubeli gyermekek hajnalban indultak el, hogy a délelőtt folyamán a falut végigjárva énekeikkel dicsérjék Szent Jánost. A több tucat gyerek nyolcas csoportokban kelt útra, hogy a falut bejárva, a rózsafüzér társulatok által épített „kalibák”, lombsátrak előtt megálljon, és előadja betanult énekeit.
Az egyik angyalozó csoporttal még akkor találkoztunk, amikor a „királynőnél” gyülekeztek, majd onnan indultak el a felállított kalibák felé. Péter Alexandra, ezen angyalozó csoport királynője elmondta: idén másodszorra tölti be ezt a funkciót, de jövőre már nem fog részt venni benne. Ennek oka, hogy ő már végzett ötödik osztállyal, és a hatodikosok már nem szoktak angyalozni. Alexandra elmesélte: a királynők dolga megszervezni a csoportot, így ő is eljárt a szomszédaihoz, ismerőseihez, és megkérdezte, hogy a kisebb lányok csatlakoznak-e hozzá.
Amikor kijelölték a két-két kis, középső, nagy angyal szerepeit, valamint került csengettyűs fiú is, akkor kezdtek el próbálni. Könnyebb volt a dolguk azoknak, akik előző években is angyaloztak, mivel már tudták a megtanulandó énekeket. Azok akik első alkalommal vettek részt benne, azoknak a nagyobbak tanították meg a szöveget, valamint a szüleik segítségével gyakorolták be azt – tudtuk meg Alexandrától, akinek az angyalozó csoportjában a legkisebb angyal csupán négy éves.
A falu utcáit megtöltötték a kettes sorban vonuló angyalozók, akiknek az élén a királynő vonult fehér ruhában, mellette a csengettyűs fiú népviseletben. Őket követték a „nagy angyalok”, akik kék ruhába, a „középső angyalok”, akik rózsaszínbe, végül pedig a „kis angyalok”, akik fehérbe öltözve énekeltek. A ruhákat egyesek kölcsönözték, másoknak az édesanyjuk varrta, de arra is volt példa, hogy a nagyobbaktól kérték kölcsön.
Az angyalozó csoportokat a rózsafüzér társulatok tagjai várták, az általuk felépített kalibák mellett, alatt. Az asszonyok az éneklő gyermekeket süteményekkel, üdítővel kínálták és pénzzel jutalmazták. Többek között Imre Anna rózsafüzér társulata is jó hangulatban várta gyermekeket. A tagok elmondták, hogy már előző délután megépítették a kalibát, amit a férfiak által vágott ágakkal és a lányok által szedett virágokkal díszítettek. Azt követően pedig este nyolctól egészen fél 12-ig imádkoztak, énekeltek a kalibában oltár gyanánt felállított asztal körül, amelyre szentképet helyeztek.
Tizenkétezer lejjel és ezerkétszáz euróval „gazdagodott” két Szépvíz községi fiatal. A pénzt egy idős helyi férfit múlt év júliusa óta zsarolva szerezték.
Hagyományos bikaütést tartottak Kászonaltízen: a jelentős múlttal rendelkező eseményt minden évben húshagyókedden szervezik meg, majd az éjfélig tartó mulatozás után „eltemetik a telet és a vígságot, hogy minden ember lásson munkához”.
A környezetőrség is ellenőrzést tartott a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vízzel kapcsolatosan. Mivel a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, 30 ezer lejes bírságot szabtak ki.
Még egy csíki településen kell eltávolítani a Községháza feliratot a polgármesteri hivatalnak otthont adó épületről – a Hargita Megyei Törvényszék ítélete ezúttal Csíkrákos polgármesterét kötelezi erre. A községvezető azt mondta, fellebbezni fognak.
A múlt év végén történt gyilkosság óta még mindig nagy a félelem Homoródalmáson – jelentette ki a település polgármestere a Területi Közrendi Hatóság első ülésén. A rendőrség és a csendőrség képviselői támogatásukról biztosították a tisztségviselőt.
Pontot tettek Csíkpálfalva több éves infrastrukturális beruházásának végére: a községi utak felújítása után befejezték a pálfalvi és delnei kultúrotthonok felújítását, bővítését, valamint elkészült a delnei napközi otthonos óvoda is.
Székely határőr emlékközpontot hoznak létre Szépvízen a szocializmusban még öregotthonként működő épületben, miután befejezik annak felújítását. Idén az épület tatarozása és a történelmi visszatekintő anyaga készül el. A központot jövőben rendeznék be.
Elkezdődhet idén a nyikómalomfalvi szennyvíztisztító állomás bővítése, miután a farkaslaki önkormányzat sikeresen pályázott a korszerűsítéshez szükséges összegre.
A vízhiányt tartja a legnagyobb problémának István Adrián székelyderzsi polgármester. Az elmúlt fél évben az elődje által megkezdett projekteken dolgozott. Ezek közül az egyik legfontosabb az akadozó ivóvíz-szolgáltatás.
Negyedik alkalommal tartanak kolbászfesztivált Csíkszentmiklóson szombaton.
szóljon hozzá!