Tizenkilencedik alkalommal szervezik meg az Orbán Balázs nevével fémjelzett fotótábort Udvarhelyszéken, a pénteken, április 29-én kezdődő egyhetes eseménynek ezúttal Székelyderzs község lesz a házigazdája. „Szomorú látni e világ megállíthatatlan végóráit, de életre szóló élményekkel távozunk minden táborból” – mondja a szervezők részéről Balázs Ödön.
2011. április 27., 18:272011. április 27., 18:27
2011. április 27., 18:412011. április 27., 18:41
Először 2002-ben, Székelyvarságon gyűltek össze a fotósok, az akkori az eseményt még a Csíkhoz tartozó Udvarhelyszék Kulturális Egyesület szervezte. „Hargita megye területén ez volt az első fotótábor” – árulja el Balázs Ödön. Az Orbán Balázs szemével című, április 29-én kezdődő tábort a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont hívta életre, szoros együttműködésben a derzsi polgármesteri hivatallal és a Viharsarok Egyesülettel. Legutóbb Bögözben volt fotótábor, legközelebb, május 27-én Siménfalván lesz. A cél az udvarhelyszéki települések ezredfordulós képének (eltűnőben lévő paraszti világ, hagyományos gazdálkodás, népszokás, építészet, életforma stb.) minőségi megörökítése, dokumentálása a fotográfia eszközeivel. A tervek szerint ez a célkitűzés 2012-ig meg is valósul.
Hétköznapok és szalonnabástyák
„Természetesen vannak előre megtervezett mozzanatok is, így például tudjuk, hogy a hét végén egy fiatal református papnak lesz a beavatása Muzsnában, ezt dokumentálni is fogjuk, és remélhetőleg lencsevégre kapunk néhány idős lakost, amint a szalonnát vagy gabonát hordja. Freskóin kívül Derzs arról is híres, hogy az állandó török és tatár betörések miatt gabona- és szalonnakészletüket a derzsiek az erődtemplom sarokbástyáiban és védőfalaiban raktározták. Bár egyre kevesebben, de a hagyományt még ma is őrzik, ezt is szeretnénk megörökíteni” – árulja el Balázs Ödön, hozzátéve, hogy azért nem lehet és nem is kell előre mindent kiszámítani.
„Sokat bízunk a véletlenre is, együtt járjuk a falut, ha megtetszik egy porta, bekérezünk, szóba elegyedünk a házbeliekkel, könnyen megnyílnak, szívesen mesélnek vagy mutatnak nekünk egyet s mást. Természetesen ilyenkor kattognak a gépek, felváltva fotózunk, valakinek mindig szóval kell tartania, hogy a fényképezkedés ne terelje el figyelmét, ne tudjon a fotósokra figyelni, hogy a kiragadott pillanat megmaradjon természetesnek, hétköznapinak” – avat be néhány kulisszatitokba a fotográfus.
Életre szóló élmények
Megtudtuk még, hogy Derzs és Muzsna határterületén a Ramocsa dűlőnek nevezett rész gazdag növényvilágát is lencsevégre kapják a részt vevő fényképészek: Tóth Zsuzsanna (Hatvan – HU), Tiszavölgyi Zsolt (Füzesabony – HU), Antal Levente, Kovács László Attila, Fülöp Lóránt (Agyagfalva), Fekete Réka, Kibédi Sándor, Kozma Erzsébet, Vass Lehel és a szervező Balázs Ödön (Székelyudvarhely).
A táborok válogatott fotóanyagából kiállítások és az adott települést népszerűsítő kiadványok készülnek, ezenkívül a falu honlapjára is fölkerülnek belőlük, és fotópályázatokra küldve eljutnak a nagyvilág számos országába. Olykor több ezer fotóból kell százat kiválasztani, ezeket két példányban A3-as méretre kinagyítják, egyik részét a falu kapja, másikat intézményük. Évente három, olykor négy faluban fotóznak, és minden év elején, a Magyar Kultúra Napján egy-egy kiválasztott falu fotóit teszik kiállításon közszemlére.
Bár komoly dokumentációs munkáról van szó, a fényképészek nem szívesen mondanák le a tábort. Minden alkalommal szomorúan veszik tudomásul, hogy egy eltűnőben lévő világ végóráit fotózzák, ugyanakkor életre szóló élményekkel, tapasztalatokkal is távoznak minden táborból. „Egy-egy helyszínt, embert, jól eltalált megjegyzést, mondást örökre bevésnek szívükbe, emlékezetükbe, és ezek után nehezükre esik a hazatérés” – vallja Balázs Ödön.
A székelyudvarhelyi zsidóság elhurcolásának 81. évfordulóján, május 3-án Fecső Zoltán dokumentumfilmes tematikus sétával emlékezett a városból eltűnt közösségre, kiemelve a gyűlöletkeltés veszélyeit.
Teljesen átalakul Székelyudvarhely történelmi belvárosának egyik kis utcája, a Székely Támadt-vár közvetlen szomszédságában. A Tó utca modernizálása nemcsak látványos változásokat hoz, új lehetőségeket is teremthet a helyi vállalkozók számára.
Egy sérültet szállított kórházba a mentő, miután két autó összeütközött pénteken délután a 13A jelzésű országúton, Szentegyháza határában – tudtuk meg a szentegyházi tűzoltóktól.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
szóljon hozzá!