Csomafalván idén negyedik alkalommal ünnepelték meg a székely kultúra napját, ezúttal Nyirő Józsefre emlékezve. Vasárnap délután a helyi borvízfürdőnél levő rendezvénycsűrben a település Székely Tanácsa megemlékező, felolvasó előadást tartott, amit a népszámlálásra vonatkozó kerekasztal beszélgetés követett a „székely kérdés” ma címmel. A Köllő Miklós Általános iskola tanárai és diákjai is hétfőn zenés-verses előadás keretén belül emlékeztek meg a székely kultúra napjára.
2011. szeptember 19., 19:012011. szeptember 19., 19:01
2011. szeptember 20., 14:552011. szeptember 20., 14:55
Vasárnap délután a borvízfürdőnél levő rendezvénycsűr különleges kulturális esemény előtt nyitotta meg kapuit: a székely kultúra napját ünnepelték együtt a helyiek. Korpos Levente, a Csomafalvi Települési Székely Tanács elnöke köszöntötte az egybegyűlteket és nyitotta meg az előadást. Elmondta, Csomafalván négy éve rendezik meg ezt az eseményt, minden évben Székelyföld egyik nemes képviselőjére emlékeznek meg, ezúttal Nyirő Józsefre került a sor.
A bevezető után Bartalis Szilárd, a szervezet tagja felolvasta Nyirő József életének fontosabb mozzanatait, és idézett az író műveiből. „Szókimondó, a korabeli politikai helyzettel szembeforduló magatartása miatt menekülnie kellett Romániából, majd Magyarországról is. Művei publikálását és bármilyen nyilvánosságra hozatalát a román és magyar kommunista rendszer betiltotta” – hangzott el. Korpos Levente megjegyezte, hogy Nyirő műveiben az igazi agyafúrt székely figura jelenik meg, ami az ő szívéhez is közel áll.
„Fontos, hogy felmutassuk értékeinket”
Az előadás végén Borsos Géza, a Székely Nemzeti Tanács alelnöke a közelgő népszámlálásra vonatkozó a székelység problémájáról készített összefoglaló ismertetésével indította el a kerekasztal beszélgetést. „Fontos, hogy felmutassuk értékeinket, hogy ezzel világossá tegyük mindenki számára, hogy itt, Székelyföldön egy olyan közösség él, amely évezredek óta ezen a területen él és alakította ki a kultúráját”– kezdte a mondanivalóját Borsos Géza. Hozzáfűzte fontos ünnep a székely kultúra napja is, amikor olyan embereket mutatnak be a közösségnek, akik valóban sajátosan székely értékeket képviselnek, akik a közösség értékeit tartották szem előtt. Felhívta a jelenlevők figyelmét, hogy a közelgő népszámláláson a székelymagyar önazonosság-tudatot kell megvallanunk. „Székelymagyar vagyok! Nemzetiségem székely, anyanyelvem magyar”– hirdette a jelenlevők közt kiosztott szórólap.
Borsos Géza elmondta, hogy ha megvalljuk nemzetiségünket, annak semmilyen hátránya nincs se az összmagyarság se pedig a székelység tekintetében. A népszámlálás az egyetlen lehetőség, ahol hivatalosan megvallhatjuk székelységünket. „Ha fel tudjuk mutatni a tömeget, ügyünk Románia és Magyarország nemzetközi kapcsolatainak kérdésévé válna. Ha fel tudjuk mutatni ennyien itt vagyunk, van bizonyítékunk rá, nemzetközi jogi problémává válik az ügyünk” – jegyezte meg.
Végül Rugonfalvi Kiss Istvánt, egy történelemtudóst, a székely tanács egyik alapítóját javasolta a következő év székely kultúra napjának kiemelkedő személyiségeként. Az író a székely nép történelmét is megírta, amit a Fráter kiadó meg jelentetett. Rövid beszélgetés után Korpos Levente szalonnasütésre invitálta a jelenlevőket. „Régi jó szokás szerint beszélgetünk a tűz mellett, a haragot elfelejtjük, új barátságokat szövünk” – mondta. Így a székely kultúra napját méltóan zsíros kenyér, szalonnasütés és gitárszó mellett zárták a résztvevők.
„Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne”
Hétfőn a csomafalvi Köllő Miklós Általános iskola diákjai és tanárai is egy huszonöt perces megemlékező műsorral ünnepelték meg a székely kultúra napját. A műsor keretében a székely kultúrát ismertető előadást, nagyobb diákok zenés-verses összeállítását tekinthették meg az iskola tanulói.
Bevezetőként Tódor Mária, történelem szakos tanár ismertette a diákokkal, hogy mi is a kultúra, melyek a székely kultúra jellemzői. Felhívta a diákok figyelmét a hagyományok óvásának, a szimbólumok tisztelebentartásának a fontosságára. Elmondta, hogy ne szégyelljék a székely ruha viselését, és inkább a hagyományos, helyi termékeket fogyasszák, vásárolják a globalizáció hatásaként behozott multinacionális cégek terméke helyett. Az ismertetés után Szőcs Margit – Kercsó Terézke, magyar szakos tanárok, valamint Csíki Enikő, zene tanárnő felkészítésével – VII-VIII osztályos, székely ruhába öltözött diákok zenés-verses összeállítása következett. Az előadás keretében régi népdalok, és a székely himnusz is felcsendült, amit versek követtek. Majd felolvasták Tamási Áron életének főbb mozzanatait. Az előadó diákok Tamási bölcs mondásait is felelevenítették: „Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne”, illetve hogy „ az a becsületes, aki mindig élete utolsó órája szerint él” – hangzott el.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
szóljon hozzá!