Fotó: Veres Nándor
Mivel nem hajtotta végre a polgármesteri hivatalra kitűzött címeres magyar zászló eltávolítását elrendelő ítéletet, a Marosvásárhelyi Ítélőtábla több tízezer lejt is elérő pénzösszeg kifizetésére kötelezte Csíkmadaras polgármesterét. A döntés jogerős.
2016. március 31., 10:232016. március 31., 10:23
Az ítélőtábla megerősítette a Hargita Megyei Törvényszék februári döntését, amely helyt adott a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal Bíró László polgármester ellen benyújtott keresetének.
Az elsőfokú, most jogerőre emelkedett ítélet kötelezi a polgármestert, hogy 2014. július 19-től 2015. május 28-áig minden nap késedelemért a magyar zászló eltávolítására vonatkozó jogerős ítélet végrehajtásának elmulasztása miatt az országos bruttó minimálbér 20 százalékának megfelelő összeget fizessen. Ugyanakkor arra is kötelezték, hogy a Hargita Megyei Törvényszék 2014. február 25-ei ítélete végrehajtásának késedelme miatt minden napért fizesse ki a megállapított összeget. A bírság pontos összege még nem ismert, de a 2014-es országos bruttó minimálbért figyelembe véve napi 170 lejt jelent.
Miután a Hargita Megyei Törvényszék a prefektus kezdeményezésére 2014 februárjában törvénytelennek ítélte a zászló kitűzését, és kötelezte a polgármestert a hivatal homlokzatára kitűzött piros-fehér-zöld színű lobogó eltávolítására, az ítélőtábla 2014 júliusában hozott ezzel kapcsolatban jogerős ítéletet. Mivel a zászló a helyén maradt, a prefektusi hivatal 2015 májusában a Hargita Megyei Törvényszékhez nyújtott be keresetet a jogerős ítélet végrehajtása érdekében – erről született most jogerős döntés. Korábban, még 2013-ban a prefektus kétszer is megbírságolta Bíró Lászlót a lobogó kitűzése miatt, egyszer 2500, másik esetben 9000 lejre – mindkét esetben Dan Tanasă volt a feljelentő, aki már 2011-ben kifogásolta, hogy a lobogó a községháza homlokzatán leng.
Bíró László polgármester tavaly novemberben azt közölte, hogy inkább lemond a polgármesteri tisztségéről, de akkor sem veszi le a 2008-ban kitűzött zászlót a községházáról, hiszen az épületre nem Magyarország hivatalos lobogóját tűzte ki, hanem a magyarságét, és ezt semmilyen törvény nem tiltja. Ezt a mostani bírósági eljárás során is igyekezett bizonyítani, akárcsak a 2014-ben a Marosvásárhelyi Táblabíróság által elutasított fellebbezésében, amikor azzal érvelt, hogy a címeres piros-fehér-zöld zászló a magyar nemzetet jelképezi, és nem Magyarország hivatalos lobogója. A polgármester korábban egyszer le is vette a zászlót, de – mint korábban nyilatkozta – „mosás és vasalás után” újra kitűzte. Bíró most tőlünk értesült a jogerős ítéletről, és azt mondta, gondolkodnia kell a további lépéseken.
Múlt pénteken a Maros Megyei Törvényszék jóváhagyta a Maros megyei prefektúra keresetét, és elrendelte Szováta polgármesterének megbüntetését is. Péter Ferencre mintegy 80 ezer lejes bírságot szabnának ki, mivel nem vette le a városháza épületéről a székely zászlót.
Közel 8,5 millió lejt szavazott meg Hargita Megye Tanácsa pénteki rendkívüli ülésén a Csík-térségi településeknek. A hatszázalékos adóvisszaosztásból származó pénzt az infrastrukturális és európai uniós projektek fejlesztésére szánják.
Ha április 11-e, akkor Tizenegy: a magyar költészet napján ismét megrendezték a Csíki Játékszín hagyományos irodalmi eseményét. Idén Szabó Lőrinc munkássága előtt tisztelegtek, az ünnepség különleges apropója a költő születésének 125. évfordulója.
Csíkszeredában a 308 tömbházból 158 már teljesen, öt pedig részben hőszigetelt. A munkálatokat folytatják: csütörtökön a városvezetés és a kivitelező cég aláírta a szerződést a Decemberi Forradalom utca 34/A házszám alatti tömbház hőszigetelésére.
B. Kovács András legújabb kötetét mutatják be Csíkszeredában csütörtök délután, a könyvbemutató előtt dokumentumfilm-vetítés is lesz.
Noha az Anghel Saligny-program biztosította támogatás felhasználásával kapcsolatos egyeztetések még mindig tartanak, a csíkszeredai városvezetés nem vár tovább a Nagy István festő sétány felújításával, nemsokára kiírják a közbeszerzési eljárást.
Hamarosan sztrókközponttá fejlődik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sztórkegysége, ahol az eddig alkalmazott intravénás trombolízis mellett trombektómiát, azaz a vérrög katéteres eltávolítását is el fogják tudni végezni.
Csíkszereda egyetlen okos közvécéje újra használható a téli szünet után. A helyi önkormányzat újabb közvécék kihelyezését, kialakítását tervezi a jövőben a városban, ugyanis a lakók jelzései szerint nagy igény van erre a szolgáltatásra.
Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.
Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.
Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!