Ősztől új iskolában tanulhatnak a háromkúti gyermekek

Tizennégy óvódás korú és kisiskolás gyermek tanul nap mint nap Háromkút iskolájában. Az épület azonban inkább hasonlít egy deszkatárolóra, semmint egy mai követelményeknek megfelelő tanintézményre. A hegyek között meghúzódó kistelepülésen új iskolát építenének, ami – ha sikerül az összefogás – már az új tanév kezdetéig meg is valósulhat.

Pethő Melánia

2012. február 02., 17:542012. február 02., 17:54

2012. február 16., 22:092012. február 16., 22:09



Bajtai Erzsébet nagykövetné asszony is támogatja az iskolaépítés ügyét

Február elsején Háromkúton járt Bajtai Erzsébet nagykövetné asszony, aki a Caritas vidékfejlesztési szolgálata, illetve más szakemberek társaságában mérte fel a helyi iskola jelenlegi helyzetét, vitatták meg közösen a továbblépés lehetőségeit. A mostani állapotok nagyon rosszak. Addig, míg az ajtó el van csavarodva, nem zár rendesen, bevág a közel mínusz harmincfokos hideg, meg lehet fagyni – mondta el az ott látottakat Bányász József, a Gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztés gyergyószentmiklósi vezetője.

Új iskola kell Háromkútnak

Jelenleg tizennégy gyermek látogatja nap mint nap az iskolát, hét kisiskolás és hét óvódás. A változás azonban nemcsak számukra lenne fontos, hanem az egész háromkúti közösségnek. A szakemberek kétféle elképzelést ismertettek. Az egyik szerint nemcsak iskolaépület, hanem mellette egy közösségi ház is létrejönne – ehhez azonban nagyon sok pénz kellene. A kisebb, és a jelenlegi anyagi helyzetben reálisabb terv két osztályterem mellett egy könyvtárnak, valamint hőközpontnak is helyet adó helyiséget, illetve vizesblokkot (vécé, mosdó) tartalmazna, úgy, hogy a későbbiekben bővíthető legyen. Ez – az előzetes számítások szerint – mintegy 60 ezer euróba kerülne, és egyelőre a túlélést biztosítaná az iskolának. Ehhez a beígért támogatások is kellenek, ugyanis a szükséges összegnek csupán töredéke van meg  – mondta el Bányász József. A pénz mellett még egy igen fontos tényező szükséges: a helyi közösség összefogása. Az iskolaépítéshez kalákát kell szervezni, különböző helyi erőforrásokat, a közbirtokosságot mozgósítani. Ez az egyik legnagyobb feladat, amivel az iskolaépítést helyi szinten koordináló Nagy Erzsébet falugondnoknak meg kell birkóznia – véli Bányász József.

„Háromkút az elmúlt tíz esztendőben annyi külső támogatást, segítséget kapott, hogy most már szinte elvárják, és önállóan szinte semmit nem akarnak kézbe venni. Szerettük volna, ha az iskola, valamint az érdekükben létrejött Háromkútért Alapítvány helyi emberekkel venné kezébe ezt a dolgot, de úgy néz ki, hogy az előremozduláshoz csak bele kell menni kívülről is. Családok közötti ellentétek, nézeteltérések vannak, ezért nagyon nehezen hangolható össze. Az építkezésnek, a kalákának egy közösségfejlesztő vetülete is lenne így. Talán ez az egész építkezési folyamat lehet egy eszköz arra, hogy egy kicsit együtt működjenek, a magukénak tudják, fenntartsák az iskolát” – fogalmazott Bányász.

A tervek már készülnek

Az iskolaépítéshez megvan az urbanisztikai engedély és a tanulmányterv. Ennek részleteit a szerdai helyszíni szemlén véglegesítették. A terv elkészítését a gyergyószentmiklósi Larix Stúdió vállalta fel, a Caritas támogatásával.  Innen már „csupán” a pénz előteremtésén múlik a munkálat. Bajtai Erzsébet vállalta, hogy fenntartja a Magyarországgal való kapcsolatot, annak reményében, hogy onnan is anyagi forrásokat lehessen előteremteni. Ha lesz magyarországi erőforrás, akkor meg lehet építeni az alapot, ha az elkészül, a falakat, egy olyan fázisba hozni, ami már működőképessé teheti az iskolát, és utána lehet tovább tökéletesíteni.

Egy könnyű szerkezetű építmény lenne dupla szigeteléssel, a helyi településképbe illeszkedő és hagyományos anyagokból – közölte Bányász József. A Háromkútért Alapítvány egyelőre a szükséges összeg 10 százalékával rendelkezik, de több helyről is kapott támogatási ígéretet. Konkrétan még nem jöttek be a pénzek különböző magyarországi alapítványok részéről, az itteni közbirtokosságoktól, vállalkozóktól, a megyei önkormányzattól. Ha kész lesz a terv, a megvalósíthatósági tanulmány, akkor az alapján ismét lehet egy-egy munkafázisra támogatást kérni. Az iskolaépítés kezdeményezői bizakodóak. Őszre kész kellene legyen.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei