Olyan tűz volt, hogy elmondani nem lehet

Ritkán látott tűzvészt okozott hétfő délután egy csűrbe belecsapó villám Csíkszentgyörgyön. Példaértékű összefogással igyekezett segíteni a falu a bajbajutottakon, közös erővel takarították el a romokat, a polgármesteri hivatal is segítséget ígért.

Kovács Attila

2011. május 17., 13:262011. május 17., 13:26

Még kedden is füstölgött a széna. Tekintse meg galériánkat!

„Olyan tűz volt, hogy kimondani nem lehet” – ezt mondja Csíkszentgyörgyön Tekse Gergely, miközben megszusszan a romok, füstölgő gerendák eltakarítása közben. Ő a hétfő délutáni tűzvész egyik károsultja, amelyben négy csűr vált a lángok martalékává. Lapáttal, vasvillával felszerelt falubeliek igyekeztek eltakarítani kedden az elszenesedett gerendákat, egy munkagép utánfutóba rakta a megégett szénát, törmeléket, példás összefogással dolgozott a szomszédság, a környékbeliek. Tekse Gergely tavaly vásárolta az ikercsűrnek és istállónak készült épület egyik felét, a telken volt egy öreg ház, amelyet elbontottak, annak anyagából is javították a csűrt, amelyet újra is födtek. Ez mind megsemmisült – az istálló téglából készült alapja megmaradt. „Nem itt lakunk, miután elkezdődött a vihar, hallottuk a nagy csattanást, mondták az emberek, hogy becsapott a villám, azt hittük, távolabb van. Szaladtunk, de akkor már lángolt, nem sokat lehetett tenni” – emlékszik vissza az idős férfi. Széna, épületfa és szekér is volt a leégett épületben, ezek elégtek.

Villámhárító nem volt

Az ikercsűr másik gazdája a szomszéd, Daró Imre, aki szintén fiának vásárolta meg a telket az épülettel. Ő is a villámcsapás hírére érkezett, amely éppen oda csapott be. Tizenöt tonna szénáját tárolta bent, két szekér is elégett. „Gyorsan terjedtek a lángok, a szél is segítette ezt, és leginkább csak a környező épületeket menthették a tűzoltók is, hogy ne terjedjen még tovább a tűz” – mondta. A férfi szerint a nem túl messze található transzformátor-állomást szokta eltalálni inkább a villám, illetve régebben a falun kívül, nem túl messze, gyakran le-lecsapott. Villámhárító nem volt a környéken, egy épületen sem.

Váradi Gergelyék csűrje közel van Daróékhoz, ezt is hamar elborították a lángok. „Itthon voltunk, hallottuk a nagy csattanást, de nem sokat tehettünk, a lángok gyorsan terjedtek. Száraz volt minden, a szél is fújt” – mesélte a gazda, akinek a csűr melletti fásszínje szélét is megperzselte a tűz, de az megmenekült.

Példás összefogással dolgoztak a romok eltakarításán. Nézze meg videónkat!

Késtek, vagy nem a tűzoltók?

A romok eltakarításánál segédkező emberek elismeréssel beszéltek a csíkszentkirályi önkéntes tűzoltókról – szemtanúk szerint ők tudták csak hátulról megközelíteni autójukkal az égő épületeket, és nagy szerepük volt abban, hogy sikerült megakadályozni a továbbterjedést. Alcsík több községéből érkeztek az önkéntes tűzoltócsoportok, a helybeliek és szentkirályiak mellett, a falubeliek élőláncot alkotva adogatták a vizet, motoros szivattyú is került. A Csíkszeredából érkező hivatásos tűzoltók ellenben a riasztás után több mint negyven perccel érkeztek meg – ezt mondta el több szemtanú.

Constantin Dudu ezredes, a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelősége részéről, aki jelen volt a bevetésen, kérdésünkre azt mondta, nem késtek, az európai úton zajló munkálatok miatt sem vesztegeltek, csak lassítaniuk kellett a tűzoltóautóknak, hogy a többi jármű tudjon félrehúzódni. „Időben érkeztünk, én is beszéltem egy polgárral ott, aki nehezményezte, hogy késtünk. Azt is tudni kell, hogy aki bajban van, annak úgy tűnik, hogy gyorsabban telik az idő” – mondta az ezredes.

Segít az önkormányzat is

György József csíkszentgyörgyi polgármester szerint idén túl korán jött ez a természeti csapás. „Sajnos, nem lehet tudni, mikor következik be ilyesmi, nem lehet eléggé felkészülni, és bárkivel, bármikor megtörténhet. Ezért is igyekeztünk a költségvetés elfogadásakor egy olyan alapot létrehozni, amelyből természeti csapások esetén segítséget tudunk nyújtani a károsultaknak. Arra viszont nem számítottunk, hogy ilyen korán már bekövetkezik.” A polgármester szerint már volt példa arra, hogy villámcsapás okozta tűz után segítséget nyújtottak, most is azt teszik. Ha szükség, pénzben, ha úgy igénylik, építőanyagban, legalább családonként 2000 lejes támogatást igyekeznek juttatni.

Kárösszesítés

A Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelősége szerint a hétfő délutáni, villámcsapás okozta tűzben négy csűr és istálló égett le, mindegyik 120 négyzetméteres alapterületű. Ugyancsak megsemmisült a csűrökben tárolt 23 tonna széna, 4 szekér, 5,5 köbméter deszka, 4,5 köbméternyi gerenda, 2 tonna fűrészpor és 100 kg szén is. Emberek, háziállatok nem sérültek, mezőgazdasági gépekben nem esett kár. Egy személy az ijedtségtől pánikrohamot kapott, őt a helyszínre érkező mentősök ellátták – tudtuk meg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei