Fotó: Kristó Róbert
Gyimesfelsőlok önkormányzata szombaton ünnepélyes keretek között vette át az ausztriai Frutten-Giesselsdorf település adományát, egy teljesen felszerelt mentőautót és tűzoltóautót. A rendkívüli eseményre a Hargita megyei település polgármesteri hivatalában került sor, ahol az osztrák delegáció tagjai átadták a gépjárművek hivatalos dokumentumait a helyi elöljárónak.
2011. július 30., 20:442011. július 30., 20:44
Az eseményen Gyimesfelsőlok polgármestere, Timár Zsombor László köszöntötte a megjelent helybélieket és elöljárókat, valamint Frutten-Giesselsdorf (Feldbach kerület) küldöttségét, akik közel 1200 kilométert utaztak, hogy átadhassák a hiánypótló ajándékot. Az osztrák település küldöttségében jelen volt: Josef Urbanitsch, Frutten-Giesselsdorf – Feldbach kerület polgármestere, Ernst Radaschitz, a Vöröskereszt kerületi helytartója, Andreas Hirschmugl tűzoltó, szakaszparancsnok, Manfred Sein, Frutten-Gisselsdorf tűzoltóparancsnoka, Thomas Meier, a Feldbach kerületi Steiermark város tűzoltóságának a felszereléséért felelős beosztottja, Johann Thurner, a Vöröskereszt szolgálatfelelőse – Feldbach kerület, Dominik Tieber helyettes vezető, a Feldbach városi Vöröskeresztnél, valamint Johann Kienreich, Feldbach kerületi tűzoltóparancsnoka, aki a tűzoltójárművet és a felszerelést biztosította.
Timár Zsombor László beszédében köszönetet mondott a nagylelkű ajándékért. Hangsúlyozta: „biztosíthatom az adományozókat, hogy a lehető legjobb helyre került a mentő- és tűzoltóautó, hisz a településen élők nagy hasznát fogják látni mindkét járműnek. Gyimesfelsőloknak mostanig nem volt tűzoltóautója, így tűz, árvíz esetén a szomszéd község önkéntes tűzoltócsapata mellett a csíkszeredai hivatásos tűzoltókat kellett segítségül hívni, ami a földrajzi adottságokat tekintve, többletidővel járt, ennek következtében nagyobb anyagi kárral is. Most már Gyimesfelsőlokon is teljes erőbedobással fog tudni működni az Önkéntes Tűzoltó és Kárelhárítási Csoport.”
A polgármester külön köszönetet mondott Várnagyi Mihálynak, akinek kulcsszerepe volt abban, hogy Gyimesfelsőlok ilyen nagy ajándékot kapott. Várnagyi szatmári születésű, az egyetemet Kolozsváron végezte. A rendszerváltás előtt ment át Magyarországra, jelenleg Pécsett lakik, és az ottani Angszter József Szakképző Iskola igazgatója. Két évtizede rendszeresen jár Gyimesfelsőlokra, és osztrák kapcsolatainak köszönhetően jött létre az adományozás.
Ernst Radaschitz elmondta: először járnak Romániában, de kellemesen csalódtak, és azt üzente az ittenieknek, legyenek büszkék arra, hogy szép helyen élhetnek.
A tűzoltóautó hivatalos dokumentumait Andreas Hirschmugl adta át a gyimesfelsőloki elöljárónak. Az osztrák tűzoltó és szakaszparancsnok a tűzoltó-delegáció nevében megköszönte a fogadtatást. Hangsúlyozta: „rendkívül büszkék vagyunk arra, hogy egy teljesen felszerelt mentőt és tűzoltóautót adhattunk át. Most már nyugodtan fogunk aludni, mert tudatában vagyunk annak, hogy itt is lesz egy ütőképes csapat, aki segíteni tud. A felszerelés biztosítja a sikeres tűzoltást és a tűzoltók biztonságát is.”
Az ünnepi beszédeket követően a polgármesteri hivatal melletti parkolóban mindenki megtekinthette a gépjárműveket és teljes felszerelésüket. A két autó állomáshelye a hivatal mögötti részen lesz.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!