Fotó: Gligor Róbert László
Néhány éve a Nyárádmentén a sok virágtermesztő között megjelentek a rózsa kedvelői is. Egyelőre kis területen dolgoznak, de elégedettek az eredményekkel.
2011. február 03., 17:022011. február 03., 17:02
2011. február 03., 17:382011. február 03., 17:38
A szentgericei Nagy György (képünkön) négy éve kezdett el rózsatermesztéssel foglalkozni. Magyarországon dolgozott, ott „lopta el” a mesterség fortélyait. Tervét egy holland szervezet 3000 euró kölcsönnel támogatta, amelyet a fiatalember mezőgazdasági gépek vásárlására használt fel, ugyanis állattartással is foglalkozik. A beruházás következtében azóta megtöbbszörözte a rózsaültetvény nagyságát, jelenleg fél hektáron 30 ezer tövet számlál. Főleg teahibridet, futó-, bokor- és törperózsát termeszt 11 féle színben. Nagyon munkaigényes a szakma, hisz ő szemzi, oltja nemessé a vadalanyokat. A termelés alig 10 százalékát értékesíti itthoni piacokon, a többit magyarországiak szállítják el. Annak ellenére, hogy csak a családtagok segítenek be neki (összesen hárman dolgoznak), Nagy úgy érzi, érdemes ezzel is foglalkozni, hiszen „szép” pénz van benne.
A fiatal termelő tagja a kolozsvári székhelyű Romániai Rózsatermesztők Szövetségének, kiállításokra, továbbképzőkre jár. Fóliasátorral is rendelkezik, de ebben csak liliomot nevel a nyári időszakban. Amúgy megrendelésre bármilyen virágot vagy csokrot is kész leszállítani különböző rendezvényre.
Nem messze, Demeterfalván is nevel rózsákat egy család. Nyíri Irma és gyerekei öt éve dolgoznak saját területen, a szaktudást a Szeged melletti Szőreg egyik rózsatermesztő cégénél sajátították el. Egy 210 négyzetméteres fóliasátorban márciustól novemberig gondozzák a virágokat, tavaly 160 négyzetméteres szabadföldi ültetvényt is telepítettek. Mivel a sátrat nem fűtik télen, csak május végétől kerülnek a vásárlókhoz a Boncenza, Red Corvette, Passion és Bursai fajták gyönyörű virágai. Nyárádszereda és Marosvásárhely piacain értékesítik őket 0,5–1,5 lejes szálankénti árban.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
szóljon hozzá!