Fotó: Veres Nándor
Hat község adminisztrációs területeihez tartoznak a csíkborzsovai közbirtokosság erdői és legelői. A Hargita megyében található területeket visszakapták, telekkönyveztetni is tudták, de a bákói területekért perelnek.
2015. november 29., 13:272015. november 29., 13:27
Csíkszépvíz, Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok, Gyimesbükk, Palánka és Ágas község adminisztrációs határában vannak a borzsovai közbirtokosság területei. „A tanács által már 1998-ban le voltak téve a kérések a többi tanácshoz, hogy adják vissza a területeket. Aztán a 2000/1-es törvénnyel megalakultak a közbirtokosságok, köztük a borzsovai is, de a területek már korábban vissza voltak igényelve” – magyarázta Péter István, aki a kezdetektől elnöke a közbirtokosságnak.
2005-ig tudták telekkönyveztetni a Hargita megyei területeket, de a Bákó megyében találhatóakat nem. Gyimesben 416 hektár erdőt csak birtokbavételi jegyzőkönyvvel vettek át, de nem sikerült telekkönyveztetni. „Aztán 2008-ban bepereltük a tanácsokat, hogy oldják meg a problémákat. A gyimesinél kijött a végzés arra, hogy adják ki a tulajdonjogi papírt, de azóta sem tették ezt meg. Most újból perelünk a gyimesi és az ágasi tanáccsal is. A palánkai önkormányzatot másodjára nem pereltük be, mert ott a helyi tanács próbálja megoldani a dolgokat, csak a megyei tanács nem akarja. Tehát még mindig folynak a harcok” – jegyezte meg az elnök.
Palánka községben 40 hektár erdőt és 230 hektár legelőt nem kaptak vissza. „Most a területalapú támogatásnál kérték, hogy minden tanácstól hozzunk külön igazolást, és ott nem adtak. Így csak kétszáz hektár legelőre tudtunk kérni, az alaptámogatást kaptuk meg.”
A borzsovai közbirtokosságnak 965 hektár erdője van, amelyből 416-ra nem kapták még meg a tulajdonjogot. Ágas község adminisztrációs területén 326 hektár beerdősödött legelő van, Gyimesben 100 hektár területük, Palánkán 40 hektár erdő és 230 hektár legelő. „Az ágasi és a palánkai legelőket használjuk, idén is legeltettünk ott. Igaz, hogy támogatást nem tudunk igényelni ezek után a legelők után. Reméljük, hogy a pereket megnyerjük. Van egy térképünk 1908-ból, ott méterre pontosan meg vannak jelölve a határok. Palánkán és Ágasban is mind felmérettük topográfusokkal a területeket, mert kérték a telekkönyvezéshez. Olyan is volt, hogy az ágasi polgármester feljelentett a rendőrségen birtokháborításért” – idézte fel az évek során átélt megpróbáltatásokat az elnök.
A közbirtokosságnak 384 tagja van jelenleg, ebből 140 nem él a faluban. Itt olyan esetben írják át a még élő jogtulajdonosnak a jogát, ha csak egy örökös van. Adás-vétel nem sok van, a tagok nem akarják eladni a jogaikat. Eleinte ötven lejt adtak egy jog után, majd százat, százötvenet, legutóbb pedig kétszáz lejt. A közbirtokosságnál 2020 jog van, ötven áron alul lefele, ötvenen felül felfele kerekítik. Az elnök elmondása szerint a tagok többsége eljár gyűlésbe, érdeklődnek a közbirtokossági ügyek iránt. Ez idáig minden gyűlést első összehívásra meg tudtak tartani.
A faluban lakók igényelnek tűzifát és épületfát is, aki építkezni szeretne, tizenöt köbméter fát kap.
A vezetőtanácsot három évente választják, itt is öt tagú, hárman vannak alkalmazásban. Az első üzemterv 2003-ban készült, 2013-ban pedig az új üzemterv. E szerint évente 5000 köbméter fa kitermelésére van lehetőségük, de sokszor még a felét sem termelik ki ennek a mennyiségnek. 2004-ig az állami erdészet felügyelte az erdőket, akkor megalakult a szépvízi magánerdészet, és azóta ezzel kötöttek szerződést. „Szépvíz, Szentmiklós, Borzsova valamikor egy közbirtokossághoz tartozott, a területek egyben voltak. Az ezerkilencszázas évek elején feloszlott három felé az a közbirtokosság, a területek felét kapta a szépvízi közbirtokosság, egynegyedet a szentmiklósi és egynegyedet a borzsovai. Egy erdészethez tartozunk, nagyjából a területeink is egy helyen vannak.”
A közbirtokosság támogatja a közösségi megmozdulásokat, az ifjúsági csoportot, és amíg a focicsapat működött, annak is segített. Ravatalozót építettek, rendbe tették a borzsovai feredőt, a helyi iskolában illemhelyiségeket alakítottak ki. A nagytemplomba bevezették a gázt, a kápolnát újrafedték. A kultúrotthonba padokat, asztalokat, edényeket, étkészletet vásároltak. „Amikor indultunk, összepótoltunk öt lejeket a beiktatáshoz, eleinte házbérben voltunk. 2010-ben vásároltuk a jelenlegi székhelyet, amely teljesen leromlott állapotban volt, újra kellett vakolni, szigetelni. Az első részben üzlet működött, azt meghagytuk, bért fizetnek ezért. Van egy tejcsarnoka itt a szarvasmarhatartó egyesületnek, elkészítve odaadtuk nekik bérbe, támogatásként még tartályt is adtunk. A szépvízi tejgyárnak is részvényesei vagyunk, a szépvízi, borzsovai, szentmiklósi közbirtokosságok közösen támogatták a létrejöttét” – magyarázta Péter.
A székház udvarán építettek egy garázst, hogy ha majd lesz traktoruk, legyen, ahol tárolni. A Borzsovai-patakban megvásároltak egy házat, kibővítették, szeretnék felújítani, a fűtést is kellőképpen megoldani. Hegyes-havason építettek egy 7 kilométeres utat, hogy a kitermelt fát könnyebben tudják szállítani. „A közbirtokosság biztosítja a legelőt a falu állatainak. Régen is állattartásból éltek a faluban. A közbirtokosságnak biztosítania kell továbbá a tagoknak a tűzifát és az épületanyagot. Annak idején a közbirtokosságok nem osztottak ennyi pénzt, mert nem volt ahonnan, nem volt ilyen pénzes világ, hanem részt osztottak fából. Most osztunk pénzt is, fát is” – összegzett az elnök.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
A honfoglalás megőrzésének sorsdöntő győzelmére, a 907-es pozsonyi csatára emlékeznek Csíkcsomortánban, az Ezer Székely Leány Napja előestéjén – méltó helyszínen, a Kárpátok Őre emlékműnél.
Hová fordulhat a csíkszeredai lakó, ha szomszédságában éjnek évadján rendszeresen csendháborítás zajlik, netán fiatalok labdáznak, hangoskodnak az ablaka alatt. Mivel a helyi rendőrségnél kevesen vannak, éjszaka csak az állami rendőrséget hívhatja.
Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
szóljon hozzá!