Fotó: Gligor Róbert László
Sokan szüreteltek a hétvégén Jobbágyfalván, ám a legtöbbet és leghangosabban a Szász család dolgozott. Jól a délutánba hajlott már az idő, amikor a szőlővel telt zsákok behordásra készen álltak. De munka közben nem hiányzott a tréfa, és muzsikus is került, a nyárádszeredai Mózes Károly szórakoztatta a munkásokat. Aztán húsznál is többen ülték körül az asztalt, amikor elkészült a bográcsgulyás. Aztán a muzsika- és énekszó mellé a jókedv fokozására előkerült a az ostor, kereplő és a kolomp is, és este tábortűz mellett is mulattak a szőlőhegyben.
2010. október 13., 08:382010. október 13., 08:38
2010. október 13., 10:242010. október 13., 10:24
Fotó: Gligor Róbert László
A jobbágyfalvi Orotvány valamikor szőlőskertekkel volt tele, a kollektív gazdaság idejében is virágzó termesztés folyt itt. A hegyoldalt három szőlőpásztor őrizte, a parcellák pedig olyan rendben voltak tartva (kikapálva, elgereblyélve), mint a virágoskert. „Nagyapám szőlőpásztor volt, de nekünk, kicsi gyermekeknek sem engedte, hogy szüretig belemenjünk a szőlőbe. Ha lábnyomot láttak a gazdák, azért a pásztor felelt” – idézi fel a negyvenes éveit taposó Szász Lóránd Lajos, aki arra is emlékszik, hogy szüretkor a helyi muzsikusok szórakoztatták a hegyoldalban dolgozókat, a szőlőt ráfos szekerekkel szállították be a faluba, a kádakból szivárgó must még az úton is folyt.
Már csak hobbi?
Idős Szász Lajos apájától, Szász Alberttől örökölte a 40 ár területet. Az 1990-es években már lepusztult parcella volt, de két fiával, Lóránddal és Csabával úgy döntöttek, hogy ismét kezelésbe veszik: 1200 tő szőlőt telepítettek. Akkor még azt remélték, hogy mindenki meg fogja dolgozni a visszakapott szőlősterületeit, de mára csupán 13 gazda szüretel az orotványi oldalban – mondja el Szász Lóránd.
Fotó: Gligor Róbert László
Ők is már csak hobbiból művelik a szőlőt, majd szüretkor a nagycsalád mellett a városi barátokat is meghívják: a közös munkavégzés mellett a szórakozás, együttlét a fontos.
Szász Lóránd 18 hektár területet birtokol a Orotványi-tető közelében, gyümölcsöt is telepített, hétvégi háza is van itt, gyakran kijönnek a hegyre, s közben elvégzik a kapálást, metszést, kötözést, permetezést is. Felvetődött egy borospince építésének és borkóstolók szervezésének ötlete is, de egyelőre csak mérlegelik azt.
Nem gazdaságos
„A szőlőmunka szép annak, aki szereti” – állítja a házigazda, de ezen túlmenően már nem gazdaságos. Régen csak „kékkővel” (réz-szulfáttal) permeteztek a gazdák, most újabb és újabb betegségek ütik fel a fejüket, és bár többféle növényvédő szert használnak, alig lehet megmenteni a termést. Néha még vásárolnak is nemesszőlőt, hogy több és jobb boruk legyen, de mégis „más ízzel isszák” a helyit, mint a vásárolt borokat. „Volt ennél rosszabb és jobb esztendő is” – véli Szász, amikor mérlegeli a szüret eredményét – az idei esős év a gabonának és szülőnek nem tett jót.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.