Fotó: Kristó Róbert
Hargita megyében a tavasszal elvégzett veszettség elleni oltás hatásosságának megvizsgálására négy rókát lőnek ki négyzetkilométerenként, azokon a területeken, ahol szétszórták a hatóanyaggal ellátott csalit.
2011. augusztus 18., 15:282011. augusztus 18., 15:28
2011. augusztus 18., 21:572011. augusztus 18., 21:57
A tavaszi oltás eredményességét vizsgálják
A megyében idén május végén első alkalommal szórtak szét veszettség elleni oltóanyagokat repülőgépből, ugyanakkor kézzel is helyeztek el hatóanyagot tartalmazó csalétkeket a kotorékok bejáratainál.
A törvény szerint a csalik kirakása, kiszórása után negyvenöt napra kezdődhetnek a próbakilövések az oltások hatásfokának megvizsgálására – tudtuk meg Püsök Lászlótól, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság helyettes vezetőjétől. Elmondta, a kilőtt rókákat bevizsgálják az állategészségügyi laboratóriumban, minden egyes bevizsgált tetemért, függetlenül attól, hogy veszett volt-e, vagy sem a róka, az állam 50 lejt fizet.
Az oltást minden évben kétszer kell elvégezni, mindez egy tíz éves program keretében zajlik, amit Romániában az 55/2008-as kormányhatározat szabályoz, októberben, novemberben kezdődik a második kampány – magyarázta Püsök.
Hozzáfűzte, tavasszal a megyében kézzel négyzetkilométerenként huszonöt, repülőből pedig ugyancsak négyzetkilométerenként húsz darab oltóanyaggal ellátott csalit szórtak ki. A csali olyan formájú, mint egy csokoládédarab, és a hatóanyag a közepében van elrejtve, körbeburkolva halliszttel. Specifikus szaga van, ami vonzza a rókákat, ha más vadállat megeszi nem történik semmi baja. Amikor a róka ráharap a csalira, a hatóanyag felszabadul és elkezdődik a felszívódás.
Az ellenőrző vadászatot kutyák nélkül kell végezni, a halálos betegség terjedésének a megakadályozása végett. Az oltás a beteg állatot ugyan nem gyógyítja meg, viszont az egészségeseket ellenállóvá teszi. A laboratóriumba beszállított állatokon azt vizsgálják, hogy az immunitás kialakult-e vagy sem. A csíkszeredai laboratóriumban naponta 10 rókát tudnak megvizsgálni. Szeptember végéig a vadásztársulatok a próbalövéseket elvégzik, és akkor majd lehet pontos eredményekről beszélni – tájékoztatott Püsök László.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!