A mezőgazdasági támogatási rendszer a közeljövőben termékfüggő lesz. Ezért is érdemes kihasználni a lehetőséget – ameddig még lehet – a területalapú és állatlétszám-szubvencióra. Az igénylések leadásának végső határideje ugyancsak közeledik. A szarvasmarhatartók mindkét kategóriája (hagyományos tartásmóddal gazdálkodók és hátrányos helyzetű vidékeken élők), illetve az ökológiai növénytermesztést és állattartást művelők egyaránt igényelhetnek támogatást e hónap utolsó napjaiig, ha még nem tették meg eddig.
2010. október 26., 15:052010. október 26., 15:05
2010. október 26., 17:202010. október 26., 17:20
Három kategóriában a szarvasmarhatartók
Amint a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) Maros megyei kirendeltségéről tájékoztattak, október 1. és 30. között lehet igényelni a szarvasmarhák után járó támogatást a Hivatalos Közlöny 2010.09.29./667 számában megjelent 2010. évi 215-ös számú minisztériumi rendelet szerint.
Feltételek
Mint már ismeretes, csak a háromfős vagy annál nagyobb állatállománnyal rendelkező állattartókat segíti az unió és az állam.
Az említett jogszabály szerint támogatást kaphatnak azok a jogi (családi, egyéni vállalkozás, korlátozott felelősségű társaság) és magánszemélyek, akik 2008. január 31-ig alapították meg farmjukat. Ezeknek a tulajdonosoknak a birtokában levő legalább három állat 2008. január 31-én 6 hónap fölötti életkorú kellett hogy legyen. A farmnak (így nevezzük a legkevesebb három állattal rendelkező gazdaságot, függetlenül attól, hogy magán- vagy jogi személy tulajdonában van) szerepelni kell az országos farmregiszterben az igénylés benyújtásának pillanatában.
Hasonlóképpen jogosultak a támogatásra a 2008. február 1. és 2009. január 31. között létrehozott (bejegyzett) farmok. Itt legalább 3 állat kell 6 hónapnál idősebb legyen a 2009. január 31-i dátumon.
Ugyancsak szubvenciót élveznek a 2009. február 1. és 2010. január 31. között bejegyzett farmok. Esetükben 2010. január 31-én legalább három, hat hónaposnál nagyobb állattal kellett rendelkezniük.
Mindhárom kategóriánál feltétel az országos farmregiszterben való jelenlét. És még egy fontos dolog – aki támogatást igényel, igazolnia kell, hogy nincs az állammal vagy helyi költségvetéssel szembeni tartozása.
Szükséges iratok
Az igénylési íveket a területi vagy megyei APIA ügynökségi irodán kell átadni legkésőbb október 30-án. A leadásnál a személyazonossági igazolvány másolatát, az állatok eredetigazoló okmányát kell csatolni a dossziéhoz. A kérelmező saját felelősségére tesz nyilatkozatot az állatok számáról, arról, hogy nem igényelt ugyanezekre a jószágokra már más támogatást, hogy nincs tartozása az állammal, vagy a helyi költségvetéssel szemben. Ha változott a tulajdonforma, ennek igazoló iratait is mellékelni kell.
Hegyvidéken október 29. a határidő
A hátrányos helyzetű területeken (hegyvidéken) gazdálkodó, tejtermelő állattenyésztők a 2010. évi 755-ös kormányhatározat értelmében október 1. és 29. között kell hogy benyújtsák az ilyen jellegű kérvényeiket. Ebben az esetben is támogatásra jogosultak a magánszemélyek és jogi személyek egyaránt.
Esetükben igazolni kell, hogy tejkvóta tulajdonosok. A szabad értékesítési és feldolgozási kvóta mennyiségéről szóló igazolás szükséges. Azt is megkövetelik, hogy a farm állatai az igénylés pillanatában szerepeljenek az országos farmregiszterben (RNE). A szubvencióra bejegyzett fejősteheneket a tulajdonos termelésben kell hogy tartsa a támogatási időszak egész ideje alatt.
Szükséges iratok
Magánszemélyeknek az igényléshez a következő iratokat kell csatolniuk: személyazonossági igazolvány másolata, állatútlevél-másolat minden egyedre, bankszámlamásolat. Jogi személyek esetén: cégbejegyzési iratok másolata, állatútlevél-másolat minden egyedre, bankszámlamásolat. Ahhoz, hogy a hátrányos helyzetű területen gazdálkodók számára létrehozott támogatást megkaphassák, 2-15 fejőstehénnel kell hogy rendelkezzenek. A kérvényeket az APIA megyei ügynökségénél (Marosvásárhely, Sziget utca 2. szám) kell benyújtani.
Hátrányos helyzetű települések Maros megyében
Maros megyében ebbe a kategóriába tartoznak: Alsóköhér, Dános, Déda, Nyárádremete, Gyulakuta, Makfalva, Görgényszentimre, Görgényhodák, Libánfalva, Palotailva, Szásznádas, Havad, Ratosnya, Marosoroszfalu, Erdőszentgyörgy, Szováta, Felsőrépa, Székelyvécke, Faragó.
Ökotermelők támogatása
A környezetkímélő mezőgazdálkodást folytatók számára elérkezett a támogatási rendszer második szakaszához szükséges igénylések benyújtása. A kérelmeket október 29-ig lehet átadni az APIA megyei ügynökségénél (Marosvásárhely, Sziget utca 2. szám).
Feltételek
Az ökológiai növénytermesztésben érdekelteknek legkevesebb 0,30 hektáron kell gazdálkodniuk, minden évben legyenek bejegyezve a szakminisztériumnál mint ökotermelők, legyen szerződésük egy minisztérium által jóváhagyott ellenőrző céggel, legyen meg az igazolásuk az ökotermelésre való áttérésről, ne legyen tartozásuk az állammal vagy a helyi költségvetéssel szemben.
Ugyanezek a feltételek vonatkoznak a háziszárnyasokat, szarvasmarhát, juhot/kecskét tartókra és a méhtenyésztőkre is, ha az állattenyésztésben öko-módszereket alkalmaznak. Esetükben a földhasználatot kell igazolni, rendelkezni kell ökotermelői jogosítvánnyal, igazolniuk kell, hogy nem következett be olyan változás a termelői/termesztői rendszerben, amely semmissé teszi az öko-minősítést, az igénylő által kiállított nyilatkozat, hogy a környezetvédő gazdálkodást 5 évig fenntartja. Az állatokkal nem rendelkező öko jellegű legelők és kaszáló tulajdonosainak igazolnia kell, hogy az innen származó takarmányt ökotermelői jogosítással rendelkező gazdáknak adja el. Az ökotermelők esetében feltétel, hogy a magánszemélyek jogi személlyé alakuljanak át, s erről írásbeli ígéretet kellett tenniük október 25-ig.
Összeállításunk anyagai a Corvinus Alapítvány támogatásával készültek