Jövő ilyenkor jobb utakon?

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Mezőbándon és környékén egyetlen parlagon hagyott földterületet sem találtunk, a lakosság leginkább mezőgazdaságból él, néhányan Marosvásárhelyre ingáznak a község rossz útjain. A település elöljárói azonban remélik, hogy jövő ilyenkor már felújított útszakaszokkal is büszkélkedhet Mezőbánd.

Hajnal Csilla (R)

2010. szeptember 29., 18:282010. szeptember 29., 18:28

•  Fotó: Boda L. Gergely Galéria

Fotó: Boda L. Gergely

A székely Mezőség központjaként számon tartott Mezőbánd község mind a 12 beosztott falujával, azaz Drekulyateleppel, Feketével, Feketelakkal, Hidegvölggyel, Istentóval, Marosesddel, Mezőpetével, Nagyvölggyel, Száltelekkel, Székelyurallyal, Szénásággal együtt példaértékűnek számít a környéken. Szinte egyetlen megmunkálatlan négyzetméter területet sem találunk a községet körülvevő dombokon. A lakosság hetven százaléka mezőgazdaságból él, állattenyésztéssel, tejtermeléssel foglalkozik, a fennmaradó harminc százalék közül pedig néhányan Marosvásárhelyen dolgoznak, illetve 60-70 községbeli a helyi bútorgyárban keresi a kenyerét – tudtuk meg a település alpolgármesterétől, Bartha Domokostól.

Jelenleg csak terveznek

Nemrégiben a gázvállalat cserélte ki vezetékeit Mezőbándon, most pedig a csatornázási munkálatok miatt vannak feltúrva a községi utak, amelyek amúgy is elég rossz állapotban vannak. A község uniós pénzeket pályázott és nyert meg, amelyeket az utak javítására fordít, a munkálatok elkezdéséig azonban még várni kell. A 322-es számú uniós program keretében 11 kilométer aszfaltutat javítanak fel Mezőbánd, Mezőpete és Székelyuraly közötti szakaszon. „Jelenleg a tervezési fázisban vagyunk, remélem, hogy jövő ilyenkor már látható eredmények is lesznek” – mondta a település alpolgármestere. Ugyanennek a projektnek a része a székelyuralyi és mezőpetei művelődési otthonok feljavítása, illetve egy új mezőbándi napközi felépítésének terve is.

Sok roma igényel szociális segélyt

Mezőbánd és a hozzá tartozó településeken összesen 6702 személy él, közülük 22 százalék roma származású, a fennmaradó 88 százalék pedig fele-fele arányban magyar és román nemzetiségű. A község elöljárója pozitívumként emelte ki, hogy sok fiatal marad Mezőbándon a középiskola elvégzése után is, többen pedig visszatelepedtek a községbe és mezőgazdasági munkából élnek. A legtöbb roma azonban szociális segélyekből tartja fenn magát, főleg szociális problémákkal fordulnak a hivatalhoz – mondta Bartha Domokos.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei